Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
4
Wypowiedzenie i zwolnienie dyscyplinarne

W umowie o pracę zazwyczaj znajdują się regulacje dotyczące czasu wypowiedzenia. Jeżeli ich nie ma obie strony obowiązuje 1- miesięczny okres wypowiedzenia; 2- miesięczny, gdy pracownik był zatrudniony przez co najmniej 5 lat.




Wypowiedzenie powinno być pisemne (aml. § 15-4). Powinno zawierać informacje o prawie pracownika do negocjacji, wytoczenia procesu, o prawie do kontynuowania pracy na określonych zasadach, o obowiązujących terminach, o samym pracodawcy itp. Na życzenie pracownika pracodawca powinien uzasadnić wypowiedzenie 
 

Jeżeli wypowiedzenie jest niezgodne z prawem pracownik może wnieść sprawę w celu unieważnienia dokumentu i/lub otrzymania odszkodowania. (aml. § 15-5)          § 15-7 „Ustawy o środowisku pracy, czasie pracy, ochronie zatrudnienia i in.” zawiera kluczowe postanowienie, że pracownik nie może otrzymać wypowiedzenia jeżeli nie ma ku temu istotnych przesłanek wynikających z działalności zakładu pracy, warunków pracodawcy bądź samego pracownika.

Tak więc wypowiedzenie powinno opierać się na rzeczowych podstawach.
Pracownicy, którzy zachorują i kobiety w ciąży objęci są dodatkową ochroną przed wypowiedzeniem. (aml. § 15-9) W przypadku sporu dotyczącego wypowiedzenia pracownik w określonych przypadkach ma prawo do kontynuowania pracy podczas trwania negocjacji lub postępowania sądowego. (aml. § 15-11) Jeżeli wypowiedzenie jest niezgodne z „Ustawą o środowisku pracy, czasie pracy, ochronie zatrudnienia i in.” sąd może unieważnić wypowiedzenie i/lub przyznać pracownikowi odszkodowanie. (aml. § 15- 12)  O zwolnieniu dyscyplinarnym mówimy, gdy pracownik musi opuścic stanowisko pracy w trybie natychmiastowym, tzn. natychmiast zakończyć stosunek pracy.

Pracodawca może zwolnić jedynie tych pracowników, którzy w znaczący sposób nie dotrzymali zobowiązań lub też w poważnym stopniu nie dotrzymali umowy. (aml. § 15-14) Zwolnienie dyscyplinarne także powinno być przedstawione na piśmie itd.
Pracownicy, którzy odchodzą na skutek zgodnego z prawem wypowiedzenia mają prawo do otrzymania świadectwa pracy od pracodawcy. Świadectwo powinno zawierać opis wykonywanej pracy itd. (aml. § 15-15) 

 zrodlo: norweski kodesk pracy
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Daniel 76

16-05-2009 22:17

Witam! może ktos mi pomoze wyjasnic jakie mam prawo gdy otrzymałem umowe o prace od lipca 2008r do grudnia 2009r i gdy zjechałem w grudniu 2008r do polski a mój pracodawca do dzisiejszego dnia nie zadzwonił abym wracał do pracy tylko przekazywał abym jeszcze czekał na telefon kiedy mam wracac do pracy.Nie otrzymałem wypowiedzenia ani świadectwa pracy oraz nie wypłacono mi feripenge!Wczoraj sie dowiedziałem iz pracuja tam juz inne osoby! Ja posiadam umowe o prace oraz pozwolenie !Gdzie moge taka sprawe załatwic i wjaki sposob?

Agnieszka xxxxx

16-04-2009 23:53

chyba raczej burak a nie buran

Buran Ptica

16-04-2009 14:25

Ty sie nie pytaj o prawo tylko do roboty w dobie kryzysu szanuj prace bo wrocisz do kaczystanu

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok