Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Pytanie tygodnia: Chcę zostać w Norwegii dłużej niż 3 miesiące. Czy potrzebuję pozwolenia na pobyt? Jak i gdzie je zdobyć? Praca w Norwegii
Magda Berbeć 17 października 2016
15:09

Pytanie tygodnia: Chcę zostać w Norwegii dłużej niż 3 miesiące. Czy potrzebuję pozwolenia na pobyt? Jak i gdzie je zdobyć?

Skomentuj
Po 3 miesiącach należy zarejestrować swój pobyt w Norwegii. Fot. fotolia - royalty free
Polacy mają prawo do przebywania oraz pracy w Norwegii przez okres 3 miesięcy. Dłuższy pobyt wiąże się z koniecznością rejestracji. Jak załatwić konieczne formalności?

Pozwolenie na pobyt? Wystarczy rejestracja

Polacy mieszkający w Norwegii już od kilku lat nie mają obowiązku wnioskowania o pozwolenie na pobyt. Tak jak inni członkowie EU, EOG oraz EFTA mogą pozostać w kraju na podstawie rejestracji. Takie prawo przysługuje osobom pracującym, studentom, usługodawcom, osobom, które posiadają środki własne (w przypadku osoby samotnej jest to co najmniej 179 748 koron rocznie) lub odpowiednie świadczenia okresowe (takie jak emerytura), oraz członkom rodzin obywateli krajów należących do EOG/UE, którzy sami również są ich obywatelami.
Reklama

Jak się zarejestrować? Wystarczy wejść na stronę

W celu rozpoczęcia procesu rejestracji pobytu należy odwiedzić stronę internetową www.udi.no. Witryna pozwala na uzyskanie wszelkich informacji dotyczących wymaganych dokumentów oraz wskazuje miejsce i termin, w którym należy je złożyć. W przypadku rejestracji pobytu związanego z zatrudnieniem wymagane jest przygotowanie ważnego dokumentu tożsamości (a więc paszportu lub dowodu osobistego, umowy o pracę lub zaświadczenia o zatrudnieniu zgodnego z norweskim Kodeksem Pracy), oraz odpowiednio wypełnionego formularza ze strony Søknadsportalen.

Po skompletowaniu niezbędnych dokumentów trzeba udać się na wskazany posterunek policji lub do Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych. Tam otrzymuje się poświadczenie rejestracji (registreringsbevis), które wydawane jest na czas nieokreślony – nie trzeba go odnawiać.

Szczegóły dotyczące wymogów, jakie należy spełnić, aby zarejestrować swój pobyt oraz dokumentacji, jaka jest wymagana w poszczególnych wypadkach, można znaleźć w naszym artykule z 2009 roku Więcej na temat nowego systemu rejestracji pobytu w Norwegii. Najważniejsze przepisy nie zmieniły się od tego czasu.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas