
Osoby zakładające lub już prowadzące samodzielną działalność gospodarczą mogą odliczyć od podstawy opodatkowania ładnych kilka lub kilkanaście tysięcy koron, jeśli do 31. marca zawrą z towarzystwem ubezpieczeniowym umowę o oszczędzaniu na tzw. emeryturę usługową (tjenestepensjon - II filar). To prawdziwa gratka, gdyż państwo w 51% "sponsoruje" takie oszczędzanie na emeryturę.
Odliczenie od podatku
Samodzielny przedsiębiorca, osoba posiadająca firmę jednoosobową (enkeltpersonforetak) może wpłacić na poczet emerytury usługowej i zarazem odliczyć od podstawy opodatkowania aż do 4% dochodu osobistego z działalności gospodarczej, mieszczącego się w przedziale od 1 do 12G* rocznie (czyli na chwilę obecną będzie to 4% od kwoty pomiędzy 82 122 a 985 464 koron).
Takie oszczędzanie na emeryturę opłaca się tym bardziej, im więcej się zarabia i to opłaca się w dwójnasób: Po pierwsze, samodzielny przedsiębiorca, który "z automatu" nie jest objęty II filarem emerytalnym, oszczędza sobie na dodatkową emeryturę, a do tego za to oszczędzanie dostaje ulgę podatkową i płaci mniejszy podatek.
Oto przykłady na to, jak mogą wyglądać oszczędności podatkowe z tego tytułu (wszystkie kwoty w NOK):
-
Dochód brutto
Stawka marginalna podatku
Wpłata na program emerytalny
Realny koszt wpłaty
Oszczędność (o tyle mniejszy będzie podatek)
250 000
39 %
6 715
4 096
2 619
400 000
39 %
12 715
7 756
4 959
500 000
48 %
16 715
8 692
8 023
700 000
48 %
24 715
12 852
11 863
900 000
51 %
32 715
16 030
16 685
Im wyższy dochód, tym bardziej warto oszczędzać
Oszczędność na podatku stanowi taki procent wpłaconej na program emerytalny kwoty, ile wynosi procent stawki marginalnej podatku przy danym dochodzie.
Jak zatem widać, im dochód jest wyższy, tym większą oszczędność przynosi każda wpłacona na program emerytalny korona. W ostatnim przypadku podanym w tabeli, oszczędność wynosi 51% wpłaconej kwoty, tak więc można powiedzieć, że połowę swojej składki emerytalnej na II filar przedsiębiorca dostaje w prezencie od państwa.
Jeśli ktoś posiada dwa źródła przychodów, np. dochód z pracy najemnej (pensję), a do tego dodatkowy dochód z własnej działalności gospodarczej, takie oszczędzanie może się okazać bardzo opłacalne.
31. marca - termin dla rozliczenia roku 2012
Uwaga! Aby móc skorzystać z opisanego wyżej odliczenia w rozliczeniu roku 2012, umowę o emeryturę usługową należy zawrzeć i składkę wpłacić przed 31. marca bieżącego roku (31.03.2013).
Goła emerytura z Folketrygden?
Jeśli
samodzielny przedsiębiorca nie zawrze dla siebie żadnej umowy emerytalnej w II filarze, otrzyma potem jedynie emeryturę z państwowego zakładu ubezpieczeń społecznych (Folketrygden) i może się okazać, że jej wysokość bynajmniej go nie zadowoli.
To właśnie dlatego władze chcą zachęcić przedsiębiorców do oszczędzania na emeryturę również w II filarze, przyznając im ulgi podatkowe.
(Uwaga! Przedsiębiorca ma obowiązek stworzenia programu oszczędzania w II filarze dla swoich pracowników. Dowolność dotyczy tylko jego samego.)
Komu polecić, komu odradzić?
Oszczędzanie na emeryturę usługową najbardziej opłaca się tym przedsiębiorcom, którzy osiągają roczne dochody odpowiadające 7,1 G lub wyższe, tj. przy obecnej wysokości stawki G - 583 000 koron lub więcej. Przy takich dochodach gromadzi się maksymalny możliwy do uzyskania kapitał emerytalny w Folketrygden (I filar) oraz zyskuje się największą ulgę podatkową za oszczędzanie w II filarze.
Jeśli osiąga się dochody poniżej 7,1 stawki G, podczas gdy jednocześnie oszczędza się dobrowolnie na emeryturę usługową, będzie się gromadziło niższy kapitał emerytalny w I filarze.
Podsumowując,
Oszczędzanie na emeryturę usługową zaleca się, jeśli przedsiębiorca ma:
• Wysokie dochody (powyżej 583 000 koron rocznie) i ogólnie stabilną sytuację finansową.
Pomysł ten natomiast lepiej jeszcze raz przemyśleć, jeśli przedsiębiorca ma:
• Niskie dochody - sporo poniżej 583 000 koron (7,1 G)
• Trudną sytuację finansową, niewielką ilość wolnych środków i niewielki kapitał
• Duże potrzeby inwestycyjne w firmie lub jako osoba prywatna w najbliższej przyszłości.
EMERYTURA USŁUGOWA DLA SAMODZIELNYCH PRZEDSIĘBIORCÓW - FAKTY
|
* G - grunnbeløp - tzw. stawka podstawowa urzędu pracy i polityki socjalnej, zmieniana co roku w maju; stanowi podstawę do wyliczania wysokości większości świadczeń z NAV i nie tylko.
Źródło: SunnBedrift

To może Cię zainteresować