Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca w Norwegii

Oczekiwania większe niż możliwości: dlaczego wykształceni Polacy wyjeżdżają?

konstancja@mojanorwegia.pl

31 października 2015 08:00

Udostępnij
na Facebooku
12
Oczekiwania większe niż możliwości: dlaczego wykształceni Polacy wyjeżdżają?

fotolia.com - royalty free

Liczba emigrantów jest najlepszym dowodem na to, że dzieje się u nas coś bardzo niedobrego.
Ponad 2, 3 mln Polaków wyjeżdża do pracy za granicę. Liczba ta wzrasta każdego roku i przewiduje się, że w 2016 przekroczy 3 mln. 50 proc. emigrantów to osoby poniżej 34 roku życia.

Oczekiwania większe niż możliwości

Karolina Setachańska wkrótce ukończy dwa kierunki na Uniwersytecie Warszawskim – prawo i historię. Obawia się jednak, że w Polsce nie uda jej się znaleźć pracy, w której będzie mogła wykorzystać swoje wykształcenie. Planuje przeprowadzkę do Meksyku, Kanady, Stanów Zjednoczonych lub Anglii. Aftenposten przepytało kilku Polaków, dlaczego wyjeżdżają z kraju.

Koleżanka Karoliny, Joanna Kunigielis, pisze pracę doktorską o średniowiecznej historii Litwy. Gdy skończy, ma zamiar wyjechać na Litwę i tam poszukać zatrudnienia. W wyborach nie głosowała, ponieważ uważa, że polscy politycy i tak nie mają wpływu na sytuację młodych na rynku pracy.

- Główny powód, dla którego młodzi Polacy emigrują, to brak równowagi między ich oczekiwaniami a wzrostem ekonomicznym w kraju – wyjaśnia Krzysztof Tymicki z Warszawskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej - Oczekiwania rosną znacznie szybciej. Ponadto, różnica pomiędzy dochodami w Polsce i w innych częściach Europy jest ogromna. Do tego stopnia, że ludzie wolą sprzątać za granicą, niż pracować w swoich zawodach we własnym kraju - dodaje.

W tym roku emigracja po raz pierwszy była jednym z motywów przewodnich kampanii wyborczej. Ewa Kopacz obiecywała, że zrobi wszystko, aby Polacy zarabiali tyle samo w Polsce, ile mogliby zarobić zagranicą. Beata Szydło opowiadała natomiast o programie, który ma wesprzeć Polaków w zakładaniu rodzin – by nie dochodziło do sytuacji, że w Wielkiej Brytanii rodzi się więcej polskich dzieci niż w kraju.

Nieprzyjemna atmosfera

Aleksandra Grochowska jest fotografem mody. Studiowała i pracowała w Londynie, a ostatnie pół roku spędziła w Indiach. Uważa, że nie tylko niskie zarobki są przyczyną tak ogromnej fali emigracji – to przede wszystkim atmosfera.

- Większość moich przyjaciółek nie jest tu szczęśliwych. I nie dlatego, że brak im pieniędzy. Życie w Polsce jest przepełnione negatywnymi emocjami. Nie chcę żyć w kraju, w którym uchodźcy nie są mile widziani, a homoseksualiści nie mogą wziąć ślubu. Brak tolerancji to spory problem. Liczba emigrantów jest zresztą najlepszym dowodem na to, że dzieje się u nas coś bardzo niedobrego.

„Każdy ma prawo robić co chce”

Michał Mroziński, student stomatologii, rozważa wyjazd do Włoch albo Wielkiej Brytanii. Nie uważa jednak, żeby emigracja była czymś negatywnym.

- Każdy ma prawo robić ze swoim życiem, co chce. Moim marzeniem jest wyjazd na zachód, ponieważ życie jest tam po prostu łatwiejsze. Za mniejszy niż w Polsce nakład pracy dostajesz więcej pieniędzy. Żaden z moich znajomych, którzy wyjechali, nie żałuje przeprowadzki.

W Norwegii brak pracy dla wykształconych

W Norwegii zatrudnionych jest ponad 100 tys. polskich pracowników. Większość z nich to osoby z wykształceniem zawodowym, które pracują w branży budowlanej lub przemyśle. Dla imigrantów z wyższym wykształceniem nie ma w krainie fiordów pracy – rzadko zdarza się, że po norwesku mówią płynnie, a to  jeden z głównych wymogów pracodawców.  Ci wykształceni wybierają więc przede wszystkim Wielką Brytanię.


Źródło: aftenposten.no 
Zdjęcie frontowe: MN
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Cortez1 N

02-11-2015 13:02

wolf44 napisał:
Tak na szybko ,,Telewizja Republika – polski kanał informacyjno-publicystyczny ’'. Żródło wikipedia. Nie moje klimaty, moje klimaty to jeśli podejmujesz się pisania dla ponad 100 tyś potęcialnych odbiorców to rób to rzetelnie a nie pisz tego co Ty uważasz za słuszne. Pozdrawiam
-----------------
Udajesz głupa? Nie wiesz,ze jest to wyjatkowo klamliwe propagandowe szambo ? Gdyby Goebbels mial TV to i tak by im nie dorównal. TVP z czasów "krwawej Komuny" to w porownaniu z nimi krynica prawdy i rzetelnosci dziennikarskiej.

greg lewandowsky

02-11-2015 11:42

...boją się,że przyjadą inteligentniejsi władającym językiem norweskim, co nie jest już dużym wyzwaniem

greg lewandowsky

02-11-2015 11:29

Tak na szybko ,,Telewizja Republika – polski kanał informacyjno-publicystyczny ’'. Żródło wikipedia. Nie moje klimaty, moje klimaty to jeśli podejmujesz się pisania dla ponad 100 tyś potęcialnych odbiorców to rób to rzetelnie a nie pisz tego co Ty uważasz za słuszne. Pozdrawiam

greg lewandowsky

02-11-2015 11:20

Nie znam klakierze Republika(TV), lecz zaraz sprawdzę co tak Was w Gdyni tak zabolało.

Cortez1 N

02-11-2015 11:03

wolf44 napisał:
MN jest TVN-em w nieco mniejszym wymiarze.
---------
Mylisz się Synu - zaczyna smierdziec Republiką(TV)

greg lewandowsky

02-11-2015 11:01

MN jest TVN-em w nieco mniejszym wymiarze.

greg lewandowsky

02-11-2015 10:59

Także odnosiłem takie wrażenie, czego od pewnego czasu jestem pewien! Jedyne co dobrego z MN to pomysł na biznes,który ciągle był pod nosem

Przemysław G

02-11-2015 01:51

Zaczynam powoli odnosić wrażenie że ten portal poza łączeniem Polaków w Norwegii jest tzw poprawnie politycznym a mówiąc dosłownie szerzy wartości bliskie wszelkiej maści lewakom.

defenderr

01-11-2015 09:59

jasta102 napisał:
Wrzody i czyraki pewnie wyciskasz

a duzo ich masz ?
to pewnie przez te kozy

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok