Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
1
Stworzyć profil oszusta podatkowego

 
 
W roku 2011 niemal 140 osób wystąpiło o amnestię podatkową. W ciągu pięciu minionych lat zebrało się prawie 800 osób, które przyznały się do ukrywania nieopodatkowanych pieniędzy za granicą. Czy na bazie tych przypadków da się stworzyć profil osób, które oszukują skarbówkę, ukrywając dochody?

Naukowcy z Norweskiej Wyższej Szkoły Handlowej (Norges Handelshøyskole  - NHH) przeprowadzają właśnie pilotażowe studium podatników, którzy unikają płacenia podatków poprzez ukrywanie dochodów i majątku za granicą. Któż to trzyma pieniądze na kontach w rajach podatkowych, byle tylko nie oddać ich skarbówce? Czy osoby te mają jakieś cechy wspólne? Wyniki badań zostaną uwzględnione w dalszej działalności urzędu skarbowego, który chce stworzyć profile grup ryzyka.

- Urząd skarbowy chce zidentyfikować grupy ryzyka poprzez badania i analizy, by dzięki temu mieć większą pewność „nakrycia" winnych podczas wyboru osób, które mają zostać dokładniej skontrolowane - wyjaśnia dyrektor urzędu Skarbowego, Svein Kristensen. - W tym celu nawiązaliśmy współpracę naukową z NHH i mamy nadzieję, że będzie się ona owocnie rozwijać. 

Ponad 20 miliardów koron
W ciągu 2011 roku prawie 140 osób skontaktowało się z urzędami skarbowymi, by wyznać, że posiadają majątki i dochody za granicą, do których nie przyznali się w zeznaniach podatkowych. Wiele z tych osób ukrywało pieniądze przez długi czas, a mogą zostać rozliczone wstecz nawet za 10 lat. W przypadku, kiedy podatkowi winowajcy zgłaszają się sami, unikają płacenia podatku karnego (tilleggsskatt), który może sięgać 60% wysokości podatku, którego uniknęło się dzięki oszustwu.

Amnestia podatkowa w ubiegłym roku dotyczyła kwoty około miliarda koron. Były to sprawy zarówno z samego roku 2011, jak i te z roku 2010, co do których decyzja zapadła dopiero w 2011.    W wielu sprawach chodziło o pieniądze, które były ukrywane co najmniej przez 10 lat, tak, że łączna kwota odzyskana przez budżet państwa za te lata wyniesie około 10 miliardów koron.

Od roku 2007 o amnestię podatkową poprosiło około 800 osób. Łączna kwota podatków, które zostaną dzięki temu zapłacone wyniesie około 21 miliardów koron tytułem podatku majątkowego, około 820 milionów koron tytułem podatku dochodowego oraz około 33 milionów podatku spadkowego.

Raje podatkowe prześwietlone
Międzynarodowe umowy o prawo wglądu w sprawy podatkowe dają władzom skarbowym możliwość śledzenia strumieni pieniędzy, a zatem szansa przyłapania oszustów podatkowych jest dużo większa, niż kiedyś. Norweski urząd skarbowy ma obecnie umowy o wymianie informacji z dużą ilością tzw. rajów podatkowych. 22 spośród tych umów są już w mocy, kolejne zaczną obowiązywać wkrótce, bądź też są w fazie negocjacji.

Bardzo się cieszymy, widząc, że te umowy przynoszą efekty. Otrzymaliśmy informacje na temat wielu spraw, którymi się zajmujemy. - Zaciera ręce dyrektor urzędu skarbowego.

Fakty o amnestii podatkowej  (skatteamnesti)
  • Tak zwana amnestia podatkowa polega na tym, że osoby, które zataiły jakieś dochody lub majątek, ale z własnej inicjatywy zgłaszają to do urzędu skarbowego, unikają płacenia podatku karnego (tilleggsskatt). W przeciwnym wypadku podatek karny może wynieść nawet 60% kwoty, którą dana osoba chciała „zaoszczędzić"
  • Niezapłacony podatek od zatajonych dochodów i/lub majątku musi naturalnie zostać zapłacony. Podatek i odsetki od niego mogą być naliczane do dziesięciu lat wstecz.
  • Warunkiem skorzystania z amnestii podatkowej jest to, że korekta zeznania podatkowego (tj. ujawnienie zatajonych wcześniej dochodów lub majątku) nie jest spowodowana działaniami kontrolnymi ze strony urzędu skarbowego, ani też tym, że urząd skarbowy uzyskał informacje o oszustwie od osób trzecich. Osoby, które chcą skorzystać z amnestii powinny same zgłosić się do urzędu skarbowego.

Nowe podania o amnestię podatkową w 2001 roku - z podziałem na regiony: 
Rejon skarbowy wschód (Skatt øst): 96
Rejon skarbowy południe (Skatt sør): 16
Rejon skarbowy zachód (Skatt vest): 11
Rejon skarbowy Norwegia Środkowa (Skatt Midt-Norge): 8
Rejon skarbowy północ (Skatt nord): 8

Łącznie 139 nowych spraw w roku 2011.


Źródło: Skatteetaten



Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


kryss d

20-02-2012 16:45

tego oni sami jeszcze nie wiedza,ale jak beda juz wiedziec, to cie poinformuja ile kary masz zaplacic.....

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok