Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca i prawo pracy

Planujesz przeprowadzkę? Zgłoś zmianę adresu

info@multinor.no

22 listopada 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Planujesz przeprowadzkę? Zgłoś zmianę adresu

Aktualny adres w Norwegii jest bardzo ważny. MN

Zmiana adresu w Norwegii nie jest skomplikowaną procedurą, a pozwala uniknąć ewentualnych kłopotów i niedogodności związanych z dostarczeniem korespondencji na niewłaściwy adres. Dlatego, jeśli planujesz przeprowadzkę, pamiętaj, by to zgłosić.
Na zarejestrowany w norweskim rejestrze ludności (Folkeregisteret) adres trafia korespondencja ze wszystkich norweskich instytucji, m.in.: Skattemelding, czyli wstępne rozliczenie podatkowe, kody PIN/MinID do systemu Altinn, roczny wynik rozliczenia podatkowego Skatteoppgjør czy roczne zwroty podatku w formie czeku.
Reklama
Dokumenty te są niezwykle ważne, dlatego, jeśli ktoś zmienił miejsce zamieszkania, powinien zaktualizować dane. W innym wypadku korespondencja może zostać dostarczona pod niewłaściwy adres lub może zaginąć. Przykładowo, jeśli ktoś czeka na ważny dokument i nie zgłosi zmiany adresu, może stracić szansę odwołania się od niekorzystnej decyzji (pisma urzędowe mają ściśle określony termin odwoływania się) lub nie zdąży z rozliczeniem podatkowym na czas. 

Aktualny adres jest również istotny przy wnioskowaniu o różnego rodzaju zasiłki wypłacane przez NAV. Jest też absolutnym wymogiem podczas ubiegania się o kredyt gotówkowy lub ubezpieczenie w Norwegii. Dlatego, by oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu i załatwiania formalności na ostatnią chwilę, należy pamiętać o aktualnym meldunku.
Kiedy zgłosić zmianę adresu?
W przypadku zmiany miejsca zamieszkania na terenie Norwegii, należy dokonać odpowiednich formalności najpóźniej 8 dni po przeprowadzce. Należy wysłać elektroniczny wniosek o zmianę miejsca zameldowania za pomocą systemu Altinn. Aby dokonać wszystkich zmian, należy do wniosku załączyć kopię aktualnego dokumentu tożsamości (paszport lub karta bankowa/kredytowa ze zdjęciem), a także dysponować wiedzą na temat starego i nowego adresu zamieszkania. W ciągu tygodnia na nowy adres zamieszkania powinna dotrzeć przesyłka pocztowa, potwierdzająca zakończenie zmiany meldunku.
Kolejny możliwy scenariusz to powrót do Polski. Jeżeli ktoś postanowi wyjechać z Norwegii na stałe lub na dłużej niż 6 miesięcy, musi złożyć do Skatteetaten formularz wymeldowania. W przypadku poinformowania urzędu o pobycie za granicą trwającym dłużej niż pół roku, wspomniany formularz meldunkowy wraz z kopią dokumentu tożsamości powinien trafić do urzędu w trakcie 14 dni przed samym wyjazdem. Podobnie jak w przypadku zmiany adresu na terenie Norwegii, po zarejestrowaniu wyprowadzki z Norwegii, urząd wyśle list na nowy adres za granicą.
Trzecim i ostatnim wariantem jest dokonanie samej zmiany adresu korespondencyjnego, w przypadku gdy chce się otrzymać korespondencję na adres inny niż zamieszkania. W tym celu również należy przesłać do Skatteetaten wypełniony wniosek oraz kopię dowodu tożsamości.

Ważne, aby pamiętać, że osoba posiadająca D-nummer, czyli tymczasowy numer personalny, może dokonać jedynie zmiany adresu korespondencyjnego. Możliwość przemeldowania i wymeldowania z Norwegii dotyczy osób ze stałym numerem personalnym.

Warto pamiętać o wymienionych powyżej zasadach, by uniknąć niepotrzebnego stresu związanego ze zmianą adresu. 


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram