Zmiany w przepisach i stawkach zasiłków z NAV od 01.01.2014

Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych zmian w przepisach i stawkach, z których większość weszła w życie od 1. stycznia 2014. Jak jednak zastrzega sam NAV, część ze zmian nie została jeszcze ostatecznie uchwalona, tak więc należy brać pod uwagę, że niektóre z nich mogą (choć to mało prawdopodobne) nie uzyskać finalnego zatwierdzenia.
Zasiłek dla bezrobotnych podczas przestoju (permitteringu)
W przypadku przestojów rozpoczynających się 1. stycznia lub później obowiązują następujące zasady:
-
Liczba dni na permitteringu, za które płaci pracodawca wzrasta z 10 do 20 dni w przypadku redukcji czasu pracy o 40% lub więcej.
-
Liczba dni na permitteringu, za które płaci pracodawca wzrasta z 15 do 20 dni w przypadku redukcji czasu pracy o mniej niż 40%..
-
Maksymalny okres, za który wypłacany jest zasiłek dla bezrobotnych podczas permitteringu ulega skróceniu z 30 do 26 tygodni w przypadkach zwykłych.
Emerytura oraz emerytura taryfowa (AFP)
Od 1. stycznia wzrasta szczególna stawka emerytury minimalnej dla osób mających na utrzymaniu współmałżonka w wieku powyżej 60 lat: z 251 957 do 261 957 koron. Dotyczy to również emerytów objętych (przed 1. stycznia 2011) systemem emerytur taryfowych (AFP), zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym - pod warunkiem, że mają na utrzymaniu współmałżonka w wieku powyżej 60 lat.
Wzrost stawek może sprawić, że indywidualne osoby otrzymają dodatek do emerytury, tzw. dodatek minimalny (minstenivåtillegg). Osoby te zostaną powiadomione przez NAV na kwitku wypłaty emerytury za styczeń 2014.
![]() |
Fot, Jennifer Davis/Flickr.com |
Zmiany w ustawie rodzinnej
Konwencja Praw Dziecka Organizacji Narodów Zjednoczonych mówi w artykule 7., że dziecko ma prawo znać swoich rodziców. W związku z tym od 2014 roku zmienia się ustawa rodzinna (ustawa o dzieciach i rodzicach - lov om barn og foreldre), tak by ujmować kwestie ojcostwa i macierzyństwa w szerszej perspektywie. Między innymi władze publiczne będą odpowiadały za to, by ustalić kto jest matką danego dziecka. Wprowadzona zostanie także zasada, że dzieci powyżej 18 roku życia będą miały prawo dowiedzieć się, kto jest ich biologicznym ojcem bez konieczności wnoszenia sprawy o zmianę ojcostwa prawnego.
Zapomogi dla uczestników programów pomagających wrócić na rynek pracy
Od 1. stycznia 2014 zapomoga, którą może dostać osoba uczestnicząca w szkoleniu lub innym programie mającym ułatwić jej wejście lub powrót na rynek pracy zmienia nazwę. Dotąd zwana była świadczeniem bazowym (basisiytelse) lub zapomogą indywidualną (individstønad). Nowa nazwa to zasiłek szkoleniowy (tiltakspenger).
Wypłaty z funduszu gwarantowanych świadczeń płacowych (lønnsgarantifondet)
Nowe przepisy, obowiązujące od 1. stycznia 2014 roku ograniczają prawa pracowników do świadczeń z funduszu gwarancyjnego. Przepisy te zostały uchwalone przez Storting w grudniu 2013 roku.
Zgodnie z nimi, po postawieniu firmy w stan upadłości roszczenia płacowe pracowników będą pokrywane jedynie za miesiąc naprzód, licząc od momentu otwarcia postępowania upadłościowego, niezależnie od tego, czy dany pracownik miał na mocy umowy o pracę lub umowy zbiorowej zagwarantowany dłuższy okres wypowiedzenia.
Jeśli chodzi o zaległe wynagrodzenie urlopowe, fundusz będzie wypłacał jedynie feriepenger wypracowane w tym samym roku, w którym sąd ogłosił otwarcie postępowania upadłościowego (dzień, w którym to następuje to tzw. fristdagen) i w roku poprzednim.
![]() |
Fot. B. Liwo |
Becikowe i dodatki do rodzinnego
Wysokość jednorazowej zapomogi przy porodzie lub adopcji dziecka wzrasta w 2014 roku do 38 750 koron.
W 2014 pożegnamy się natomiast z dodatkami do zasiłku rodzinnego (barnetrygd), wypłacanego na dzieci mieszkające w Finnmarku (tzw. finnmarkstillegg) i na Svalbardzie (svalbardstillegg), jednak zmiana ta wejdzie w życie dopiero od 1. kwietnia 2014. Wysokość dodatków wynosi w tej chwili 320 koron na każde dziecko.
Źródło: NAV
Zdjęcie nagłówkowe: Archiwum MN

To może Cię zainteresować