
Na mocy zmian w ustawie o upadłości (konkursloven) oraz ustawie o gwarancjach płacowych (lønnsgarantiloven) uchwalonych 14. grudnia 2012, od nowego roku pracownicy objęci systemem gwarancji płacowych (lønnsgarantiordning) będą mogli otrzymać pokrycie roszczeń, których termin płatności upłynął do dwunastu miesięcy przed "terminem", ale z dwoma zastrzeżeniami:
- po pierwsze, system gwarancyjny nie pokryje zaległej pensji za więcej, niż sześć miesięcy,
- po drugie: fundusz gwarancyjny nie pokryje tej części roszczeń, których wartość przekracza dwukrotność stawki G urzędu pracy i polityki socjalnej (G-beløp).
Oprócz roszczenia podstawowego (zaległa pensja lub wynagrodzenie urlopowe), pracownicy będą mogli ubiegać się o pokrycie z funduszu również odsetek od zaległych kwot oraz poniesionych kosztów windykacyjnych - z uwzględnieniem podanych wyżej zastrzeżeń.
Zmiany są uzasadnianie tym, że w ten sposób pracownikom, zwłaszcza pracownikom zagranicznym, łatwiej będzie przedstawiać roszczenia i uzyskiwać ich pokrycie.
Dotąd z funduszu mogły być pokrywane roszczenia nie starsze, niż cztery miesiące. Roszczenia starsze bywały uwzględniane w drodze wyjątku, jeśli przemawiały za tym szczególne okoliczności.
Nowe regulacje z jednej strony przesuwają granicę czasową, po której roszczenia przedstawiane wobec funduszu ulegają przedawnieniu, mocno w tył, ale z drugiej strony usztywniają ją, tj. granica 12 miesięcy wstecz od "terminu" ("fristdag") upadłości będzie granicą bezwzględną i żadne roszczenia starsze nie będą uwzględniane w drodze wyjątku.
Nowe regulacje obowiązywać będą w przypadkach, gdzie wyznaczony przez syndyka "termin" upadłości przypadnie 1. stycznia 2013 roku lub później. W przypadku postępowań upadłościowych z terminem przypadającym wcześniej, stosowane będą zasady stare.
Na podstawie: NAV, regjeringen.no, lovdata

To może Cię zainteresować