Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

2
Proponowany budżet na rok 2011 nie odchudzi portfeli

Minister finansów Sigbjørn Johnsen
Foto: REUTERS/Tobias Schwarz/Archiwum
To będzie kolejny rok, który nie odchudzi portfeli mieszkańcom Norwegii. Minister finansów Sigbjørn Johnsen zaprezentował dziś, stworzony przez Storting, plan finansów na rok 2011.

Proponowany budżet nie zawiera żadnych poważnych cięć. Choć rząd zobowiązał się ograniczyć wydatki z funduszu naftowego(emerytalnego) w porównaniu z rokiem ubiegłym
.

Powodem jest lepsza koniunktura państwa, która wygląda jaśniej niż w ubiegłym roku, kiedy to uruchomiono środki z Narodowego Funduszu Inwestycyjnego, by przeciwdziałać kryzysowi finansowemu.

Czytaj więcej na stronie internetowej rządu

"Norwegia poradziła sobie lepiej niż inne kraje, z kryzysem finansowym. Głównym zadaniem polityki gospodarczej było utrzymanie zatrudnienia i zmniejszenie bezrobocia. Udało się. W przyszłym roku chcemy zapenić stabilizację, zabezpieczając miejsca pracy i wzrost gospodarczy ", powiedział minister finansów Sigbjørn Johnson.

Podatki dochodowe bez zmian

Oczywiste jest, że poziom podatków dochodowych został utrzymywany na tym samym poziomie jak w roku bieżącym. Dotyczy to również podatku majątkowego oraz podatku od spadku.

Zdrowie

Proponowane jest zwiększenie kosztów opieki medycznej m.in. przy korzystaniu z pomocy psychologicznej, wizycie w przychodni, zakupie leków na receptę.

Droższy tytoń i alkohol

Podatek od tabaki i tytoniu do żucia wzrósł o 10 procent, podczas gdy podatek od wyrobów tytoniowych wzrósł o 5 procent. Podatek akcyzowy alkoholu wzrósł o 5 procent z rokiem obecnym.

Transport

Rząd będzie starał się poprawić infrastrukturę transportu drogowego i kolejowego. Zapewnił również, że przeznaczy więcej środków finansowych na transport publiczny, by zmniejszyć używanie  samochodów w miastach.

Minimalne zmiany przy zakupie samochodu

Zakup samochodu i benzyny został dotknięty tylko w małym stopniu przez rządowy projekt w budżecie państwa. Akcyza na benzynę i olej napędowy nie ulegnie zmianie. Jedyna istotna zmiana w podatkach to, że taniej będzie kupić nowy samochód, który emituje niewiele CO2. czyli 115 gramów na kilometr, a dla samochodów, które emitują CO2, ponad normę pojawi się dodatkowa opłata.

Polityka rodzina

Rząd skoncentruje się na rozbudowie pilotażowego programu o bezpłatnych przedszkolach. Urlop ojcowski wzrośnie do 12 tygodni.

Ulgi podatkowe dla emerytów

Projekt budżetu na przyszły rok daje emerytom obniżkę podatków. Ale jeden na trzech będzie musiał zapłacić ich jeszcze więcej. Seniorzy, których roczna renta wynosi ponad 318 tys.NOK mogą spodziewać się wyższych podatków.

Studenci

Rząd chce przeznacza dodatkowe  fundusze na budowę mieszkań studenckich w 2011 roku. Zapewnia ,że przybędzie ponad 1000 nowych mieszkań studenckich w przyszłym roku.

Polityka socjalna

Rząd chce wzmocnić środki finansowe na zwalczanie ubóstwa o 3,9 mld NOK. Prawo do odliczeń na rzecz dzieci wzrośnie ze 170.900 do 217.200 koron.

Policja i Wymiar Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zwiększyć w przyszłym roku liczbę policjantów i  studentów. Część pieniędzy zostanie przeznaczona na zakłady karne w celu ich modernizacji. 

Makro dane

Zakładane wydatki państwa norweskiego w przyszłym roku wyniosą ponad 960,1 miliardów koron. Jest o 61,5 miliardów koron więcej niż w roku ubiegłym. Dochody do kasy budżetowej w przyszłym roku szacuje się na 1113,1 miliardów koron.


Artykuł  aktualizowany ( 06.10.2010/00:39)
Moja Norwegia / Stats Budsjett

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Lukasz J.K

05-10-2010 23:25

Dziś norweski Petroleumsfond (fundusz olejowy), Pensjonsfond (fundusz emerytalny) jest drugim największym funduszem inwestycyjnym zaraz po Arabii Saudyjskiej

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok