Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca w Norwegii

Nowe stawki minimalne w budowlance. Pracownicy zarobią więcej

Monika Pianowska

09 maja 2022 17:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Nowe stawki minimalne w budowlance. Pracownicy zarobią więcej

Ważnym wymogiem związku było zapewnienie pracownikom budowlanym lepszych możliwości dalszego kształcenia się. stock.adobe.com/licencja standardowa

Norweski Związek Pracowników (Norsk Arbeidsmandsforbund) i Krajowe Stowarzyszenie Przemysłu Budowlanego (BNL) 4 maja doszły do porozumienia w sprawie umów i stawek minimalnych dla osób zatrudnionych w branży budowlanej. Zmiany dotyczą prywatnych obiektów, których kontrahentem jest BNL, na lata 2022-2024.
Reklama
W ugodzie w 2020 roku strony ustaliły podwyżkę płacy minimalnej z 210,50 do 220 koron za godzinę przy pracy w wymiarze 37,5 godziny tygodniowo. W następnym roku doliczono dodatkowo 2,25 korony. Teraz kwoty zwiększono z 222,25 do 233,25 koron. Ponadto firmy budowlane mają obowiązek ułatwiać ustawiczne i dalsze kształcenie pracowników.

W trosce o kobiety i kwalifikacje

Do taryfy został dodany ogólny dodatek w wysokości 4 koron, który będzie obowiązywał wstecz od 1 kwietnia br. Bonus za posiadanie dokumentu uznania kwalifikacji (fagbrev) wzrasta do 13,50 korony, zaś stawka za wyżywienie, którą otrzymuje się przy przepracowaniu co najmniej dwóch godzin nadliczbowych będzie teraz wynosić 96 koron. Stawka dodatku za przejechane kilometry zostaje zwiększona o 40 øre do 2,40 korony.
Arbeidsmandsforbundet zyskał także poparcie między innymi w kwestii zapewnienia dostosowanej odzieży roboczej dla kobiet z wyjaśnieniem w umowie, że „modele unisex nie są satysfakcjonujące”. Ważnym wymogiem związku było zapewnienie pracownikom budowlanym lepszych możliwości dalszego kształcenia się, aby mogli nadążyć za rozwojem technologii w branży. Stronom udało się uzgodnić wspólne punkty.
Źródło: frifagbevegelse.no
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Simpson

10-05-2022 06:45

Czyli +4Nok dla wszystkich i 233Nok z Fagbrev. Dobrze zrozumiałem?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram