Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Skatteetaten: „Podatnicy, którzy do tej pory nie otrzymali wyników rozliczenia, niech się do nas zgłoszą” Praca w Norwegii
Maja Zych 27 listopada 2018
12:25

Skatteetaten: „Podatnicy, którzy do tej pory nie otrzymali wyników rozliczenia, niech się do nas zgłoszą”

Skomentuj
Skatteetaten prosi wszystkich, którzy mają podobną sytuację, by skontaktowali się z urzędem. Na zdjęciu: budynek Skatteetaten MN
Mimo że ostateczny wynik rozliczenia podatkowego (skatteoppgjør) za 2017 rok powinien być już znany wszystkim podatnikom, wielu Polaków nadal nie otrzymało dokumentów – często dotyczy to także czeków z wypłatą zwrotu lub faktur do zapłaty brakującej kwoty podatku. Sytuacja może mieć nieprzyjemne konsekwencje dla osób rozliczających się w Norwegii – istnieje bowiem ryzyko, że Urząd Podatkowy (Skatteetaten) naliczy odsetki za nieuregulowaną dopłatę.
Sytuacja dotyczy głównie osób, które rozliczały się papierowo, a ich adres korespondencyjny jest w Polsce. O stanowisko zapytaliśmy norweski Urząd Podatkowy (Skatteetaten).
Reklama

Wciąż brak rozliczenia podatkowego

Coraz większa liczba Polaków zgłasza problem niedostarczonych na czas rozliczeń podatkowych oraz dokumentów z tym związanych. Mimo że ostatnie tury rozliczeń powinny dojść do podatników jeszcze w październiku, wiele osób komunikuje, że taka korespondencja wciąż do nich nie dotarła. Również Skatteetaten potwierdza, że informacje na temat wyniku rozliczenia powinny być już znane wszystkim.

Rozliczenie podatkowe za 2017 rok powinno być już jasne dla wszystkich podatników, którzy otrzymali w związku z tym wiadomość zarówno elektronicznie, jak i na papierze. Zachęcamy tych, którzy ewentualnie nie otrzymali rozliczenia podatkowego, do kontaktu z nami, abyśmy mogli zbadać sprawę ~Jannicke Valbrek, szefowa obsługi klienta w Skatteetaten

Z tym problemem Polacy zgłaszają się także do firmy MultiNOR, zajmującej się rozliczeniami podatkowymi. – Z naszych obserwacji wynika, że problem dotyczy głównie podatników składających papierowe rozliczenie. Jednak wśród osób rozliczających się za pomocą systemu Altinn też są tacy, którzy do tej pory nie otrzymali wyniku – mówi nam Weronika Grzybowska, doradca z MultiNOR.

Co może być przyczyną?

Jako najczęstszy powód dla niedostarczonych wyników rozliczeń podatkowych podaje się błędne informacje kontaktowe – osoby, które informują o problemie, zapewniają jednak, że wstępne rozliczenia (skattemelding), które wysyłane były w kwietniu, doszły do nich na czas, dlatego nie może być to kwestia złego adresu.

Przedstawicielka Skatteetaten zachęca te osoby, które wciąż nie otrzymały rozliczeń, aby mimo wszystko sprawdziły poprawność zarejestrowanych danych. Jeśli okażą się one poprawne, istnieje też kilka innych powodów, dla których skatteoppgjør nie dotarł na czas.
– Na naszej stronie internetowej można zobaczyć przegląd ewentualnych przyczyn, dla których nie dostało się rozliczenia podatkowego – mówi Jannicke Valbrek.

Główną zasadą jest to, że im bardziej skomplikowane rozliczenie podatkowe się składa, tym więcej czasu zajmuje rozpatrzenie go.

Powodem dostarczonego w późniejszym terminie/ niedostarczonego skatteoppgjøret mogą być m.in.:

– Błędne dane kontaktowe,
– W przypadku przedsiębiorców i ich małżonków wyniki dostępne są najwcześniej 15 sierpnia , nawet przy rozliczeniach elektronicznych. Potem rozliczenia wysyłane są do 24 października,
– Złożono wniosek o opóźnienie wysłania skattemelding,
– Rozliczenie się w formie papierowej,
– Nienaniesienie poprawek we wstępnym rozliczeniu (stille aksept), ale dosłanie załączników w wersji papierowej,
– Niewpisanie wszystkich niezbędnych danych adresowych w skattemelding,
– W przypadku rozliczenia wspólnie z małżonkiem skattemelding drugiej osoby wymaga ręcznej weryfikacji,
– Skattemelding poddano kontroli. Weryfikowane dokumenty wybierane są losowo.

„To poważna sytuacja”

Niedostarczone na czas wyniki rozliczeń podatkowych mogą wiązać się z dużymi problemami dla podatników. Bez tego dokumentu dalsze działania są ograniczone, bo to na nim widnieją ostatecznie przyznane ulgi, o które starano się przy rozliczeniu, kwota nadpłaty czy niedopłaty.

– Bez wyniku rozliczenia podatkowego droga działania jest bardzo ograniczona, bowiem jest to ostateczna decyzja norweskiego urzędu na temat ulg podatkowych, o które starano się przy rozliczeniu. Niestety większość osób, które przekazują informacje na temat braku wyniku, informuje też o niedostarczeniu przez poborcę podatkowego czeku ze zwrotem czy faktury do zapłaty podatku. Bywają przypadki, w których urząd nalicza już odsetki z racji opóźnienia w spłacie nieuregulowanego podatku za rok 2017, a decyzji w sprawie takowej dopłaty nie ma. Sytuacja jest niekomfortowa dla podatników, a jej skutki mogą być odczuwalne również w przyszłości. Bez ostatecznego wyniku rozliczenia niemożliwe będzie złożenie korekty podatkowej – komentuje Weronika Grzybowska.

Jannicke Valbrek ze Skatteetaten zapewnia, że dopłata podatku, która ewentualnie nie została spłacona na czas, nie zostanie „ściągnięta” z konta podatnika bez jego wiedzy.

– Kwota nie może być pobrana z wypłaty lub z konta bez utworzenia sprawy o ściąganie należności (innkrevingssak). To nie dzieje się bez poinformowania podatnika. Jeśli jednak ma się niezapłacone roszczenia względem państwa w Norwegii, poborca podatkowy może wliczyć ewentualny zwrot podatku na poczet zaległej należności i zmniejszyć kwotę do wypłaty – mówi Valbrek. Jednak z informacji uzyskanych od firmy MultiNOR wynika, że zdarzały się już takie sytuacje, gdy podatnikowi pobrano dopłatę z konta. 

Przyczyna, dla której tak wiele osób wciąż nie otrzymało wyników rozliczenia podatkowego, nie jest jasna. Dlatego wszyscy, których dotknął taki problem, powinni się skontaktować z Urzędem Podatkowym, który indywidualnie zbada każdy przypadek.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas