4

Wypowiedzenie powinno być pisemne (aml. § 15-4). Powinno zawierać informacje o prawie pracownika do negocjacji, wytoczenia procesu, o prawie do kontynuowania pracy na określonych zasadach, o obowiązujących terminach, o samym pracodawcy itp. Na życzenie pracownika pracodawca powinien uzasadnić wypowiedzenie
Jeżeli wypowiedzenie jest niezgodne z prawem pracownik może wnieść sprawę w celu unieważnienia dokumentu i/lub otrzymania odszkodowania. (aml. § 15-5) § 15-7 „Ustawy o środowisku pracy, czasie pracy, ochronie zatrudnienia i in.” zawiera kluczowe postanowienie, że pracownik nie może otrzymać wypowiedzenia jeżeli nie ma ku temu istotnych przesłanek wynikających z działalności zakładu pracy, warunków pracodawcy bądź samego pracownika.
Tak więc wypowiedzenie powinno opierać się na rzeczowych podstawach. Pracownicy, którzy zachorują i kobiety w ciąży objęci są dodatkową ochroną przed wypowiedzeniem. (aml. § 15-9) W przypadku sporu dotyczącego wypowiedzenia pracownik w określonych przypadkach ma prawo do kontynuowania pracy podczas trwania negocjacji lub postępowania sądowego. (aml. § 15-11) Jeżeli wypowiedzenie jest niezgodne z „Ustawą o środowisku pracy, czasie pracy, ochronie zatrudnienia i in.” sąd może unieważnić wypowiedzenie i/lub przyznać pracownikowi odszkodowanie. (aml. § 15- 12) O zwolnieniu dyscyplinarnym mówimy, gdy pracownik musi opuścic stanowisko pracy w trybie natychmiastowym, tzn. natychmiast zakończyć stosunek pracy.
Pracodawca może zwolnić jedynie tych pracowników, którzy w znaczący sposób nie dotrzymali zobowiązań lub też w poważnym stopniu nie dotrzymali umowy. (aml. § 15-14) Zwolnienie dyscyplinarne także powinno być przedstawione na piśmie itd. Pracownicy, którzy odchodzą na skutek zgodnego z prawem wypowiedzenia mają prawo do otrzymania świadectwa pracy od pracodawcy. Świadectwo powinno zawierać opis wykonywanej pracy itd. (aml. § 15-15)
zrodlo: norweski kodesk pracy
Reklama
To może Cię zainteresować
16-05-2009 22:17
1
0
Zgłoś
16-04-2009 23:53
0
0
Zgłoś
16-04-2009 14:25
1
0
Zgłoś