2

Przykładowy indytyfikator branży budowlanej |
Nowy przepis wszedł w życie z dniem1-go stycznia 2008 roku.
Legitymacje są jednym ze środków, które maja zapobiec dumpingowi społecznemu, mającego na celu poprawienie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zwiększenie solidności usług branży budowlanej. Na identyfikatorze znajduję się informacja o pracodawcy.
W okolicach Oslo, gdzie udział zagranicznych pracowników w budownictwie jest wysoki, dane są jeszcze bardziej przerażające. Czterech na dziesięciu polskich pracowników budowlanych w tym rejonie, nie posiada identyfikatora - czytamy w sprawozdaniu Fafo.
Wśród pracowników z Polski, którzy pracują dla norweskich przedsiębiorstw 40 proc. posiada legitymacje, podczas gdy odsetek, pracujących dla firm zagranicznych lub na własny rachunek wynosi 52 proc. W tej ostatniej grupie, brakuje ponad połowę kart identyfikacyjnych.
Sytuacja pracowników norweskiego personelu wygląda nieco lepiej. Tylko 18 proc. nie posiada ID. Według informacji z Instytutu Fafo dane są niepokojące. Oznacza to, że jednym z głównych powodów jest to, iż wielu Polaków pracuje w Norwegii nielegalnie.
W październiku 2010 r. było zarejestrowanych ponad 230.000 identyfikatorów, używanych na norweskich budowach. Zarówno w Inspekcja Pracy, jak i członkowie związków zawodowych oraz naukowcy wierzą, że wydawania ID, przyczynia się do zmniejszenia dumpingu socjalnego w Norwegii.
MN/iLogic Media
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
1
05-12-2010 14:37
0
0
Zgłoś
04-12-2010 15:44
0
0
Zgłoś