Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

1
Dramatyczne osłabienie norweskiej korony


Wykres: Kurs korony norweskiej wobec złotówki,
w ciągu ostanich 6 miesięcy

Moja Norwegia
Korona norweska osiągnęła dziś najniższą wartość wobec euro, wciągu ostatnich kilku miesięcy. Podobnie sytuacja wygląda wobec złotówki. Średni kurs wobec euro wyniósł  8,1343 a złotówki 0,4864.

Według norweskich analityków wartość europejskiej waluty zaczęła rosnąć, ponieważ płynność finansowa na rynkach międzynarodowych zaczyna się normalizować co sprawia, że zagraniczni gracze wydają się mieć mniejszy apetyt na norweską koronę w ostatnim czasie.

Starszy analityk Arne Lohmann Rasmussen z Narodowego Banku Danii (Danske Bank) podkreśla, że spadek wartości norweskiej waluty spowodował pakiet Narodowego Banku Norwegii (Norges Bank), który został wdrożony w celu poprawy przepływu pieniądza na rynku krajowym.

Jednym z powodów był brak podwyżki stóp procentowych, który jest z pierwszych impulsów osłabienia korony. Od tego czasu w relacji do euro norweska korona straciła i ciągle spada.

Zobacz także: Tabela kursów kupna i sprzedaży walut obcych w NBP

Odreagowanie na koronie powinno nadejść wraz ze zbliżaniem się terminu październikowego posiedzenia Norges Bank, na którym analitycy mogą zdecydować się na podwyżkę stóp procentowych.

Jak wiemy również, korona norweska postrzegana jest jako waluta mocno powiązana z sytuacją na rynku ropy naftowej i ewentualne spadki cen tego surowca wpływają negatywnie na jej wartość.

Największy norweski gracz Statoil szacuje, że produkcja ropy w 2010r. spadnie o 150 tys. baryłek dziennie jak równiez o 100 tys. baryłek w przyszłym roku. Brazylia i kraje byłego Związku Radzieckiego będą stanowić większość wzrostu produkcji w 2011 roku

Dziś ceny ropy na światowych rynkach wahają się między 70-80 dolarów za baryłkę i jak mówią analitycy jest to idealna stawka zarówno dla producentów i konsumentów. Zaznaczają, że cena za kilka lat będzie o wiele wyższa.

MN/Przegląd prasy


Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok