Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
4
Piętnaście krajów z wyższym podatkiem dochodowym niż Norwegia

 
 
Spółka KPMG przedstawia co roku raport o poziomie podatków w krajach całego świata. Raport za rok 2012 obejmuje 114 państw i przedstawia, między innymi, najwyższe możliwe podatki dochodowe osób fizycznych. Okazuje się, że aż w 15 krajach podatnik może być zmuszonym do oddania państwu większego procenta swych zarobków, niż w Norwegii.


Według raportu podatkowego KPMG o tytule “Individual Income Tax and Social Security Rate Survey 2012” w ubiegłym roku podatki wzrosły na świecie średnio o 0,3%. Adwokat Cathrine Bjerke Dalheim  z KPMG uważa, że wzrost ten należy w dużej mierze przypisać brakowi równowagi w gospodarce światowej oraz rosnącym problemom związanym z zadłużeniem.

W Norwegii w pewnym sensie można mówić o odwrotnych tendencjach, gdyż realny poziom opodatkowania obniżył się. Wynika to z jednej strony z faktu, że stawki podatkowe nie ulegają zmianie, a z drugiej strony wartości takie jak kwota wolna od podatku, czy stawki zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu (minstefradrag) rosną wraz ze wzrostem inflacji.

Maksymalna efektywna stawka podatku osób fizycznych w Norwegii w roku 2012 (dla dochodów powyżej 2 progu podatkowego, czyli powyżej 796 400 koron) wynosi 47,8% (formalnie 49%, ale zawsze trzeba jeszcze uwzględnić kwotę wolną od podatku, koszty uzyskania itp., więc stawka efektywna jest niższa). Natomiast jeśli by doliczyć do tego składkę na ubezpieczenia społeczne, zrobi się nam już 54,3%...

Statystyki KPMG (na szczęście dla Norwegii?) dotyczą jedynie podatku.

Pierwsza dziesiątka krajów z najwyższym faktycznym podatkiem dochodowym, wg KPMG


Kraj

Najwyższy możliwy podatek

1

Szwecja

56,6%

2

Dania

55,4%

3

Niderlandy

55,0%

4

Hiszpania

52,0%

5

Austria

50,0%

6

Belgia

50,0%

7

Wielka Brytania

50,0%

8

Japonia

50,0%

9

Senegal

50,0%

10

Irlandia

48,0%

Oczywiście wiadomo, że podatek dochodowy to nie wszystko. Rozważając poziom opodatkowania w różnych krajach, należy również brać pod uwagę inne podatki i parapodatki: podatek od spadków, podatek majątkowy i od oszczędności, podatki pośrednie itp.

Tendencje podatkowe w różnych częściach świata:

Europa
• Uśredniona stawka podatku w Europie wschodniej: 16,7%. Polska i Ukraina wyróżniają się progresją podatkową.
• Uśredniona stawka podatku w Europie północnej: 36.5 %. Niewielkie zmiany w ostatnich latach (w Szwecji, Finlandii i na Islandii).
• Uśredniona stawka podatku w Europie południowej pozostaje niezmieniona: 32 %.

Azja
• Niewielkie zmiany w podatkach
• W Korei Południowej podatek w najwyższej grupie dochodowej wzrósł o 3%.
• Hong Kong i Singapore pozostają pod względem podatkowym bardzo atrakcyjnymi miejscami. Maksymalne efektywne stawki podatku dochodowego wynoszą tam odpowiednio 15 i 20 %.
• W Japonii spodziewane jest wprowadzenie nowego specjalnego podatku na odbudowę kraju po trzęsieniu ziemi, tsunami i innych katastrofach naturalnych (”Special Reconstruction Surtax”).

Afryka
• Egipt wprowadza nową stawkę podatku dla najlepiej zarabiających, wynoszącą 25 %.
• Zimbabwe podnosi podatek od najwyższych dochodów o 10 % (powrót do poziomu z 2008 roku).

Ameryka
• Podatki w Ameryce Północnej pozostają na niezmienionym poziomie. Brak zmian w podatkach federalnych, natomiast kończy się okres obowiązywania cięć podatkowych wprowadzonych za prezydentury George'a Busha, więc spodziewany poziom najwyższych podatków wzrośnie zapewne w roku 2013 z 35 % do 39.6 %.
• Ameryka Łacińska – brak większych zmian.


Źródło: Sticos



Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Fryzjer Kaos- STAVANGER

11-12-2012 22:40

a o naszym kraju nic? a mysle ze Polska powinna sie znalesc na tej liscie.

Paulina G.

05-12-2012 16:51

niderlandy? czy tak sie po polsku mowi?

EVIL Walander

04-12-2012 16:43

Elise napisał:
Pewnie, jakby podsumowali nie tylko podatki ale tez wszystkiego rodzaju oplaty typu za samochod, za telewizje, VAT, itp, to by wyszlo, ze Norwegia przoduje w zdzieraniu pieniedzy ze swoich mieszkancow. Formuesskatt na przyklad - w jakim to kraju emeryci musza placic tego typu podatek tylko dlatego, ze splacili dlug za swoje mieszkanie.

należało by również przeanalizować odpisy -ulgi w danych krajach

Eliza K

04-12-2012 16:38

Pewnie, jakby podsumowali nie tylko podatki ale tez wszystkiego rodzaju oplaty typu za samochod, za telewizje, VAT, itp, to by wyszlo, ze Norwegia przoduje w zdzieraniu pieniedzy ze swoich mieszkancow. Formuesskatt na przyklad - w jakim to kraju emeryci musza placic tego typu podatek tylko dlatego, ze splacili dlug za swoje mieszkanie.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok