Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Planowane zmiany w warunkach absencji chorobowej

Dziś odbyło się spotkanie ekspertów dotyczące zgłaszania i pensji w wypadku absencji chorobowej pracowników. Zaproponowano na nim wiele zmian. Zarówno związek pracodawców NHO, jak i centrala związków zawodowych w Norwegi LO są z nich zadowolone.

Najważniejsze proponowane zmiany dyskutowane na spotkaniu to:


  1. okres absencji z powodu choroby rekompensowanej pracownikowi całkowicie przez pracodawcę skraca się z 16 do 10 dni

  2. następnie w okresie powyżej 10 dni zwolnienia do ośmiu tygodni, chory pracownik otrzyma 100% swojej pensji, lecz koszty z tym związane ponosi Folketrygden. Niezbędne będzie okazanie zwolnienia lekarskiego z dokładną oceną stanu zdrowia i ewentualnej zdolności do częściowego wykonywania pracy

  3. w wypadku zwolnienia trwającego powyżej ośmiu tygodniu dla osoby niezdolnej do wykonywania w tym czasie żadnej pracy, pracodawca ma obowiązek wypłacania 20% jej stałej pensji

Premier Norwegii Jens Stoltenberg ma nadzieję, że wprowadzenie zmian poprawi sytuację w norweskich przedsiębiorstwach. Za dużo mamy w kraju absencji chorobowych, a wzrost ich liczby w ubiegłym roku jest mocno niepokojący, mówił.

Dyrektor administracyjny NHO John G. Bernander, mówił na konferencji prasowej po spotkaniu, że jest zadowolony z ustaleń dokonanych na spotkaniu. Stwierdził, że oczywiście NHO przyjrzy się bliżej skutkom, jakie zmiany wywołają w przedsiębiorstwach, ale jest już gotowy do negocjacji na temat nowych warunków umowy.

Szef LO Roar Flåthen podziela zdanie Bernandera. Nie przyjrzałem się jeszcze dokładnie wysuniętym propozycjom, ale moje pierwsze wrażenie jest takie, że będą one miały dobry pozytywny efekt – mówił po spotkaniu.

Z kolei zdaniem Fremskrittspartiet propozycje ekspertów są całkowicie błędne. Jeszcze większa odpowiedzialność dotycząca absencji chorobowych będzie spoczywała na barkach pracodawców. Robert Eriksson z Fremskrittspartiet stwierdził również, że osoby o ograniczonej zdolności do pracy będą w świetle nowych przepisów miały utrudnione wejście na rynek pracy w Norwegii.

Inne proponowane zmiany to zwiększenie ilości dni, w których pracownikowi przysługuje prawo do absencji chorobowej bez zwolnienia lekarskiego z trzech do dziesięciu. Ogółem w ciągu roku liczba dni roboczych, w których obowiązywać będzie powyższe prawo wzrośnie do 24.

Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok