Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Ponowne otwarcie linii kolejowej w Numedalen

 
 Fot. Jernbaneverket
Nadeszły lepsze czasy dla bocznych, zapomnianych linii kolejowych, które od dwudziestu lub więcej lat zarastały chwastami. Potrzeby przemysłu leśnego sprawiły, że Zarząd Infrastruktury Kolejowej (Jernbaneverket) doprowadza do stanu używalności wiele nieczynnych torów i stacji. Przykładem jest 30 km fragment dawnej linii Numedalsbanen pomiędzy Kongsberg a Flesberg, który ma zostać otwarty dla ruchu jesienią tego roku.


Coraz mniejsza liczba norweskich zakładów uszlachetniania drewna sprawia, że coraz więcej trocin i pulpy drzewnej wysyłane jest Szwecji, a przy przewozie na taką odległość kolej staje się konkurencyjnym środkiem transportu.

Tyle tylko, że aby móc w pełni wykorzystać ten potencjał, konieczne jest przywrócenie dla ruchu niektórych dawno nieużywanych linii. W lipcu, przykładowo, po wielu latach, kiedy na odcinku tym panowała martwa cisza, a szyny obrastały rdzą, pociągi zaczęły jeździć po torze bocznicy do Moelven Soknabruk, (bocznica odgałęziająca się od linii Bergen-Oslo).

Teraz to samo stanie się w Numedal.

Uwaga! Strzeż się pociągu!

Już teraz po linii poruszają się pociągi robocze, tak więc mieszkańcy okolicy muszą znowu zacząć uważać i nie włóczyć się beztrosko po torach, tylko nasłuchiwać i wypatrywać, czy nie zbliża się pociąg. Natomiast jesienią zaczną się na linii Numedal regularne przewozy drewna z Moelven Numedal Bruk.

- Planujemy przenieść z dróg na tory transport o objętości odpowiadającej około tysiącu wagonów wiórów celulozowych rocznie – mówi dyrektor administracyjny tartaku Moelven Numedal, Rune Frogner.

Oprócz tego planowana jest wysyłka do Szwecji, tym samym środkiem transportu, również pulpy drzewnej.

- Kiedy mamy do czynienia z tak dużą odległością, na którą mamy wysyłać produkty, ciężko nam sobie wyobrazić, jak mielibyśmy to robić bez kolei – dodaje Frogner. - Transport samochodowy na takim dystansie byłby zbyt drogi, co miałoby dramatyczny wpływ na opłacalność całego przedsięwzięcia.

30 kilometrów

Zarząd Infrastruktury Kolejowej pracuje obecnie nad przywróceniem do stanu używalności odcinka linii Numedalsbanen o długości 30 kilometrów, z Kongsberg do Flesberg. Minęło wiele lat, od kiedy pociągi dojeżdżały aż do Flesberg, a zatem konieczne są pewne prace remontowe na linii. Prace te idą pełną parą, tak by ruch pociągów na linii mógł zostać wznowiony zgodnie z planem, czyli od połowy września – wyjaśnia odpowiedzialny za to przedsięwzięcie Bjørn Ståle Varnes.

- Po przejeździe po torze wagonu pomiarowego zyskaliśmy niezły ogląd sytuacji i tego, jakie prace trzeba wykonać – mówi Henning Skinstad, kierownik prac remontowych na linii. - Polegają one w pierwszym rzędzie na usuwaniu drzew i krzewów z toru i skrajni, poprawie przechyłek (tj. uzyskaniu prawidłowej różnicy wysokości pomiędzy obiema szynami) i podbijaniu toru. Oprócz tego przeprowadzone zostaną prace remontowe przy 27-metrowym stalowym moście nad rzeką Lyngdalselva koło Lampeland, co będzie z pewnością najtrudniejszym i wymagającym najwięcej wysiłku zadaniem w całym projekcie rewitalizacji Numedalsbanen.

Oczyszczanie okolic toru z drzew dobiega końca, za parę dni prace te zostaną ukończone. Regulacja przechyłek i podbijanie toru w miejscach gdzie osiadł również postępuje bardzo sprawnie. Na koniec trzeba będzie jeszcze uzupełnić oznakowanie i sygnalizację na linii.

NUMEDALSBANEN – FAKTY

- Linia Kongsberg – Rødberg o długości całkowitej 92 kilometrów, wybudowana w związku z rozbudową elektrowni w Nore.

- Otwarta w 1927 roku

- Odcinek Rollag- Rødberg zamknięty całkowicie, a ruch pasażerski na całej trasie zawieszony od 1.1.1989.

- W ostatnich latach jedyny ruch (towarowy) odbywał się na 9-kilometrowym odcinku z Kongsberg do Svene pukkverk (kopalni kruszywa Svene). Pociągi z tłuczniem jeździły nieregularnie.

- Odcinek Kongsberg – Flesberg (30 km) będzie ponownie użytkowany (tylko ruch towarowy) od jesieni 2013.


Źródło: Jernbaneverket



Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok