Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Niepoważna branża budowlana Praca w Norwegii
Klaudia Synak 10 sierpnia 2014
07:13

Niepoważna branża budowlana

4
Skomentuj
Arbeidstilsynet znalazł wiele niebezpiecznych naruszeń prawa pracy w Vestfold i Telemarku.


- Najbardziej poważnym wykroczeniem było bardzo słabe samodzielnie skonstruowane rusztowanie, które było po prostu zbyt niebezpieczne do stania i pracowania na nim - mówi Bjørn Tore Hansen, kierownik nadzoru Arbeidstilsynet (nor. Inspekcji Pracy) w południowej Norwegii.

W maju Arbeidstilsynet, Skatteetaten, policja, Kystvakta i Økokrim przeprowadzili akcję, która ujawniła warunki pracy zagranicznych pracowników w Vestfold, Telemarku i Agder.

Toaleta pod brezentem

Hansen określa wiele naruszeń jako niebezpieczne.

- Musieliśmy zatrzymać pracę w miejscu gdzie stało słabe rusztowanie. Dodatkowo, wielu pracowników nie miało dokumentów potwierdzających tożsamość. Nie mieli również dostępu do prysznica i wody. Kilku polskich robotników mieszkało w domu, który poddawali totalnej renowacji. Mieli toaletę ukrytą za brezentem - mówi Hansen.

Toaleta schowana za brezentem

screenshot nrk.no

Arbeidstilsynet przeprowadził inspekcje w 15 miejscach w Telemarku i na półwyspie Vestfold. Zauważono 25 naruszeń prawa pracy, większość z nich w Vestfold.

Mało pracy na czarno

Skatteetaten również uczestniczyło w inspekcjach. Elisabeth Fischer, dyrektor regionu, mówi, że zdarzyło się kilka negatywnych przypadków, ale wrażenie ogólne pozostaje pozytywne.

- Dzięki akcji i kontynuacji pracy, którą zrobiliśmy wcześniej, nie otrzymaliśmy żadnych zawiadomień o pracy na czarno przy budowie domów i domków wakacyjnych wzdłuż wybrzeża - mówi Fischer. - Znaleźliśmy powiązania do kilku nieokreślonych dochodów, ale zdaje się, że jednak większość ludzi jest zainteresowana prawidłowym płaceniem podatków.

Malarz

wikipedia.org

Wytłumaczenie

Bjørn Tore Hansen z Arbeidstilsynet twierdzi, że podczas inspekcji zagranicznych pracowników spotykają się ze strachem i niepewnością.

- Spotykaliśmy się również z wdzięcznością, gdy rozumieli, że rząd chce jedynie poprawić sytuację - mówi Hansen.

W rozmowach z robotnikami, Arbeidstilsynet spotykał się z mieszanymi opiniami. Część była zadowolona z działań, a część próbowała wytłumaczyć się  lub uniknąć odpowiedzi na skierowane do nich pytania.

- Najważniejsze dla nas jest to, aby się poprawiły warunki po naszej wizycie. Oczekujemy, że sytuacja się poprawi. Kiedy tak się nie dzieje, możemy nałożyć grzywny lub zameldować problem na policji - mówi Hansen.

 

Źródło: nrk.no

Zdjęcia źródłowe: fotolia - royalty free
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Jon Doe
Jon Doe 11-08-2014 23:33

elkajan napisał:
k....A A KTO MA WYSZKOLIC NOWYCH FACHOWCOW CZY LUDZI KTORZY CHCA PRACOWAC ALE W TUSKOLANDZIE PRACY DLA TYCH CHCACYCH PRACOWAC PRACY NIE MA I NIE BEDZIE POKI JESZCZE 5 MILIONOW RODAKOW NIE SPIERDOLI Z POLSKI.
POZWOLCIE IM PRACOWAC,PODPOWIEDZCIE JAK CO ZROBIC.ALE CO SLYCHAC W ZAMIAM TY SIE KU...A DO NICZEGO NIE NADAJESZ CO NAJWYZEJ DO PEGEERU LUB ROWY KOPAC.
nORWEG DO NORWEGA TAK NIE MOWI.


Czego sie drzesz?

praktyke to mozna w PL zdobyć i tak robi każdy normalny, kto chce tu przyjechać.

Wystarczy że przejrzysz sobie ogłoszenia jakie tu "fachowcy" dają, "wszysko umi" murarz, gładzie, tynki,K/G, stolarka, malowanie płytki, a i elektryke i hydraulikę też da radę zrobić. prawko B i oczywiście papier na wózki"

Ilu jest takich co trafi do pracy jako pomocnik i się nie wstydzi pytać ci i jak ma robić?

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas