Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Praca w Norwegii

Październik – ostateczny termin publikacji rozliczeń

info@multinor.no

30 września 2014 16:12

Udostępnij
na Facebooku
Październik – ostateczny termin publikacji rozliczeń

Norweski urząd podatkowy rozpoczyna publikacje ostatecznych wyników rozliczeń 21 czerwca. Kolejne pojawiać się będą średnio co 6 tygodni, aż do połowy października.


Większość podatników, którzy złożyli rozliczenie drogą elektroniczną otrzyma decyzję w czerwcu. Pozostali natomiast będą musieli poczekać na jedną z kolejnych tur odbywających się co 6 tygodni.  W październiku wynik otrzymają osoby prowadzące własną działalność oraz osoby będące z nimi w związku małżeńskim. Jest to spowodowane faktem, że posiadają one wspólny majątek.

Powody opóźnień

 

Osoby rozliczające się w sposób tradycyjny, papierowy, mogą spodziewać się wyników nie wcześniej niż 6 sierpnia. Później otrzymają swoje rozliczenia również osoby, których zeznanie jest dodatkowo kontrolowane lub jego przetworzenie wymaga więcej czasu. Czynnikami potencjalnie wydłużającymi czas kontroli są m.in.:

  • błędy i niezgodności wynikające z różnic między informacjami na Selvangivelse, a tymi podanymi do rzędu przez np. pracodawców

 

  • posiadanie wielu dochodów z różnych źródeł oraz fakt że widnieją one pod niestandardowymi kodami na naszym lønns- og trekkoppgave

 

  • jeśli zeznanie jest sczeglnie rozbudowane, skomplikowane oraz zawiera wiele załączników wymagających wnikliwej kontroli ze strony urzędu
MN
pixabay.com

Zatem, im bardziej skomplikowane zeznanie podatkowe, tym bardziej prawdopodobne jest, że na jego wynik poczekamy dłużej. W przypadku gdy zarówno mąż i żona złożyli zeznania w Norwegii ich dokumenty kontrolowane są jednocześnie. Zasada ta nie dotyczy natomiast osób żyjących w konkubinacie.

Zwroty i dopłaty

 

Na ogół urząd dokonuje wypłaty zwrotu w postaci przelewu lub czeku w ciągu dwóch tygodni od ogłoszenia wyniku zeznania. Jeśli natomiast wyliczono nam dopłatę podatku, należność zostanie rozbita na dwie raty, a ewentualne odsetki będą naliczane dopiero po przekroczeniu wyznaczonego terminu.

Jeśli na wstępnym rozliczeniu podatkowym które otrzymujemy na przełomie marca i kwietnia wyliczono nam dopłatę, możemy uniknąć naliczenia odsetek wpłacając należną sumę przed końcem maja. Warto, natomiast upewnić się czy wstępne zeznanie nadesłane przez Skatteettaten jest poprawne, nawet jeśli nie przysługuje nam żadna z licznych ulg podatkowych takich jak status pendler, ulga 10% czy II klasa podatkowa. Jako podatnik jesteśmy w 100% odpowiedzialni za poprawność naszego zeznania. Jeśli go nie złożymy sami, a tylko przyjmiemy, utracimy również możliwość późniejszego odwołania się.


Złóż odwołanie od podatku do 3 lat wstecz!


zdjęcie: fotolia - royalty free

Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok