Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Praca i prawo pracy

Podanie o wznowienie zasiłku czy nowy wniosek o przyznanie dagpenger?

info@multinor.no

30 października 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Podanie o wznowienie zasiłku czy nowy wniosek o przyznanie dagpenger?

Nowy wniosek o dagpenger? Fot. fotolia - royalty free

W okresie pobierania dagpenger, który trwa 52 lub 104 tygodnie, może zdarzyć się sytuacja, w której świadczeniobiorcy z jakiegoś powodu wstrzymano zasiłek. Po pewnym czasie jego prawo do otrzymywania świadczenia znów przysługuje. Wówczas pojawia się zasadnicze pytanie – czy trzeba przechodzić przez wszystkie urzędowe procedury od nowa?

Uproszczony wniosek

Dla sytuacji tego typu NAV, norweski Urząd Pracy i Polityki Społecznej, przewidział rozwiązanie w postaci uproszczonego wniosku o wznowienie zasiłku dla bezrobotnych. Zasadniczo mogą z niego skorzystać ci, którzy już wcześniej pobierali dagpenger i obecnie starają się o nie jeszcze raz po okresie przestoju, który trwał nie dłużej niż 52 tygodnie. Jeśli jednak przerwa była spowodowana podjęciem pracy, służby wojskowej lub chorobą związaną z ciążą, może ona przekroczyć 52 tygodnie. Wówczas istnieje dodatkowy wymóg skontaktowania się z NAV w celu omówienia indywidualnego przypadku.

Ile otrzymam?

Standardowo wysokość wznowionego dagpenger jest równa świadczeniu pobieranemu przed okresem przestojowym. Dla tych, którzy nie pobierali dagpenger z powodu podjęcia nowej pracy, która trwała przynajmniej 12. tygodni, istnieje możliwość ubiegania się o obliczenie nowej podstawy do wypłacania zasiłku. Wówczas muszą oni podjąć decyzję, czy chcą, by nowa podstawa obowiązywała od momentu wznowienia dagpenger, czy też od nowego roku.

Dodatkowe korzyści

Oprócz tego, pracujący w czasie przerwy mogą również wnioskować o obliczenie nowego „przeciętnego wymiaru pracy”. Jest to wartość, którą wyrażamy w ilości godzin, którą NAV wykorzystuje np. w sytuacji, gdy ubiegający się o dagpenger mają do niego prawo, a nie pracują na pełen etat. Obliczenie tej wartości od nowa przy wznawianiu zasiłku może wiązać się z taką korzyścią, że świadczeniobiorca zachowa prawo do dagpenger, jednocześnie pracując na niepełny etat więcej niż przed okresem przestoju. Dodatkową korzyścią przy wznawianiu świadczenia dla bezrobotnych jest pominięcie trzech dni oczekiwania – środki wypłacane są od razu po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku.

Dokumentacja

Jeśli nie uczyniło się tego wcześniej, przed przystąpieniem do składania wniosku należy zarejestrować się jako aktywnie poszukujący pracy oraz wysłać kartę meldunkową. Kiedy przerwa była spowodowana podjęciem pracy, do wniosku należy dołączyć kopię umowy oraz zaświadczenie od pracodawcy potwierdzające fakt zakończenia stosunku pracy.

Wyjątki od reguły

Istnieją dwie sytuacje, w których nie można ubiegać się o wznowienie zasiłku i zamiast tego trzeba składać zwykły wniosek od nowa. Pierwszy przypadek to osoba przebywająca na permittering, która wraca do pracy u tego samego pracodawcy na dłużej niż 6 tygodni. Druga sytuacja dotyczy osób, które przez okres dłuższy niż 12. tygodni podejmowały naukę. Obie sytuacje zobowiązują do nowego okresu karencji. W pozostałych przypadkach obowiązuje zwyczajowa reguła wznawiania zasiłku dla bezrobotnych. Jako że wniosek uproszczony pomija wiele formalności, jakich należy dopilnować przy pełnym wniosku, a także związany jest z dodatkowymi możliwościami, warto zorientować się, czy można aplikować o dagpenger za jego pomocą.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok