Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

7
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Wynagrodzenie urlopowe naliczane od świadczeń z NAV-u

 
 

O wynagrodzeniu urlopowym (feriepenger) i związanych z tym faktach i mitach pisałam prawie rok temu (tutaj). Teraz, z okazji zbliżającego się sezonu urlopowego NAV przypomina, że niektóre świadczenia socjalne dają prawo do feriepenger, inne z kolei są w czerwcu wypłacane bez potrącania zaliczki na podatek. Przyjrzyjmy się im bliżej:


Wynagrodzenie urlopowe (Feriepenger)

Jeśli w poprzednim roku otrzymywało się chorobowe (sykepenger), zasiłek pielęgnacyjny (pleiepenger), zasiłek edukacyjny (opplæringspenger), zasiłek ciążowy (svangerskapspenger) lub zasiłek rodzicielski (foreldrepenger) z okazji porodu lub adopcji, można spodziewać się wypłaty wynagrodzenia urlopowego naliczonego od tych świadczeń. NAV powinien wypłacić je do dnia 30. maja roku bieżącego.

Dotyczy to, rzecz jasna, jedynie pracowników etatowych, nie dotyczy natomiast samodzielnych przedsiębiorców i frilanserów. Nieco inne zasady obowiązują też dla osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych (dagpenger).

Chorobowe (Sykepenger)

Jeśli ktoś otrzymywał chorobowe z systemu ubezpieczeń społecznych (folketrygden), pod koniec maja dostanie wynagrodzenie urlopowe naliczone od wypłaconego w ubiegłym roku chorobowego. Wynagrodzenie urlopowe naliczone zostanie tylko od chorobowego za pierwsze 48 dni chorobowego w danym roku.

Jeśli okres wypłacania świadczenia rozciąga się na dwa lata kalendarzowe, np. od września 2011 do kwietnia 2012 roku, w roku 2012 wypłacone zostanie wynagrodzenie urlopowe od chorobowego (pierwszych 48 dni) z roku 2011, a wynagrodzenie urlopowe naliczone od chorobowego z 2012 roku (48 dni) będzie wypłacone dopiero w maju roku 2013.

Wynagrodzenie urlopowe stanowić będzie 10,2% chorobowego dającego prawo do świadczenia w przypadku przeważającej liczby pracowników. Pracownicy kończący w roku poprzednim (czyli roku wypłaty świadczenia chorobowego) 59 lat i starsi będą mieć wynagrodzenie urlopowe naliczane jako 12,5% od wysokości chorobowego.

Jeśli chorobowe w całym okresie choroby wypłacał pracodawca (również w tym okresie, kiedy obowiązek ten powinien był przejąć NAV), NAV, oprócz zwrócenia pracodawcy wyłożonych środków, również wynagrodzenie urlopowe przeleje na jego konto.

Zasiłek pielęgnacyjny (pleiepenger) i edukacyjny (opplæringspenger)

Pod koniec maja wynagrodzenie urlopowe naliczone od świadczeń z NAV otrzymają też osoby, które w roku ubiegłym pobierały zasiłek pielęgnacyjny i/lub edukacyjny. Wynagrodzenie urlopowe naliczone będzie jedynie za pierwsze 12 tygodni pobierania takiego zasiłku w danym roku kalendarzowym. Feriepenger stanowić będą 10,2% wysokości świadczenia dającego prawo do naliczenia wynagrodzenia urlopowego.

Jeśli okres pobierania danego zasiłku rozciąga się na dwa lata kalendarzowe, np. 2011 i 2012, w 2012 roku wypłacone zostaną feriepenger naliczone od świadczenia pobranego w 2011 (maksymalnie 12 tygodni), a w 2013 feriepenger naliczone od świadczenia pobranego w roku 2012 (też maksymalnie 12 tygodni).

Zasiłek ciążowy (svangerskapspenger)

Jeśli ktoś pobierał zasiłek ciążowy w poprzednim roku (więcej o samym zasiłku tutaj), otrzyma naliczone od niego wynagrodzenie urlopowe w maju. Wynagrodzenie urlopowe nalicza się od świadczenia za maksymalnie 64 pierwsze dni.

Feriepenger to 10,2% od zasiłku ciążowego wypłaconego przez pierwsze 64 dni jego pobierania w danym roku kalendarzowym.

Jeśli okres pobierania zasiłku rozciąga się na dwa lata kalendarzowe, np. 2011 i 2012, w 2012 roku wypłacone zostaną feriepenger naliczone od zasiłku ciążowego pobranego w 2011 (maksymalnie 64 pierwsze dni), a w 2013 feriepenger naliczone od świadczenia pobranego w roku 2012 (też maksymalnie 64 pierwsze dni).

Zasiłek rodzicielski (foreldrepenger) przy porodzie lub adopcji

Jeśli ktoś pobierał zasiłek rodzicielski ("macierzyńskie" wzgl. "tacierzyńskie") z okazji narodzin lub adopcji dziecka, też dostanie pod koniec maja wynagrodzenie urlopowe.

W przypadku zasiłku rodzicielskiego, wynagrodzenie urlopowe nalicza się jako 10,2% od wysokości zasiłku wypłaconego w ciągu 12 pierwszych tygodni jego pobierania (w przypadku rodzicielskiego wynoszącego 100% wynagrodzenia) lub w ciągu 15 pierwszych tygodni jego pobierania (w przypadku rodzicielskiego wynoszącego 80% wynagrodzenia).

Jeśli zasiłek rodzicielski pobierany jest przez okres zahaczający o dwa lata kalendarzowe, np. 2011 i 2012, w 2012 roku otrzyma się feriepenger od zasiłku wypłaconego w 2011, a od zasiłku wypłaconego w 2012 roku dopiero w roku 2013 - ale naliczone za okres nie dłuższy niż odp. 12 lub 15 tygodni.

Wypłaty bez odciągania zaliczki na podatek (forskuddstrekk) w przypadku zasiłku przejściowego (arbeidsavklaringspenger)

Osoby pobierające zasiłek przejściowy (arbeidsavklaringspenger), dwukrotnie w czerwcu otrzymają zasiłek w kwocie brutto, czyli bez odciągnięcia zaliczki na podatek dochodowy. Dotyczy to wypłat mających miejsce w tygodniach 24. i 26. (czyli za tygodnie 22/23 i 24/25 wg. kart meldunkowych) lub w tygodniach 25 i 27 (czyli za tygodnie 23/24 i 25/26 wg. kart meldunkowych). Przesunięcie o tydzień w jedną lub w drugą stronę zależy od tego, w jakim cyklu dana osoba wysyła karty meldunkowe.

Zasiłek dla bezrobotnych (dagpenger)

Jeśli ktoś pobierał w poprzednim roku zasiłek dla bezrobotnych (dagpenger) lub chorobowe podczas bezrobocia (sykepenger som arbeidsledig) przez okres dłuższy niż 8 tygodni, przysługuje mu dodatek urlopowy (ferietillegg) w wysokości 9,5% wypłaconego świadczenia. Dodatek ten jest wypłacany w lutym.

Jeśli zatem ktoś pobierał zasiłek dla bezrobotnych przez więcej niż 8 tygodni w roku 2011, dodatek urlopowy dostał w lutym 2012 roku. Jeśli pobiera zasiłek dla bezrobotnych w tym roku (2012) i okres pobierania go przekroczy 8 tygodni, dostanie swój dodatek w lutym 2013.


Źródło: NAV



Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok