Praca i prawo pracy
Zadbaj o swoje norweskie CV
3

Wielu poszukujących pracy nie zdaje sobie sprawy, jak pomocne może być posiadanie poprawnie skonstruowanego CV. Szukając nowej pracy w Norwegii naprawdę warto poświęcić czas na sporządzenie tego dokumentu.
Pan Stefan od miesiąca szuka pracy w Bergen.
- Wysłałem już swoje CV z listem motywacyjnym do ponad pięćdziesięciu firm, ale nie dostałem jeszcze żadnej odpowiedzi, nadal jestem bez pracy – opowiada Pan Stefan. - Nie wiem jaka może być tego przyczyna, może moje CV nie jest wystarczająco atrakcyjne?
Poszukiwanie pracy w obcym kraju nie należy do najprostszych zadań. Jeśli starasz się o stanowisko w norweskim przedsiębiorstwie, zadbaj o własny wizerunek i poświęć uwagę swojemu Curriculum Vitae. Od formy tego dokumentu może wiele zależeć.
Dlaczego muszę przejmować się moim CV?
Curriculum Vitae to nie tylko skrót Twojej historii jako pracownika, ale przede wszystkim Twoja osobista wizytówka na rynku pracy. Masz tylko jedną szansę zainteresować potencjalnego pracodawcę swoją kandydaturą. Zachowując właściwą formę CV, masz duże możliwości aby wywrzeć dobre wrażenie. Profesjonalnie wykonane CV budzi w osobie czytającej je przekonanie, że ma do czynienia z kimś, kto potrafi rzetelnie i profesjonalnie wykonać zlecone zadanie. Jeśli poświęcisz niewystarczająco dużo uwagi swojemu CV, może ucierpieć Twoja ocena wśród osób zajmujących się rekrutacją w przedsiębiorstwach.
- Prowadzę firmę już od kilku lat i nie raz zdarzało mi się czytać niechlujnie sporządzone CV. – opowiada Ståle z Oslo. - Gdy dostaję dokument napisany "na kolanie" i zawierający błędy ortograficzne, nie wyobrażam sobie by jego autor traktował pracę poważnie.
Norweskie CV – czy to takie trudne?
Dla wielu osób szukających pracy za granicą sporządzanie CV okazuje się wyzwaniem, z którym trudno jest się zmierzyć w pojedynkę. Wiąże się to między innymi z różnicami wzorów CV w poszczególnych krajach. Niektóre informacje, które mógłbyś zamieścić w polskim CV, nie powinny się znaleźć w tego typu dokumencie w Norwegii. Jednym z przykładów jest stan cywilny lub płeć – zgodnie z zasadami poprawności politycznej, która dla Norwegów jest ważnym wyznacznikiem postępowania, takie informacje nie powinny być zamieszczane w Curriculum Vitae.
Translator kontra „monter sufitu podwieszanego”
Dużym problemem dla wielu Polaków poszukujących zatrudnienia w Norwegii, jest bariera językowa. Podczas pisania CV okazuje się ona jeszcze większą przeszkodą na ścieżce kariery. Przetłumaczenie zwrotów charakterystycznych dla danej branży jest sporym wyzwaniem dla osoby nieznającej języka norweskiego i próbującej swoich sił w przetłumaczeniu CV samemu. W sieci istnieje wiele dostępnych słowników, jednak nie dają one stuprocentowej gwarancji, że dane słowo w języku polskim niesie za sobą te same konotacje w języku norweskim. To może rodzić niepotrzebne błędy, które tylko utrudnią znalezienie pracy.
- Językowe "kwiatki" potrafią zdecydowanie poprawić mi humor, ale nie zachęcają mnie do poważnego rozpatrzenia kandydatury na stanowisko w mojej firmie. – tłumaczy dalej Ståle z Oslo. - Skoro ktoś nie zadał sobie trudu, aby skonsultować się z profesjonalnym tłumaczem, najprawdopodobniej nie dba o własny wizerunek. Taki kandydat mógłby równie dobrze nie zrozumieć ogłoszenia rekrutacyjnego i ubiegać się o stanowisko, którego w rzeczywistości nie oferujemy.
Dla niektórych Polaków pracującym w Norwegii skonstruowanie CV może być dużym wyzwaniem. Jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy, nie bagatelizuj tworzenia swojego Curriculum Vitae.
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
3
22-10-2015 09:00
0
-1
Zgłoś
21-10-2015 11:26
0
-1
Zgłoś
21-10-2015 10:53
1
0
Zgłoś