Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

1
Program wsparcia „Masz PLan na powrót?”

Czym jest program wsparcia „Masz PLan na powrót?” „Masz PLan na powrót?” to program informacyjny, wspierający i ułatwiający Rodakom, którzy zdecydowali się już opuścić kraj emigracji, bądź też rozważają taką możliwość, powrót do Polski i „zadomowienie” się w starym lub nowym miejscu zamieszkania.




Jego głównym celem jest dostarczenie precyzyjnych, wiarygodnych i rzetelnych informacji niezbędnych do właściwego zaplanowania procesu przenosin i ponownej organizacji życia w Polsce. 
   

 Czym NIE JEST program wsparcia „Masz PLan na powrót?” 

 „Masz PLan na powrót?” nie jest programem promocji Polski, kampanią wizerunkową ani też kampanią mającą wpływać na indywidualne decyzje Rodaków o tym czy i jak długo pozostawać poza granicami Polski, bądź na decyzję o powrocie do kraju. Są to autonomiczne wybory każdego z Polaków, odzwierciedlające jedną z podstawowych wolności demokratycznych oraz fundamentalnych zasad na jakich ufundowana została Unii Europejskiej: zasadę swobodnego przepływu osób.  

Dlaczego stworzono program wsparcia „Masz PLan na powrót?” 

 Program wsparcia „Masz PLan na powrót?” został stworzony w przekonaniu, iż administracja państwowa winna służyć wszystkim obywatelom w taki sam sposób, bez względu na to czy przebywają w kraju czy też poza jego granicami. Ponadto skoro Polacy tak chętnie korzystają z jednej z podstawowych wolności na jakich ufundowana jest UE tj. ze swobody przepływu osób, administracja musi także sprostać ich nowym oczekiwaniom i potrzebom w tym zakresie.   

 Co składa się na program wsparcia „Masz PLan na powrót?”  

Program wsparcia „Masz plan na powrót?” to systemowe, instytucjonalne rozwiązanie na które składają się jego narzędzia informacyjne i zasoby wiedzy: Kluczowe narzędzia informacyjne: a) serwis internetowy www.powroty.gov.pl: specjalnie stworzony serwis internetowy będący narzędziem dystrybucji aktualnych informacji, istotnych z punktu widzenia osób powracających do Polski, oraz treści poradnika „Powrotnik. Nawigacja dla powracających”. Najważniejszą z punktu widzenia użytkownika funkcjonalnością serwisu jest możliwość uzyskania interaktywnych informacji od zespołu doradców i ekspertów ( funkcjonalność „Zadaj pytanie ekspertowi”). Każda osoba, która będzie zainteresowana pozyskaniem informacji związanej z powrotem do kraju otrzyma ją w formie elektronicznej nie później niż po upływie 14 dni od daty zarejestrowana pytania przez system internetowy. W serwisie   internetowym znalazły się także m.in. informacje o najważniejszych wydarzeniach, informacje regionalne, czaty z ekspertami.  b) wydawnictwo pt. „Powrotnik. Nawigacja dla powracających”, przygotowany oraz wydany w nakładzie 50 tys. egzemplarzy poradnik dla osób, które zdecydowały się na powrót do kraju. Jest zbiorem praktycznych, w przystępny sposób zredagowanych informacji. Krok po kroku prowadzi Czytelnika z emigracji do kraju. Wyjaśnia między innymi, o jakich formalnościach nie należy zapominać przed powrotem do Polski, jak zorganizować przeprowadzkę i w jakich sprawach udać się urzędu bezpośrednio po powrocie do kraju. Podpowiada, jak odnaleźć się na polskim rynku pracy po powrocie i jak założyć tu własną działalność gospodarczą. Dużo miejsca poświęcono w nim problemom podatkowym oraz objaśnieniom procedur związanych z przeprowadzką do kraju całych rodzin. Zawiera ponadto informacje o świadczeniach społecznych, które w wielu przypadkach mogą być przenoszone do Polski i wypłacane po powrocie do kraju. Wyjaśnia również zasady dostępu do publicznej służby zdrowia po powrocie.
 
Kluczowe zasoby wiedzy programu to: a) „Zespół doradców” oparty na dwóch kręgach ekspertów: pracowników administracji rządowej (ministerialnej) oraz administracji samorządowej (doradcy EURES – Europejskich Służ Zatrudnienia), a także konsultantów PARP (dla przedsiębiorców, osób chcących rozpocząć działalność gospodarczą lub skorzystać z funduszy unijnych). Zespół ten, wykorzystując interaktywne możliwości Internetu, prowadzi stałe, bezpłatne, doradztwo dla osób powracających w serwisie www.powroty.gov.pl (funkcjonalność „zadaj pytanie ekspertowi”) b) „Zespół wydawców” merytorycznie obsługujących program „Masz PLan na powrót?” w zakresie tworzenia i redakcji treści serwisu internetowego www.powroty.gov.pl oraz poradnika „Powrotnik. Nawigacja dla powracających”. To celowo powołany zespół osób od wielu lat zajmujących się migracjami i mających osobiste doświadczenie migracyjne. 

  Kto przygotował program wsparcia „Masz PLan na powrót?” 

Program wsparcia „Masz PLan na powrót?” jest projektem międzyresortowym, powstał z udziałem licznego grona ekspertów i organizacji pozarządowych. Został przygotowany w ramach prac międzyresortowego Zespołu ds. Migracji przez Zespół Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Za bieżącą obsługę techniczną i administracyjną programu odpowiada Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich.    

Jaki jest zasięg i cele programu wsparcia „Masz PLan na powrót?” 

 Do końca roku działaniami programu wsparcia „Masz PLan na powrót?” objęte zostaną wszystkie kraje, w których czasowo przebywają Polacy. Funkcjonowanie programu jest przewidziane do końca 2009 roku z opcją jego przedłużenia na kolejne lata jeśli będzie taka potrzeba.  

Jak sfinansowano program wsparcia „Masz PLan na powrót?”  

Przygotowanie i realizacja programu wsparcia „Masz PLan na powrót?” są finansowane ze środków Unii Europejskiej pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki”.  Więcej informacji na temat programu „Masz PLan na powrót?”

www.powroty.gov.pl/home
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Yatsek :)

16-05-2009 13:11

jakas bzdura totalna... kasa wyrzucona w bloto - polski sztab ekspertow w jakims rzadowym programie.. dlaczego jakos w to nie wierze?? a nwet jesli wroce do PL to moge niezle zarabiac tak jak w NO ale najpierw musze byc inwalida drugiego stopnia albo niepelnosprawnym fizycznie czy czyms tam jeszcze zeby ktos mnie zatrudnil w PL.... hehehe.. dobre dobre )

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok