Praca w Norwegii
5895 pracowników budowy może strajkować

Do strajku, który ma się odbyć w sobotę dołączyły już 92 firmy budowlane. Ze strajku wycofało się kilka dużych przedsiębiorstw, między innymi Pavers i Skanska w Oslo, NCC Construction oraz Veidekke.
Przemysł budowlany szuka porozumienia z pracownikami
W chwili obecnej odbywają się obowiązkowe mediacje, pisze gazeta Frifagbevegelse.no. Termin ostateczny osiągnięcia porozumienia mija w sobotę o północy i Riksmekleren (państwowy mediator) ma w sumie 4 dni na ustanowienie ugody.
W strajku biorą udział 92 firmy budowlane, zrzeszające ok. 6000 pracowników w związkach zawodowych.
W razie braku porozumienia od soboty mogą pojawić się żółte kamizelki strajkowe na placach budowy na terenie Norwegii.
Minimalna stawka
Według Landsorganisasjonen (LO) wprowadzono w tym roku w przemyśle budowlanym kilka zmian, które mogą być określone jako „kłody rzucane pod nogi". Dotyczy to przede wszystkim nowej minimalnej stawki, które wzbudza wiele kontrowersji.
Dzisiejsza stawka minimalna dla wykształconego budowlańca wynosi 174,10 koron za godzinę, zaś dla niewykształconego pracownika z rocznym doświadczeniem w przemyśle budowlanym 163, 20 koron.
W umowie zbiorowej, która zacznie obowiązywać od piątku płaca minimalna stanowi 77 % przeciętnej płacy w branży budowlanej. Celem Fellesforbundet jest podniesienie tej stawki do 85 %.

Student Design and Experiential Learning Center/flickr.com
Negocjacje odbywają się dla 19 243 pracowników, nie osiągnięcie porozumienia może się skończyć strajkiem od soboty.
Część dużych przedsiębiorstw wycofała się ze strajku, między innymi Veidekke i Skanska w Oslo, NCC Construction oraz Block Berge Bygg.
Źródła: dagbladet.no, frifagbevegelse.no; zdjęcie frontowe: kenny_lex/flickr.com
Reklama

Reklama
To może Cię zainteresować
1