Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Samopomoc wśród pracowników budowlanych i przemysłowych Spotkanie dla kobiet  ”Praca” 29 września


Foto: iom.no
Pani Anna Aarsheim, reprezentantka Fellesforbundet oddział 730 w Stavanger poprowadziła kolejne spotkanie dla kobiet jako część projektu Samopomoc wśród pracowników budowlanych i przemysłowych.

Fellesforbundet ochrania prawa pracowników należących do związków. Jako członek Fellesforbundet masz prawo do pomocy prawnej dotyczącej konfliktów w pracy, są też stypendia dla osób pragnących uzupełnić lub nabyć dodatkowe kwalifikacje zawodowe.


Pani Anna  opowiedziała o wielu sytuacjach, w których prawa Polaków zatrudnionych w przemyśle budowlanym i przemysłowym są łamane jak i w jaki sposób problemów można uniknąć.

Najważniejszym krokiem przed podjęciem zatrudnienia jest otrzymanie i podpisanie umowy o pracę/kontraktu. Bez takiej umowy nie powinno się zaczynać zatrudnienia, jej brak może spowodować szereg nieporozumień i kłopotów.

 Powszechne są formy zatrudnienia:

  • pełen etat
  • zastępstwo (vikariat)
  • praca przy projekcie
Przed podjęciem pracy rotacyjnej czy tymczasowej warto potwierdzić z Inspekcją Pracy lub związkami, czy ta konkretna oferta pracy spełnia wymagania prawa norweskiego.

Prawo do płatności za nagodziny, o przewadze płatności za ekstra czas w pracy wersus akumulacja godzin i prawo urlopowe były omowióne w szczegółach.

Niestety są osoby, które decydują się na pracę bez rejestracji, tzw. pracę na czarno. Takie zatrudnienie może prowadzić do następujących problemów:

  • niska stawka za godzinę
  • zagrożenie dumpingu socjalnego i dyskryminacji
  • brak ubezpieczenia
  • brak dostępu do lekarza domowego tzn. fastlege
  • brak składek emerytalnych
  • kara pieniężna a nawet kara więzienia za unikanie płacenia podatków
  • deportacja własna i rodziny
 

Druga część sesji została poświęcona informacjom o tym gdzie znaleźć pracę , przykłady życiorysów i podań o pracę zostały rozdane uczestniczkom projektu.

Film  zamieszczony na stronie Nav Eures" Przeprowadzka do Norwegii" został wyświetlony, link do filmu w wersji polskiej można znaleźć tu.

Jak zarejestrować własną firmę, nostryfikacja dyplomów i kwalifikacje dodatkowe w Norwegii były tematem, który zainteresował wiele osób. Prawo do tłumacza dla obcokrajowców to również ważna sprawa, szczególnie przy wizycie w szpitalu czy pomocy prawnej.

Spotkanie zakończyło się wymianą doświadczeń życiowych i radach jak poradzić sobie w konkretnych sytuacjach życiowych.

IOM - International Organization for Migration w Oslo
                                                                
iom_logo.jpg


Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok