Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Sprawa w sądzie przeciwko Komisji ds. układów zbiorowych (Tariffnemnda)

Dziewięć stoczni – członków Norsk Industri (związek pracodawców norweskich dla przemysłu) żąda, aby uchwała o upowszechnieniu układów zbiorowych dla stoczni, wydana przez Komisję ds. układów zbiorowych (Tariffnemnda), została unieważniona i pozywa norweskie państwo do sądu rejonowego w Oslo. Strony zostały wezwane na spotkanie na 31. sierpnia.

Powodami są stocznie: STX Norway Offshore AS w Brattvåg, STX Norway Florø AS, Kleven Verft AS w Ulsteinvik, Myklebust Verft AS w Gursken, Bergen Group Maritime Service AS, Bergen Group Shipbuilding AS, Ulstein Verft AS w Ulsteinvik, Havyard Leirvik AS i Aibel AS w Stavanger.

Tore Sellæg, szef grupy pracodawców w Norsk Industri, mówi portalowi magasinett.org, że tymczasowo ustalono, iż główne negocjacje odbędą się w połowie grudnia i potrwają pięć dni.

Nieważne?
Celem pozwu jest zweryfikowanie przed sądem uchwały Tariffnemnda, dotyczącej częściowego upowszechnienia umowy zbiorowej dla przemysłu stoczniowego (Verkstedsoverenskomsten - VO). Uchwała ta, podjęta 6. października ubiegłego roku, dotyczy wszystkich stoczni w Norwegii i określa wymogi minimalne, związane z warunkami pracy i płacy dla wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych pracobiorców, pracujących przy produkcji, montażu i instalacjach w przemyśle stoczniowo – okrętowym.

Żądanie odszkodowania
Powodowie uważają, że przepis o częściowym upowszechnieniu umowy zbiorowej dla przemysłu stoczniowego jest nieważny.

Jednocześnie żądają od państwa odszkodowania „za straty, które poniosło owe dziewięć stoczni”, lub, jak napisano w pozwie, „za wysokie koszty, na które nieważny przepis naraził stocznie”.

Członkowie Tariffnemnda będą zeznawać
Powodowie domagają się, by pięciu członków Tariffnemnda stawiło się na świadków i opowiedziało przed sądem o pracach w komisji i przyczynach, dla których zdecydowali się upowszechnić część umowy zbiorowej dla przemysłu stoczniowego, obejmującej stocznie w całym kraju.

NHO (Krajowa Organizacja Pracodawców w Norwegii) i Norsk Industri będą zeznawać po stronie stoczni, natomiast LO (Norweska Centrala Związków Zawodowych) oraz Fellesforbundet (związek zawodowy, będący członkiem LO) będą zeznawać po stronie pozwanych – państwa i Tariffnemnda.

Źródło: www.frifagbevegelse.no

 

Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok