
Oczywiście, jeśli ktoś się zagapi albo z jakichś powodów dostał wynik rozliczenia z opóźnieniem, może odwoływać się i po tym terminie. Z reguły urzędy skarbowe nie robią z tego powodu problemów, chociaż jeśli niedotrzymanie terminu na wysłanie odwołania wynikało ze zwykłego niedbalstwa lub opieszałości podatnika, a w dodatku sprawa zostanie uznana za nie mającą większego znaczenia dla sytuacji finansowej podatnika, mają prawo takiego podania nie rozpatrzyć.
Wysłanie podania po terminie może się też wiązać (i z reguły się wiąże, choć ogólnie urzędy skarbowe i tak nie zawsze są punktualne) z dłuższym okresem oczekiwania na jego rozpatrzenie.
Odwołanie złożone terminowo powinno zostać rozpatrzone w ciągu trzech miesięcy.
W związku z wynikami rozliczenia podatkowego i ewentualnymi odwołaniami, należy mieć w pamięci następujące sprawy:
Przechowywanie
Wynik rozliczenia podatkowego (dokumenty Skatteoppgjør oraz Utskrift av likningen) należy zachować. I po to, by móc się ewentualni od niego odwołać, i na wypadek kontroli ze strony urzędu (urząd skarbowy może zmienić wynik rozliczenia nawet do 10 lat wstecz, jeśli uzna, że coś jest nie tak, np. że podatnik zataił jakiś dochód itp.), i po to, by móc skontrolować, czy NAV prawidłowo wyliczył nam emeryturę (co oznacza, że w zasadzie lepiej wyników rozliczeń podatkowych nie wyrzucać w ogóle).
Punkty emerytalne/kapitał emerytalny
Emerytura dodatkowa (tillegspensjon – emerytura wg zasad sprzed reformy 2010 roku) lub emerytura kapitałowa (inntektspensjon – wg zasad po reformie 2010 roku) z systemu ubezpieczeń społecznych (folketrygden) jest wyliczana na podstawie ilości, odpowiednio: punktów emerytalnych (w przypadku tillegspensjon) lub wysokości zgromadzonego kapitału emerytalnego (w przypadku inntektspensjon).
Punkty emerytalne i kapitał emerytalny zależą od wysokości dochodu podlegającego ozusowaniu, wykazanego na wyniku rozliczenia podatkowego. Na wszelki wypadek dobrze jest zatem trzymać dokumentację na ten temat.
Uwaga! Jeśli po rozliczeniu wyszła nam niedopłata podatku (restskatt) i kwota ta nie zostanie uregulowana w ciągu trzech lat, NAV może obniżyć liczbę punktów emerytalnych/wysokość kapitału emerytalnego, co oznacza, że późniejsza emerytura z folketrygden będzie niższa.
(Jeszcze jedno: Jeśli ktoś dostał w danym roku zastępcze punkty emerytalne za opiekę (omsorgspoeng) i nie widzi ich na wyniku rozliczenia, nie musi się martwić. To normalne. Te punkty są rejestrowane jedynie w NAV-ie).
Zaświadczenie, że zostało się rozliczonym/atest podatkowy (likningsattest)
Jeśli ktoś przedstawia jakiejś osobie, firmie, czy instytucji swój atest podatkowy, a złożył odwołanie od wyniku rozliczenia/wie że jego rozliczenie zostanie zmienione, ma obowiązek poinformowania o tym osoby, której przedkłada atest.
Skarga na za mały zwrot podatku
Jeśli samo rozliczenie się zgadza, ale nie zgadza się kwota podatku do zwrotu lub spłaty (bo np. pracodawca nie odprowadził odciągniętej zaliczki na podatek lub też zaliczka została zarejestrowana na niewłaściwą osobę itp.), odwołania nie wysyła się do urzędu skarbowego (skattekontoret) tylko do urzędu poborcy podatkowego (skatteoppkreveren/kemneren). Odwołanie należy wysłać w ciągu trzech tygodni od otrzymania wyniku rozliczenia.
Odsetki
Jeśli podatnikowi wyszedł zwrot podatku (skatt til gode), otrzyma jego wypłatę wraz z odsetkami w wysokości 1,26% nadwyżki zapłaconego podatku, naliczonymi za okres od 1.lipca w roku, za który składane było zeznanie podatkowe do momentu publikacji wyniku rozliczenia podatkowego.
Jeśli podatnikowi wyszła niedopłata podatku (restskatt), będzie musiał spłacić ją wraz ze standardowymi odsetkami, również wynoszącymi 1,26% w skali roku, naliczanymi od 1.lipca w roku, za który składane było zeznanie podatkowe do terminu, na który przypada zapłata całości lub pierwszej raty zaległego podatku.
Odwołanie, a zapłata niedopłaty podatku
Jeśli komuś wyszła niedopłata podatku (restskatt) i złożył odwołanie od wyniku rozliczenia , powinien mimo to zapłacić w wyznaczonym terminie wyliczony zaległy podatek.
Po pozytywnym rozpatrzeniu odwołania, urząd poborcy podatkowego zwróci mu wpłacone pieniądze.
Źródło: Skatteetaten

To może Cię zainteresować