Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

3
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

2
Najdłuższy podwodny kabel energetyczny świata połączy Norwegię i Wielką Brytanię


Najdłuższy podwodny kabel energetyczny połączy
Norwegię i Wielką Brytanię / Foto: iLogic Media

OSLO: Jak poinformował w poniedziałek, norweski państwowy operator sieci elektrycznej Statnett, we współpracy z brytyjskim operatorem w sieci National Grid, planuje położyć najdłuższy na świecie 800 - kilometrowy podmorski kabel energetyczny, łączący gminę Suldal w Norwegii i rejon Newcastle w Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z oświadczeniem prasowym Statnett, projekt ma zostać zrealizowany w latach 2017 - 2020. Maksymalna przepustowości podmorskiego kabla wyniesie 1400 megawatów ( MW),
o napięciu 500kV.

Linia energetyczna, zostanie położona na licencji norweskiej dyrekcji ds. Zasobów Wodnych i Energii (Norges vassdragsog energidirektorat - NVE). Kosztami budowy obie strony podzielą się po równo.

Przyczyną importu prądu do Norwegii, są okresowe spadki przepływu w zasilających hydroelektrownie rzekach oraz rozbudowanie energochłonnych działów gospodarki, z hutnictwem aluminium na czele.
kabel_anglia_norwegia.jpg 
FAKTY:

Właściciele: Statnett i National Grid, 50% każdy. Projekt został rozpoczęty w 2008 r.
Lokalizacja: gmina Suldal w Norwegii i rejon Newcastle w Anglii
Planowana moc: 1400 MW
Napięcie: 500kV
Długość: około 800 km
Zakończenie prac: lata 2017-2020

Źródło: Statnett

- Położenie kabla pomiędzy Norwegią i Wielkiej Brytanii ma ograniczyć wahania cen energii elektrycznej i umożliwi lepsze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, zarówno w Norwegii jak i Wielkiej Brytanii, zaznacza
dyrektor generalny Statnett Auke Lont.

Kabel pomiędzy Norwegią i Anglii jest planowany, jako główna część sieci elektrycznej w Norwegii. Oznacza to, że zyski odczują konsumenci w postaci obniżonych stawek, za kWh.

- Innym celem projektu, jest także przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej dla dwóch krajów - dodaje Auke Lont.

Statnett
prowadzi również zaawansowane projekty dotyczące nowego kabla do Danii i bezpośrednio na kontynent europejski.

Copyright © 2011 iLogic Media. Wszelkie prawa zastrzeżone / All rights reserved

Materiały mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważne umowy licencyjnej jest zabronione. Jeśli chcesz skontaktować się z redaktorem odpowiedzialnym z powyższy tekst napisz: press-center@ilogicmedia.no

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Mariusz K

01-05-2011 13:13

Niezły pomysł i inwestycja gdzie skorzystają oba Państwa

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok