Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

6 rozporządzeń BHP zamiast 47

 
 
Od początku 2013 roku w życie weszło sześć nowych rozporządzeń dotyczących bezpieczeństwa, higieny i środowiska pracy, które zastąpiły dotychczasowe czterdzieści siedem. Ich treść jest taka sama, ale, jak twierdzi Inspekcja pracy, na skutek zmniejszenia liczby rozporządzeń, łatwiej będzie się orientować w gąszczu przepisów.


Najważniejsze spośród nowych rozporządzeń dotyczą organizacji miejsca pracy i kierownictwa prac. Materiały informacyjne oraz interaktywny program szkoleniowy można znaleźć na stronach internetowych Inspekcji pracy.

Uproszczenie

Celem zmian było ułatwienie firmom, pracodawcom, pracownikom, rzecznikom ds. BHP, firmowej służbie zdrowia i innym zainteresowanym osobom poruszania się wśród przepisów dotyczących praw i obowiązków wynikających z ustawy o środowisku pracy (arbeidsmiljøloven).

Przepisy dotyczące jednej kwestii są teraz zebrane w jednym miejscu, co zapewnia większą przejrzystość. Dzięki temu łatwiej ma być przestrzegać prawa – które nadal stawia takie same wymogi - i prowadzić systematyczne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy.

Znajdź swój przepis

Inspekcja pracy przygotowała się solidnie na wprowadzenie nowych rozporządzeń. Na swojej stronie zamieściła zestawienie (dostępne tutaj), ilustrujące, gdzie w nowych rozporządzeniach można odnaleźć poszczególne zagadnienia i przepisy. Na stronie znajdują się też omówienia nowych rozporządzeń, w tym jedno w formie półgodzinnej prezentacji video, tym cenniejszej, że Magnus Melhus z Departamentu Inspekcji pracy w Trondheim omawia tam strukturę nowych rozporządzeń, posługując się przepięknym dialektem trønderskim... Żaden miłośnik trønderska, ani tym bardziej żaden miłośnik norweskiego BHP nie może tego przegapić. :-)

Inną rzeczą, przydatną w szkoleniach BHP, jest prezentacja w Power-Poincie (również dostępna na stronach Arbeidstilsynet).

BHP w centrum uwagi

W najbliższej przyszłości Inspekcja pracy będzie organizowała dwu-trzygodzinne spotkania dla zainteresowanych firm. Oprócz samego wprowadzenia w strukturę nowych rozporządzeń, Inspekcja będzie chciała podczas nich skierować uwagę firm w większym niż dotąd stopniu na zagadnienia związane z bezpieczeństwem pracy.

Oto spis nowych rozporządzeń BHP wraz z linkami do ich treści w serwisie Lovdata:

1) Rozporządzenie o organizacji i kierownictwie kierownictwie oraz współudziale pracowników (Forskrift om organisering, ledelse og medvirkning)

2) Rozporządzenie o kształcie i wyposażeniu miejsc pracy i budynków służbowych (rozporządzenie o miejscach pracy) (Forskrift om utforming og innretning av arbeidsplasser og arbeidslokaler (arbeidsplassforskriften))

3) Rozporządzenie o wykonywaniu prac, korzystaniu ze sprzętu oraz przynależne wymogi techniczne (Forskrift om utførelse av arbeid, bruk av arbeidsutstyr og tilhørende tekniske krav)

4) Rozporządzenie o wartościach granicznych i alarmowych dla czynników fizycznych i chemicznych w środowisku pracy, jak również o grupach ryzyka epidemiologicznego w odniesieniu do czynników biologicznych (rozporządzenie o wartościach granicznych) (Forskrift om tiltaksverdier og grenseverdier for fysiske og kjemiske faktorer i arbeidsmiljøet samt smitterisikogrupper for biologiske faktorer. (Forskrift om tiltaks- og grenseverdier))

Kolejne rozporządzenie dotyczy producentów, importerów, sprzedawców i wynajmujących:

5) Rozporządzenie o konstrukcji, wykonaniu i udostępnianiu sprzętu roboczego, nieobjętego rozporządzeniem o maszynach (rozporządzenie o producentach) (Forskrift om konstruksjon, utforming og fremstilling av arbeidsutstyr som ikke dekkes av forskrift om maskiner. (produsentforskriften))

Ostatnie z rozporządzeń nie zawiera bezpośrednio wymogów BHP, ale będzie aktualne dla części przedsiębiorstw, gdyż omawia takie zagadnienia jak opłaty administracyjne, czy warunki organizacji szkoleń BHP, funkcjonowania zakładowej służby zdrowia, rzeczników ds. BHP itp:

6) Rozporządzenie o procedurach administracyjnych w zakresie prawa pracy (rozporządzenie o procedurach administracyjnych) (Forskrift om administrative ordninger på arbeidsmiljølovens område (forskrift om administrative ordninger))



Na podstawie: Arbeidstilsynet, Byggmesteren, Lovdata




Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok