Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca w Norwegii

Imigranci chętnie potwierdzają wykształcenie. Najwięcej jest stolarzy i hydraulików z Polski

Maja Zych

20 kwietnia 2018 10:20

Udostępnij
na Facebooku
2
Imigranci chętnie potwierdzają wykształcenie. Najwięcej jest stolarzy i hydraulików z Polski

Do tej pory swoje kwalifikacje potwierdziło m.in. 90 hydraulików i 87 stolarzy. pxhere.com / CC0 Public Domain

Odkąd w listopadzie 2016 roku została wprowadzona możliwość uznania zagranicznego dyplomu, w NOKUT  (Norweski Urząd ds. Jakości  Wykształcenia) rozpatrzono tysiąc wniosków o zatwierdzenie wykształcenia. Na szczycie listy najchętniej zatwierdzanych zawodów znaleźli się hydraulicy i stolarze – zdecydowana większość z nich pochodziła z Polski.
Rozporządzenie regulujące uznawanie wykształcenia objęło z początku jedynie obywateli Polski i Niemiec, jednak stopniowo rozszerzane jest też na inne kraje. Obecnie z możliwości skorzystać mogą także osoby pochodzące z Łotwy, Litwy i Estonii.
Reklama

Dodatkowy atut na rynku pracy

Możliwość uznania dyplomu skierowana jest do osób, które zamieszkują Norwegię lub są z nią związane zawodowo, a także posiadają odpowiednie wykształcenie z kraju swojego pochodzenia. Potwierdzenie swoich kwalifikacji nie jest co prawda obowiązkowe, jednak jest to duży atut podczas poszukiwania pracy.

To świetnie, że tak wiele osób ubiega się o zatwierdzenie swojego wykształcenia. Osoby z potwierdzonymi kwalifikacjami mają silniejszą pozycję na rynku pracy, a jednocześnie pracodawcy mogą być pewni ich kompetencji zawodowych. ~dyrektor NOKUT Terje Mørland.

Nie wszystkie wnioski zatwierdzone

Do tej pory z około tysiąca wniosków NOKUT zatwierdził nieco ponad 25 proc. Aby uzyskać zatwierdzenie należy przedstawić odpowiednie dokumenty, które potwierdzać będą umiejętności równoważne z wymaganiami norweskiego systemu edukacji.

– Do tej pory zatwierdzono 285 kwalifikacji jako równe norweskiemu dyplomowi zawodowemu i rzemieślniczemu. Rozpatrzenie wniosku zajmuje średnio dwa miesiące – mówi Silje Molander z NOKUT.

Osoby, których wniosku nie zostały rozpatrzone pozytywnie, mogą ubiegać się też o zdobycie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje poprzez norweski system kształcenia.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Aglomeda

22-04-2018 08:36

Ja mam z 2009

marta m

20-04-2018 14:29

Dlaczego od listopada 2016? Mam zatwierdzony polski dyplom przez NOKUT w 2014 wiec przedtem tez było to możliwe.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok