Praca i prawo pracy
Zastanów się, zanim wyjedziesz do Polski – możesz utracić dagpenger
5

Warunkiem otrzymywania wielu świadczeń jest pobyt w Norwegii. Sprawdź kiedy możesz wyjechać za granicę bez strachu o utratę dagpenger.
- Zależy mi na znalezieniu pracy w Norwegii, ale obecnie żyję z zasiłku - mówi pan Jarek z Bergen - Bardzo chciałbym teraz polecieć do Polski, ale nie wiem czy nie będzie żadnych problemów z dagpenger - mówi Pan Jarek.
Wielu użytkowników portalu MojaNorwegia.pl zastanawia się, czy mogą wyjechać na krótki czas do Polski, pobierając zasiłki w Norwegii.
Kto może pobierać zasiłek dla bezrobotnych będąc w Polsce?
Tylko pracownicy rotacyjni kierowani na permittering (czyli tymczasowe zwolnienie z obowiązków wynikających z zatrudnienia) mogą pobierać zasiłek w Polsce bez żadnych konsekwencji oraz konieczności składania specjalnych wniosków do Urzędu Pracy i Opieki Społecznej, w skrócie NAV.
Jeśli pobierasz zasiłek dla bezrobotnych (norw. dagpenger) z tytułu utraty pracy, jesteś uprawniony do opuszczania granic kraju tylko w weekendy i święta. Są to dni wolne od pracy, dlatego też zasiłek dla bezrobotnych nie jest naliczany za ten czas. Podczas Twojego pobytu w Polsce, przyznane Ci dagpenger nie będzie wypłacane.
Jak uniknąć utraty dagpenger?
W norweskim systemie socjalnym istnieje możliwość eksportu zasiłku poza granice Norwegii. Pozwala on na szukanie pracy za granicą, bez utraty środków do życia. Prawa do przeniesienia dagpenger poza granice Norwegii nie posiadają osoby skierowane na permittering, prowadzące działalności gospodarczej, pobierające zasiłek z tytułu bankructwa oraz udziałowcy w działającej spółce.
Podstawowym warunkiem do wnioskowania o eksport zasiłku dla bezrobotnych jest pobieranie dagpenger przez 4 z 12 tygodni poprzedzających wyjazd. Do wniosku o eksport zasiłku dla bezrobotnych nie jest wymagana dodatkowa dokumentacja.
Dokumentem uprawniającym do otrzymywania norweskiego świadczenia za granicą jest druk PD U2. Otrzymasz go najwcześniej tydzień przed planowanym wyjazdem do Polski, nawet jeśli wnioskowałeś o jego wydanie miesiąc przed podróżą. Następnie w ciągu siedmiu dni od przybycia do Polski musisz złożyć druk PD U2 do wojewódzkiego urzędu pracy, odpowiedniego do miejsca zamieszkania. W przypadku opóźnienia, nie zostanie wypłacona spłata zaległego zasiłku za okres od wyjazdu z Norwegii do złożenia druku w Polsce. Konieczne jest również wysyłanie kart meldunkowych co 2 tygodnie.
Jak długo trwa eksport zasiłku?
Eksport przysługującego zasiłku dla bezrobotnych może trwać najdłużej 3 miesiące. Zaznaczamy jednak, że wspomniane 3 miesiące muszą być częścią puli tygodni, która przysługuje Ci jako maksymalny okres otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych (może trwać 52 lub 104 tygodnie). Jeśli wnioskujesz o eksport świadczenia, który zacząłby się w 48 tygodniu otrzymywania dagpenger a możesz pobierać zasiłek przez 52 tygodnie, eksport będzie mógł trwać tylko 4 tygodnie.
Jeśli planujesz odwiedzić rodzinę w Polsce, pamiętaj, że masz możliwość utrzymania prawa do otrzymywania norweskiego zasiłków dla bezrobotnych, nie możesz jednak wyjechać bez uprzedniej konsultacji z norweskimi urzędami. Wyjazdy, o których nie wiedzą władze często kończą się utratą prawa do pobierania świadczeń - to błąd popełniany przez wielu imigrantów zarobkowych.
zdjęcie: fotolia - royalty free
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
3
14-07-2015 16:11
0
0
Zgłoś
14-07-2015 13:38
14-07-2015 11:57
1
0
Zgłoś
14-07-2015 11:55
1
0
Zgłoś
14-07-2015 11:46
7
0
Zgłoś