Praca i prawo pracy
Urlopy i święta religijne w Norwegii
11

W Norwegii istnieje ustawa urlopowa (ferieloven). Ustawa ta zapewnia każdemu pracownikowi prawo do corocznego urlopu. Wszyscy powinni mieć środki na urlop, dlatego każdy ma prawo do otrzymania świadczenia urlopowego (feriepenger). Ustawa obejmuje wszystkich pracowników z wyjątkiem osób pracujących na statkach oraz Svalbardzie.
Długość urlopu
Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do 25 dni urlopu w ciągu roku urlopowego. Rok urlopowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Soboty są oficjalnie uznane za dzień roboczy, mimo że zazwyczaj się w tym dniu nie pracuje. Święta i dni wolne nie są zaliczane do dni urlopowych.
Pracownikom po 60. roku życia przysługuje dodatkowy tydzień urlopu (6 dni roboczych).
Pracownicy zatrudnieni na niepełny etat/pracujący w systemie zmianowym nie mogą żądać urlopu tylko w dni, w które pracują. Tygodniowy urlop obowiązuje przez 6 dni roboczych bez względu na to czy pracownik w bieżącym tygodniu pracuje przez 2 dni robocze.

hellebrab/IG.com
Kiedy można wziąć urlop?
O terminie naszego urlopu decyduje pracodawca. Ma on obowiązek omówienia tej kwestii razem z pracownikiem lub przedstawicielami pracowników.
Pracownik ma prawo do 3 tygodni urlopu w okresie od 1 czerwca do 30 września. Można prosić o dołączenie pozostałych dni urlopu do tego okresu.
Można domagać się przedstawienia planu urlopu na 2 miesiące przed jego rozpoczęciem.
Jeśli obie strony dojdą do pisemnego porozumienia, można przenieść 12 dni urlopu na następny rok. Można ustalić z pracodawcą, że całość lub część urlopu wykorzystamy wcześniej.
Choroba przed lub w trakcie urlopu
W razie choroby tuż przed rozpoczęciem urlopu, można się domagać jego przełożenia. Należy wtedy dostarczyć zaświadczenie lekarskie oraz złożyć wniosek o przeniesienie urlopu (najpóźniej na 1 dzień roboczy przed rozpoczęciem urlopu).
Jeśli podczas urlopu zachorujemy i będziemy niezdolni do pracy przez co najmniej 6 dni, możemy domagać takiej samej liczby dni urlopu później. Należy wówczas dostarczyć zaświadczenie lekarskie oraz przedstawić swoje żądanie niezwłocznie po powrocie do pracy.
Świadczenia urlopowe (feriepenger)
Pracodawca ma obowiązek wypłacać nam świadczenia urlopowe. Prawo do świadczenia urlopowego trzeba wypracować PRZED rozpoczęciem roku urlopowego. Urlop trzeba wykorzystać każdego roku.
Prawa do świadczenia urlopowego nie mają freelancerzy oraz samozatrudnieni. Świadczeń urlopowych nie mogą również otrzymać pracownicy którzy go nie wypracowali na rok przed urlopem.

mereteflisram/IG.com
Ile wynosi świadczenie urlopowe?
Świadczenie urlopowe za 4 tygodnie i 1 dzień wynosi 10,2% wynagrodzenia zarobionego w roku poprzedzającym rok urlopowy.
Świadczenie urlopowe za 5 tygodni wynosi 12%, a za 6 tygodni wynosi 14,3%.
W przypadku pracowników powyżej 60 roku życia, kwota świadczenia wzrasta o 2,3% zarobków.
Co się dzieje z naszym świadczeniem jeśli odejdziemy z pracy?
Gdy odchodzimy z pracy mamy prawo do otrzymania świadczeń urlopowych wraz z ostatnią wypłatą. W tej sytuacji nie mamy prawa do świadczeń urlopowych u nowego pracodawcy dopóki nie nabędziemy do nich uprawnień.
Kiedy świadczenie urlopowe jest wypłacane?
Świadczenie urlopowe wypłacane jest często na ostatnim zwykłym wynagrodzeniu dzień przed okresem wakacyjnym. Na żądanie, pracownik ma prawo do dodatku wakacyjnego co najmniej na tydzień przed rozpoczęciem wakacji.
Czy świadczenie urlopowe podlega opodatkowaniu?
Wynagrodzenie urlopowe (norw. feriepenger) podlega opodatkowaniu, ale jeśli zostanie wypłacone podczas roku urlopowego (czyli w roku następującym po roku, w którym zostało wypracowane), pracodawca przy wypłacie nie potrąci od niego zaliczki na podatek, tak by pracownik dysponował większą kwotą podczas urlopu. (Ponieważ od pozostałych pensji z reguły pobierane jest nieco więcej podatku, w skali roku wszystko się wyrówna). Jednak jeśli wynagrodzenie urlopowe jest wypłacane w tym samym roku, w którym jest wypracowywane (np. dlatego, że pracownik kończy pracę dla danego pracodawcy), pracodawca ma obowiązek potrącenia zaliczki na podatek na zwykłych zasadach.

wikipedia.org
Co jest podstawą otrzymania świadczenia urlopowego?
Podstawą do otrzymania świadczenia urlopowego powinna być podana na świadectwie wynagrodzenia i zaliczek na podatek dochodowy (lønns- og trekksoppgaven) za rok zarobkowania.
Dni wolne z okazji świąt religijnych
Zasady dotyczące osób nienależących do państwowego Kościoła Norweskiego.
Osoby nienależące do państwowego Kościoła Norweskiego mają prawo do 2 dni wolnych w roku z okazji świąt religijnych związanych z wyznawaną przez nich religią.
Jednakże pracodawca ma prawo wymagać odpracowania tych 2 dni. Nie liczą się one jako praca w godzinach nadliczbowych, mimo że przekraczają zwykły czas pracy.
Jeśli w wyznawanej religii jest więcej niż 2 dni świąt, pracownik ma prawo samodzielnie wybrać, które z nich będą dniami wolnymi.
Jeśli chcemy wziąć dzień wolny na tej zasadzie, mamy obowiązek poinformować o tym pracodawcę na 2 tygodnie przed świętem.
Przepisy dotyczące tej kwestii zawarte są w Ustawie o związkach wyznaniowych z 13 czerwca 1969, nr 25.
Święta w Norwegii
Warto znać święta w Norwegii, które są dniami wolnymi od pracy:
Nowy Rok (1 stycznia)
Skjærtorsdag (Wielki Czwartek)
Langfredag (Wielki Piątek)
2. påskedag (Poniedziałek Wielkanocny)
1 maja (Święto Pracy)
17 maja (Święto Konstytucji)
Kristi Himmelfartsdag (Wniebowstąpienie Pańskie)
2. pinsedag (Zielone Świątki)
25 grudnia
26 grudnia

commons.wikimedia.org
Źródła: arbeidstilsynet.no, lovdata.no, altinn.no, delta.no
Zdjęcie frontowe: OpenClips/pixabay.com
Reklama
To może Cię zainteresować
12-05-2017 18:17
0
-16
Zgłoś
05-02-2014 02:40
12
0
Zgłoś
05-02-2014 00:45
4
0
Zgłoś
04-02-2014 23:27
0
-3
Zgłoś
04-02-2014 17:21
2
0
Zgłoś
04-02-2014 16:43
1
0
Zgłoś
04-02-2014 16:24
0
0
Zgłoś
04-02-2014 16:19
0
-4
Zgłoś
04-02-2014 15:59
5
0
Zgłoś
04-02-2014 15:16
1
0
Zgłoś