Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Praca w Norwegii

80 % imigrantów zajmuje nowe stanowiska pracy

Udostępnij
na Facebooku
2
80 % imigrantów zajmuje nowe stanowiska pracy

30 000 nowych miejsc pracy powstało w zeszłym roku w Norwegii. Ponad 80 % stanowisk zostało obsadzonych imigrantami.


Najnowsze dane z Centralnego Biura Statystytcznego (SSB) pokazują, że liczba zatrudnionych na stałe zwiększyła się od 2012 do 2013 roku o 30 000 tysięcy, dając razem 2,6 miliona osób zatrudnionych na stałe.

Większość stanowisk została obsadzona przez pracowników z Europy Wschodniej i Azji (razem 24 500 miejsc pracy).

Nowo przybyli


Liczba zatrudnionych na stałe imigrantów ze wschodnich państw UE urosła o ponad 11 500. Wielu z nich to nowo przybyłe osoby, które na wyprowadzkę do Norwegii zdecydowały się w 2013 roku. Wśród zatrudnionych najwięcej jest Szwedów, Polaków i Litwinów.

Ze wszystkich grup imigranckich najszybszy wzrost stałych zatrudnieni zaobserwowano wśród Azjatów, przypadło im 5300 nowych etatów. Najniższy odsetek osób ze stałym zatrudnieniem zaobserwowano wśród Afrykańczyków, tylko 4 na 10 osób pracuje.

pracownik przemysłu naftowego
flickr.com/Norsk olje og gass

Duże różnice między płciami


Imigrantki znacznie rzadziej niż mężczyźni podejmują pracę, duże znaczenie ma tutaj również wiek. Im kobiety starsze, tym rzadziej pracują, co również przyczynia się do obniżenia statystyk. 76 % imigrantów z państw nordyckich jest zatrudnionych na stałe, to wyższy odsetek, niż w całym społeczeństwie.

Pomimo tego, że imigranci obsadzają większość nowych stanowisk, to średnio tylko 63 % wszystkich obcokrajowców pracuje. Średnia dla całej Norwegii wynosi 68 %. W zeszłym roku liczba imigrantów, którzy dostali stałą pracę zwiększyła prawie tak samo, jak liczba imigrantów, którzy pracy nie mają. Norweskie społeczeństwo się starzeje, część osób wypadło z rynku pracy, dlatego odsetek ludzi pracujących spadł.

Duże różnice między grupami imigranckimi


Imigranci zarobkowi pochodzą głównie z Europy, z Azji i Afryki przybywają głównie uchodźcy. Ci ostatni mieszkają w Norwegii najkrócej, co obniża szanse na znalezienie stałej pracy. W grupie Afrykańczyków nawet osoby mieszkające w Norwegii dłużej, niż 10 lat mają problem ze znalezieniem pracy.

Islam
flickr.com/agoolapulapu

Sytuacja na rynku pracy jest najtrudniejsza dla Iranek, Somalijek i Afganek. Kobiety z tych państw nie znają obcych języków, są często analfabetkami, muszą zajmować się dużymi rodzinami i mają często problemy zdrowotne. W zamkniętych środowiskach rządzą mężczyźni i nie pozwalają swoim żonom pracować. Konkurencja na rynku pracy, zwłaszcza wśród osób bez żadnego wykształcenia, jest ogromna.

Najwięcej zatrudnionych w „naftowych" miastach


Imigranci, którzy osiedlili się w Rogaland i Møre og Romsdal mieli pracę najczęściej, średnio ok. 68 % było zatrudnionych na stałe.

Najniższe zatrudnienie wśród imigrantów odnotowano w Telemark i Østfold, jedynie ok. 55 %.

platforma
wikipedia.org

Źródło: nrk.no, ap.no, zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free


Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


full casco

03-07-2014 14:06

76 % imigrantów z państw nordyckich jest zatrudnionych na stałe, to wyższy odsetek, niż w całym społeczeństwie.

toz to dyskryminacja imigrantow z europy wschodniej

strasznie zamkniete i hermetyczne to srodowisko vikingow

edward skoczolek

03-07-2014 09:23

najwiencej nierobów pochodzi z afryki i oczywiście arabusy ale oni mają nierubstwo we krwi to są tak zwane pasorzyty

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok