Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
19
Jedna z najszybciej rozwijających się firm w Østfoldzie zatrudnia 80% Polaków

 
 
Od momentu założenia, czyli 1. czerwca 2009 roku, spółka Romerike Armering odnotowuje tylko jedną tendencję: w górę! Od roku 2010 do 2011 jej dochody wzrosły o, bagatelka, 375%, co daje jej niekwestionowane pierwsze miejsce wśród firm z tzw. wewnętrznego Østfoldu (Indre Østfold). Co warto odnotować: 80% pracowników spółki to Polacy.


Firma zajmuje się pracami zbrojeniowymi i szalowaniem. W ubiegłym roku jej obroty wyniosły 26,1 miliona koron, czyli o 9,6 milionów więcej niż w roku 2010, a zyski wzrosły z 1 do 4,9 miliona koron.

- Zakładamy, że obroty tegoroczne wyniosą około 40 milionów koron – informuje Jan Fredrik Bjerknes z Trøgstad, właściciel 50% akcji firmy. Drugie pięćdziesiąt procent należy do Bjørna Steinara Skjølasa z Fredrikstad.

Panowie pochodzą z różnych miejscowości, ale łączy ich miłość do jednego klubu piłkarskiego: Lillestrøm. Efekty nietrudno zauważyć: Firmowe kolory to żółty i czarny, czyli barwy klubowe Lillestrøm.

80 procent Polaków

Firma zatrudnia na stałe dwadzieścia siedem osób i dodatkowo pracowników tymczasowych na krótsze kontrakty. Z reguły przy projektach realizowanych przez spółkę pracuje jednocześnie około czterdziestu do pięćdziesięciu ludzi.

Około 80% pracowników stanowią Polacy. Jak mówią właściciele, okazało się, że to bardzo solidni i obowiązkowi pracownicy, którzy w dodatku nie idą z byle powodu na zwolnienie chorobowe. W ubiegłym roku procent nieobecności w pracy z powodu choroby wyniósł w Romerike Armering zaledwie 0,5 procent.

– Polacy nie szukają wymówek, ale przychodzą do pracy, nawet jeśli trochę pociągają nosami, czy mają lekki stan podgorączkowy – mówi Jan Fredrik Bjerknes.

Jeśli chodzi o wynagrodzenia, Polacy mają obecnie takie same warunki płacowe, jak pracownicy norwescy. Średnia stawka godzinowa w firmie wynosi 190 koron na godzinę.

- Dla naszych pracowników z Polski jesteśmy zarówno szefami, jak i przyjaciółmi. Uczestniczymy w ich życiu, omawiamy planowane zakupy samochodów, narodziny dzieci, jesteśmy zapraszani na wesela i urodziny – uśmiecha się Bjerknes.

Podatki dla macierzystej gminy

Mimo iż w rejestrach z Brønnøysund firma jest wpisana jako spółka z Trøgstad, nazwa Romerike Armering lepiej oddaje jej położenie i zasadniczy teren działania. Administracja firmy mieści się w dużym budynku w Fetsund. Tutaj odbywają się również kursy norweskiego dla pracowników zagranicznych i mieszczą się kwatery części z nich.

- Mimo że tak to w praktyce wygląda, nie planujemy przerejestrowywać spółki na nowy adres. Uważam, że jesteśmy winni gminie Trøgstad te parę koron z podatków – deklaruje Bjerknes, który wprawdzie pochodzi z Hemnes w gminie Høland, ale od osiemnastu lat mieszka w Skjønhaug w gminie Trøgstad.

Nie tylko Østfold

Chociaż pierwotnym i zasadniczym terenem działania spółki jest wschodnia Norwegia, realizuje ona również projekty w bardziej odległych rejonach. W tej chwili takim projektem jest budowa nowego nabrzeża do załadunku rudy żelaza w porcie w Narwiku. Pracuje przy nim dwunastu pracowników Romerike Armering.

Jednak największa część zleceń dotyczy centralnej części Østlandet, a największym zleceniodawcą firmy jest Veidekke (około 60-70% zleceń). Wśród największych projektów, przy których zaangażowana była spółka Romerike Armering można wymienić prace zbrojeniowe przy budowie nowej skoczni Holmenkollen, najnowszego gmachu rządowego (R6), budynku Statkraft w Nydalen oraz wielu mostów na nowym, czteropasmowym odcinku drogi międzynarodowej E6 na północ od Oslo.


Na podstawie: smaalene.no, brreg.no



Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


grzegorz rudnicki

04-11-2012 22:37

a ten kolega który pracował to dlaczego nie robi dalej jak taka dobra firma ?

slawomir dryja

03-11-2012 21:03

bardzo sie ciesze ze w ogole sa jeszcze takie solidne i uczciwe firmy

slawomir dryja

03-11-2012 21:01

jestem budowlancem 30 lat 5lat w norwegi i chcialbym pracowac w takiej firmie ostabilnej pozycji na rynku i takim zaangazowaniu pracy polakow moj e-mail aramiz@vp.pl

brzy dal

03-11-2012 01:52

...a

co z

chinczykami ?

pati muzia

03-11-2012 01:11

Yatsek (

napewno cie chcialy norki walic w wala
kazdy norek to zlodziej

ale sie wystraszyly ZZ

mnie nigdy nie wykrecil takiego walka jak probowal norweg
a mowie o rumunach ormianach ukraincach albanczylkach turkach wlochach czechach
na niemcow i francuzow zlego slowa nie npowiem

Yatsek :)

03-11-2012 00:30

patim napisał:
feriepenger zalezy od starzu na poczatek jest 10 cos tam za 4 tygodnie po roku pracy
a potem 12 za 5 tygodni moze 6 zalezy od umowy zbiorowej
nie ma znaczenia legitymacja partyjna czy ZZ
ani nawet branza
bo wszyscy tak maja
za wyjatkiem zakladow pracy chronione zatrudniajacych inwalidow
kazdy norek to inwalida ?

a co Ty na to ze ja zaczynajac prace od razu dostalem 12% FP??? z jednodniowym stazem od razu 12%...
w innej firmie mialem 10,2%, pewnego dnia zanioslem wniosek o "automatyczny przelew 2.1% brutto" na zwiazki zawodowe i na kolejnym lønnslipie bylo juz 12% fp?
w jeszcze innej tez mialem na dzien dobry 12% fp i 5 tygodni urlopu.... juz od pierwszego dnia.... i to wszystko w jednej branzy... i co Ty na to???

Twoj staz pracy w danej firmie nijak ma sie do wysokosci % Twojego Feriepenger!!!!

capitan morgan sie skonczyl (((( bede sie teraz meczy zubrowka z soczkiem z jabluszek wiec i literki bede inaczej skladal....

pati muzia

02-11-2012 23:26

feriepenger zalezy od starzu na poczatek jest 10 cos tam za 4 tygodnie po roku pracy
a potem 12 za 5 tygodni moze 6 zalezy od umowy zbiorowej
nie ma znaczenia legitymacja partyjna czy ZZ
ani nawet branza
bo wszyscy tak maja
za wyjatkiem zakladow pracy chronione zatrudniajacych inwalidow
kazdy norek to inwalida ?

Yatsek :)

02-11-2012 23:14

dima82 napisał:
Yatsek nie zgodze sie z Toba. U nas we firmie pracuje nas 12 polaków mamy wyplacane wszystko kazdy dzien swiateczny. Niema takiego czegos ze musiesz pracowac dzien przed i dzien po. (...)
A co do feripenger budowlanka ma ponad 12% feripenger bez wzgledu na to czy jest sie w zwiazkach zawodowych czy nie. U nas firma liczy cos kolo 100 ludzi w zwiazkach jest mniejsza polowa od nas z Polaków jest nas tylko 4 wszyscy maja wyplacane 12 %.
10. 2 % ma wyplacane tylko strefa tzw. " industrii". To chlopaki domagajcie sie swojego jest to kupe kasy. Pozdrawiam. Jakby co to pisac


Świadczenie urlopowe (feriepenger)
Aby stać Cię było na urlop, pracodawca wypłaca Ci świadczenie urlopowe.
Prawo do świadczenia urlopowego wypracowujesz w ciągu roku kalendarzowego
p r z e d rozpoczęciem roku urlopowego. Powinieneś otrzymać świadczenie
urlopowe w wysokości 10, 2% wynagrodzenia zarobionego w roku poprzedzają-
cym rok urlopowy. Jeśli masz ponad 60 lat, kwota ta powinna zostać podwyższona o 2,3% zarobków


Tariffoppgjøret 2000/2001 ga mange arbeidstakere en femte ferieuke. Denne ekstra ferien - som normalt også gir en forhøyelse av feriepengesatsen fra 10,2 prosent til 12 prosent - er en del av lønnsoppgjøret, og ikke en del av ferieloven.

Arbeidstakere som fyller 60 år i løpet av ferieåret har krav på en uke ekstra ferie. Du bestemmer selv når du tar denne ekstraferien, men du må varsle arbeidsgiver minst to uker i forveien.

§ 2. Dagen før 1 og dagen før 17 mai skal i forhold til gjeldende lovgivning reknes som vanlig virkedag, ikke som dag før søndag, om den ikke faller på en lørdag, på dagen før Kristi Himmelfartsdag eller på en søndag eller annen helgedag. Arbeid som etter gjeldende lovgivning ikke kan holdes i gang på søndager, skal slutte seinest kl. 22 dagene før 1 og 17 mai. Dette gjelder ikke arbeid ved faste utsalgsstede

§ 3. Arbeidsgiver skal betale full lønn for 1 og 17 mai som ikke faller på en søndag eller annen helgedag til arbeidstaker som har vært tilsatt hos ham i sammenheng de siste 30 dagene forut eller er tilsatt seinere når arbeidet er av minst 30 dagers varighet. Arbeidstaker som må arbeide nevnte dager skal ha samme lønnstillegg som han etter avtale eller regulativ måtte ha krav på for søndager. Er spørsmålet om slikt lønnstillegg ikke avgjort ved avtale eller regulativ skal han ha et tillegg på minst 50 pst. til sin vanlige lønn.


nie chce mi sie teraz przerzucac kazdej linijki po kolei - czcionka jest niewygodna do czytania na lovdata.... przerzuc caly kodeks pracy to sam znajdziesz o placeniu w wigilie czy wielkanoc...
jedziesz do PL grudnia i masz placone za wigile i boze narodzenie bedac w PL??? no pomysl chlopie...

podbij watek na tygodniu to Ci znajde a poki co zaczynam swietowac weekend buzia pa..

brzy dal

02-11-2012 22:03

...mam

takie pytanie

techniczne: ktora

to jest ta mniejsza polowa..?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok