Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

3
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

4
Świadczenia w przypadku przewlekłej choroby lub kalectwa (Renty)

Renta ma na celu zapewnienie środków do życia osobom, których zdolność do pracy zarobkowej została długotrwale obniżona na skutek choroby, kontuzji lub kalectwa.

Kto może otrzymać rentę?

Istnieją dwa rodzaje świadczeń: ograniczona czasowo zapomoga dla osób przewlekle chorych i po wypadkach (tidsbegrenset uførestønad) oraz (stała) renta inwalidzka (uførepensjon).

Aby uzyskać prawo do świadczenia rentowego należy spełnić pięć warunków

  • Podstawowa zasada jest taka, że trzeba być członkiem systemu ubezpieczeń społecznych (folketrygden) od co najmniej trzech lat przed momentem zaistnienia inwalidztwa.

  • Należy być w wieku od 18 do 67 lat.

  • Zdolność do zarobkowania musi być obniżona z powodu przewlekłej choroby, wypadku/kontuzji lub kalectwa. Jest również wymogiem, że to choroba, wypadek lub kalectwo musi być główną przyczyną obniżonej zdolności zarobkowania.

  • Należy przejść odpowiednie leczenie i rehabilitację w celu poprawienia zdolności zarobkowania.

  • Zdolność zarobkowania musi być obniżona o przynajmniej 50 procent

Świadczenia rentowe dla osób czynnych zawodowo

Jeżeli się pracowało, świadczenie rentowe będzie można zazwyczaj uzyskać dopiero po roku przebywania na zwolnieniu lekarskim, a potem po przejściu dalszych badań i leczenia oraz/lub rehabilitacji.

Świadczenia rentowe dla innych grup

Można również uzyskać świadczenia rentowe jeśli pracowało się w domu lub nigdy się nie pracowało. W przypadku osób młodych obowiązują specjalne przepisy.

Jak się ubiegać?

Podanie o świadczenie rentowe z zakładu ubezpieczeń społecznych (folketrygden) należy złożyć pisemnie lub ustnie w swoim lokalnym Urzędzie pracy i polityki socjalnej (NAV). To Urząd (NAV) zdecyduje, czy dana osoba spełnia warunki wymagane dla przyznania czasowo ograniczonej zapomogi chorobowej/powypadkowej lub renty inwalidzkiej. W lokalnym Urzędzie (NAV) można uzyskać pomoc potrzebną do wypełnienia formularza podania.

Jeśli ktoś potrzebuje instrukcji lub bardziej szczegółowych informacji, może skontaktować się z lokalnym Urzędem pracy i polityki socjalnej (NAV). Informacje można również uzyskać pod numerem telefonu: 810 33 810 (infolinia) . Można również zaaranżować wizytę domową urzędnika, jeśli dana osoba ma ze względu na stan zdrowia kłopoty, by osobiście stawić się w Urzędzie (NAV).

Co można dostać?

Wysokość świadczenia zależy od tego, czy przyznana została renta inwalidzka, czy czasowa zapomoga dla osób przewlekle chorych i po wypadkach.

Kiedy wypłacane są pieniądze?

Świadczenia rentowe wypłacane są co miesiąc i są dochodem podlegającym opodatkowaniu.

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


agnieszka kozlowska

23-02-2010 18:10

Witam mam pytanie przepracowałam dwa lata w Norwegii i na początku miesiąca przeszłam zawał czy mam szanse na rente z Norwegii proszę o dopowidź

tomasz kamiński

27-10-2009 22:07

mam pytanie przepracowałem w norwegi 6 miesiecy nastepnie miałem wypadek samochodowy zaraz minie rok jak jestem na chorobowym a wiem ze tylko rok moga je wypłacac szanse na to ze wroce do pracy sa znikome mialem duzo obrazen w tym operacje kregosłupa caly czas przechodze rechabilitacje czy moge sie starac o rente

Artur Sciepuro

06-08-2009 13:38

mam podobne pytanie ,odprowadzalem ponad 3-lata skladki do NAV i w ostatnim czasie mialem zawal serca czy przysluguje mi odszkodowanie z NAV poniewaz jest to trwaly uszczerbek na zdrowiu ?

Leszek Sikora

30-05-2009 10:16

mam pytanie czy będąc w Polsce na permiteringu można wysłać zwolnienie lekarskie do NAV od polskiego lekarza

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok