Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
10 błędów, których powinni unikać przyszli przedsiębiorcy

 
 
Badania przeprowadzone przez Ipsos MMI na zlecenie banku DNB pokazują, że aż 500 000 Norwegów marzy o założeniu własnej firmy, a połowa, czyli 250 000, ma dość konkretne plany w tym kierunku. Jeśli pomysł na biznes jest dobry, może im się powieść - pod warunkiem, że będą wystrzegać się dziesięciu klasycznych błędów.


Pomimo kryzysu finansowego w eurolandzie i zastoju w gospodarce światowej, w Norwegii gospodarka rozwija się, aż furczy. Specjaliści DNB od makroekonomii oszacowali, że wzrost gospodarczy Norwegii kontynentalnej (czyli bez wliczenia np. instalacji offshore na szelfie kontynentalnym) wyniesie w 2013 roku 2,9%.

Doradca małych i średnich przedsiębiorców, Ellen Dokk Holm z DNB uważa, że to dobre prognozy dla tych, którzy mają konkretne plany własnego biznesu. Holm jest też zachwycona faktem, że tak wiele osób chce zostać "swoim własnym szefem":

- To dobrze wróży. Czas na zaczęcie biznesu jest obecnie bardzo dobra, lepszy, niż była od długiego czasu.
Pomysł i plan

Spośród pół miliona Norwegów, którzy marzą o własnej firmie, połowa ma mniej lub bardziej skonkretyzowane plany. Pozostali wciąż myślą nad pomysłem, który zapewniłby ich przedsięwzięciu sukces.

Badanie Ipsos MMI pokazało, że kobiety częściej i szybciej ubierają swoje pomysły w formę konkretnych planów i strategii.
- Nowe firmy i nowe pomysły są nieodzowne dla dalszego prawidłowego rozwoju norweskiej gospodarki i ekonomii - mówi Ellen Dokk Holm i dodaje: - Mam nadzieję, że wiele osób zdoła wprowadzić swoje plany i pomysły na biznes w życie i odniesie sukces. Największe szanse powodzenia mają te osoby, które mają zarówno unikalny pomysł na biznes, jak i dobrze przemyślany biznesplan.

Klasyczne pułapki, których należy unikać

Dokk Holm sporządziła krótką listę błędów, których przyszli przedsiębiorcy powinni unikać i właściwych sposobów postępowania:

10 RAD DLA POCZĄTKUJĄCYCH PRZEDSIĘBIORCÓW

 

Źle:

Dobrze:

1.

Jesteś zbyt wielkim optymistą.

Licz się z tym, że mogą minąć dwa-trzy lata, zanim twój biznes zacznie przynosić zyski. Nastaw się na codzienną pracę przez wiele godzin.

2.

Masz pomysł, ale nie masz planu.

Sporządź plan obejmujący pomysł na biznes, warunki rynkowe, analizę konkurencji, przewidywania co do dochodów i wydatków itp.

3.

Stawiasz wszystko na jednego konia.

Być może twój pierwotny plan się nie powiedzie. Dobrze mieć w zanadrzu plan B.

4.

Spodziewasz się/zakładasz, że klienci będą płacić w terminie.

Pieniądze nie przychodzą same z siebie, chyba że pobierasz opłatę od razu. Musisz liczyć się z trudnościami w wyegzekwowaniu płatności i z tym, że windykacja jest czasochłonna i/lub kosztowna. Istnieją mechanizmy finansowe i/lub firmy, które pomagają w ściąganiu wierzytelności.

5.

Zakładasz, że poradzisz sobie bez finansowego bufora, oszczędności lub kredytu.

Jako przedsiębiorca musisz mieć środki, żeby płacić swoje zobowiązania finansowe, inaczej twoja firma może zostać postawiona w stan upadłości. Również aby móc inwestować, trzeba mieć na to środki.

6.

Wybierasz lokal dla firmy, kierując się jedynie kryterium cenowym.

Pomyśl o tym, że wygląd i położenie lokalu może mieć rozstrzygające znaczenie dla poziomu sprzedaży. Zastanów się, czy te kwestie nie będą ważniejsze, niż cena najmu. Bądź kreatywny, może da się podnająć część lokalu komuś innemu?

7.

Nie liczysz się z wystąpieniem niespodziewanych wydatków.

Pamiętaj, że płynność finansowa zależy od pilnowania wpłat od klientów i kontrolowania wydatków. Pilnuj tego, by pieniądze wpływały na czas i mierz siły na zamiary.

8.

Myślisz, że łatwo jest uzyskać dostęp do kapitału.

Powinieneś mieć odłożone jakieś oszczędności jako kapitał na rozkręcenie biznesu. Jeśli zwracasz się do banku, inwestorów, czy innych organów o wsparcie, pokaż im wiarygodny biznesplan.

9.

Uważasz, że prowadzenie własnej firmy to lukratywne zajęcie.

Zazwyczaj mija sporo czasu, nim człowiek może zacząć czerpać konkretne profity z prowadzenia własnej firmy. Większość osób raczej bierze w pierwszych latach niewielkie pożyczki.

10.

Uważasz, że najlepiej będzie, gdy w ewentualnym zarządzie twojej firmy zasiądzie rodzina i przyjaciele.

Członkowie zarządu muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje i potrafić udzielać dobrych rad. Zadbaj o to, by mieć odpowiednie wsparcie, niekoniecznie kierując się przy tym względami rodzinno-towarzyskimi.



Na podstawie: DinSide, DNB



Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok