Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca w Norwegii

Bezrobocie w Norwegii większe niż przypuszczano. Mimo to rząd skraca okres permitteringu

Monika Pianowska

12 maja 2021 17:00

Udostępnij
na Facebooku
Bezrobocie w Norwegii większe niż przypuszczano. Mimo to rząd skraca okres permitteringu

– To bardziej elastyczne rozwiązanie i zapewni płynne przejście do normalnej sytuacji – mówi minister pracy i spraw socjalnych Torbjørn Røe Isaksen. flickr.com/ fot. Akademikerne/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/

Od 1 lipca rząd skróci o połowę możliwy czas przebywania na permitteringu z opcją pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Zgodnie z projektem znowelizowanego budżetu państwa maksymalny okres zwolnienia pracodawcy z obowiązku wypłaty wynagrodzenia, podczas gdy zatrudniony jest odsunięty od obowiązków zawodowych, zostanie skrócony z 52 do 26 tygodni.
Norweskie władze proponują zmianę systemu zwolnień, mimo że według najnowszych szacunków bezrobocie w kraju fiordów wyniesie w tym roku 3,5 proc. To o 0,4 punktu procentowego więcej niż szacowano jesienią ubiegłego roku.

Na wypadek braku pracy

Plan dotyczy tylko osób nowo odesłanych na permittering, dlatego wszystkie tygodnie, przez które dany zatrudniony nie pracował przed 1 lipca, nie będą się liczyć na poczet nowej puli. Dla tych, którzy już zostali odesłani na permittering, zasada obowiązuje zatem przez 52 tygodnie, do 1 października.
Ci zaś, którzy zostaną zwolnieni po 1 lipca, będą otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych tylko przez 26 tygodni. Ogólnie jednak system zapewni, że będzie można zostać odesłanym na permittering z zasiłkiem dla bezrobotnych drugi raz, nawet jeśli wykorzystało się swój okres 52 tygodni w ciągu ostatniego roku i wiosny 2021.

Powrót do normalności?

– To bardziej elastyczne rozwiązanie i zapewni płynne przejście do normalnej sytuacji – mówi minister pracy i spraw socjalnych Torbjørn Røe Isaksen. Isaksen zaznacza, że jeśli wydarzy się coś dramatycznego, na przykład nowa fala infekcji jesienią tego roku, przepisy zostaną prawdopodobnie ponownie zmienione.
Norweskie władze proponują zmianę systemu zwolnień, mimo że według najnowszych szacunków bezrobocie w kraju fiordów wyniesie w tym roku 3,5 proc.

Norweskie władze proponują zmianę systemu zwolnień, mimo że według najnowszych szacunków bezrobocie w kraju fiordów wyniesie w tym roku 3,5 proc. Źródło: MojaNorwegia

Rząd zdecydował się na ustalenie nowego systemu rozliczeń dla osób zwolnionych z pracy, chociaż przeliczył się nieco w kwestii poziomu bezrobocia. Kiedy norweski rząd przedstawiał budżet krajowy w październiku ubiegłego roku, szacował, że 3,1 proc. Norwegów zostanie zarejestrowanych jako bezrobotni w 2021 r. Nowe prognozy okazują się jednak o 0,4 proc. wyższe.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok