Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
16
Okres próbny

 
 
Bardzo często w umowach o pracę pojawia się zapis o okresie próbnym. Poniżej omówimy „z czym to się je”: do czego pracodawca ma w tym okresie prawo, a do czego nie, jak długo może trwać okres próbny i czy (i kiedy) można go przedłużyć.

Nada się, czy nie?
Jak już pisaliśmy wcześniej, ustawa o środowisku pracy (arbeidsmiljøloven) nakazuje, by pracowników zatrudniać na stałe (§ 14-9) i zakazuje zwalniania ich bez uzasadnionej przyczyny (§ 15-7). Zapisy te mogą być problematyczne dla pracodawcy, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie wie, czy osoba, którą właśnie zatrudnia, sprawdzi się na swoim stanowisku. Aby zatem pracodawca mógł upewnić się, czy pracownik sobie poradzi, nie uciekając się przy tym do niezgodnego z prawem zatrudnienia na czas określony (ani tym bardziej do zatrudniania na czarno...), wprowadzono przepis o okresie próbnym.

Na piśmie
Okres próbny może dotyczyć zarówno stałej umowy o pracę, jak i umowy na czas określony (np. na zastępstwo), ale zawsze musi zostać ustalony na piśmie w umowie o pracę. W przeciwnym wypadku przepisy o okresie próbnym nie będą obowiązywać.

Trzy różnice
Od strony prawnej, fakt że pracownik zatrudniony jest na okres próbny będzie przejawiał się na trzy sposoby.

Po pierwsze, w okresie próbnym pracownik jest słabiej chroniony przed zwolnieniem z pracy. Powodem dania mu wypowiedzenia może być brak kwalifikacji do wykonywania danej pracy, brak fachowości, niedopasowanie do firmy i stanowiska, czy brak solidności. (por.§ 15-6, ustęp 1.)

Oprócz tego, naturalnie, pracodawca może zwolnić pracownika w zwykłym trybie, tj. kiedy przeprowadza redukcję etatów i nie może zaproponować mu innej pracy (por. § 15-7, ustęp 2.) lub kiedy pracownik dopuści się poważnego naruszenia regulaminu pracy itp.    

Mimo że określenie „brak kwalifikacji do wykonywania danej pracy, brak fachowości, niedopasowanie do firmy i stanowiska, czy brak solidności" wydaje się być bardzo pojemne, nie oznacza to, że pracodawca może zwolnić pracownika z byle powodu. Przykładowo, pracodawca musi liczyć się z tym, że pracownik będzie wymagał przeszkolenia, a zatem nie może oczekiwać, że już od pierwszego dnia pracownik będzie w 100% wiedział co i jak ma robić.

Pracodawca nie może oczekiwać, że dostanie pracownika idealnego, a jeśli ten do ideału nie dorasta, pozbyć się go, ot tak. Wolno mu oczekiwać, że pracownik będzie spełniał swoje obowiązki w sposób zadowalający i powinien liczyć się z tym, że w razie czego trzeba będzie go podszkolić.

Przykład: Operator dźwigu, szkolący się w zawodzie, został zwolniony po trzech tygodniach okresu próbnego, w którym miał zaledwie dwa dni szkolenia. Zaskarżył to zwolnienie jako niezgodne z prawem i wygrał.

Po drugie, w okresie próbnym obowiązuje krótszy okres wypowiedzenia, niż normalnie, tj. zazwyczaj będzie to 14 dni (chyba, że w samej umowie lub też umowie zbiorowej, jeśli taka obowiązuje, postanowiono inaczej), por. § 15-3, ustęp 7.

Po trzecie, w przypadku otrzymania wypowiedzenia w okresie próbnym, nawet jeśli pracownik z tym wypowiedzeniem się nie zgadza i decyduje się iść ze sprawą do sądu, nie ma prawa do kontynuowania pracy na swoim stanowisku do czasu wydania przez sąd orzeczenia w sprawie.

Jak długo może trwać okres próbny?

Nie można ustalać okresów próbnych dłuższych, niż sześć miesięcy (por. § 15-6, ustęp 3. ustawy o środowisku pracy).
Po upłynięciu okresu próbnego stosunek pracy trwa nadal na zwykłych zasadach.

Przedłużanie okresu próbnego
Jeśli pracownik był nieobecny w pracy podczas okresu próbnego, czas próbny może zostać przedłużony o okres trwania nieobecności (por. § 15-6, ustęp 4. ustawy o środowisku pracy), pod warunkiem, że w momencie zawierania umowy pracownik został pisemnie powiadomiony o możliwości przedłużenia okresu próbnego (czyli najlepiej, gdyby klauzula taka znalazła się w samej umowie) oraz pod warunkiem, że pracodawca powiadomił pracownika na piśmie o przedłużeniu okresu próbnego przed upływem jego pierwotnej długości.

Nieobecnością, która może stanowić podstawę do przedłużenie okresu próbnego, będzie np. choroba lub urlop ciążowy (svangerskapspermisjon).

Jeśli natomiast przyczyna nieobecności pracownika leży po stronie pracodawcy (np. wysłanie pracownika na permittering) lub też nieobecność została ustalona pomiędzy pracodawcą i pracownikiem (np. zewnętrzne szkolenie), nie może ona stanowić powodu do przedłużenia okresu próbnego.

Jeśli pierwotnie w umowie ustalono okres próbny krótszy niż sześć miesięcy, może on - ale za zgodą obu stron, wyrażoną na piśmie! - zostać wydłużony, niezależnie od ewentualnej nieobecności pracownika w pracy w okresie próbnym. Warunkiem jest to, by łącznie długość okresu próbnego nie przekroczyła sześciu miesięcy.

Jeśli nawet na mocy obustronnie zaaprobowanych zmian w umowie, bądź decyzji samego pracodawcy, pojawi się zapis o dłuższym okresie próbnym (przekraczającym łącznie sześć miesięcy), nie będzie on miał znaczenia i po upływie sześciu miesięcy pracownik będzie zatrudniony „normalnie" na stałe, ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Nowy okres próbny w przypadku zmiany stanowiska pracy?
Jeszcze jednym zagadnieniem, związanym z zatrudnieniem na okres próbny, jest przypadek, kiedy pracownik zostaje zatrudniony u tego samego pracodawcy na innym stanowisku i/lub zmieniają się warunki umowy. Czy można przy tej zmianie umowy ustalić nowy okres próbny?

Praktyka prawna pokazuje, że będzie to zależało od konkretnego przypadku, jednak zazwyczaj ustalenie nowego okresu próbnego nie będzie możliwe, ponieważ okres ten ma służyć temu, by pracodawca mógł ocenić zdolności, kwalifikacje i przydatność pracownika, a przeważnie miał po temu okazję podczas gdy pracownik zatrudniony był na swoim pierwotnym stanowisku.

To samo tyczy się sytuacji, gdy pracodawca decyduje się zatrudnić na stałe pracownika, który dotąd pracował u niego na zastępstwo. Podczas zastępstwa miał możliwość przekonać się, że pracownik się nadaje (inaczej nie proponowałby mu umowy stałej...), a zatem nie ma podstaw, by w umowie stałej znalazł się zapis o okresie próbnym.

Ustalenie nowego okresu próbnego będzie aktualne i zgodne z prawem jedynie wtedy, kiedy nowe obowiązki pracownika będą istotnie różnić się od tych, jakie wykonywał na poprzednim stanowisku.

Np. Obowiązki pracownika w jakiejś firmie obejmowały skanowanie dokumentów i obsługę niszczarki. Po redukcji etatów, pracodawca zaproponował pracownikowi pracę telemarketera. W tym przypadku miał prawo zawrzeć w umowie klauzulę o okresie próbnym, chociażby po to, by przekonać się, czy pracownik w ogóle nadaje się do pracy przy telefonie (albo np. jeśli pracownik jest cudzoziemcem - czy potrafi porozumieć się z klientami).




Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


aa aa

23-02-2012 14:59

Aniolow: czesto piszesz na forum i duzo piszesz. Jednak malo sensownej tresci

git666 napisał:...PROFFMAN ZE SZCZECINA A CO??JESTES W NORWEGII?CO TAM PORABIASZ??
A NIC...
Tak się z ciekawości zapytowywuję , szukam jakiegoś ...LOGICZNEGO...pośrednika , który by Mnie nauczył w Końcu tego pieprzonego języka na jakimś stacjonarnym kursie ... za darmo ...
---
Jednak ten Proff- ma ograniczenie wiekowe ... i trzeba mieć praktykę , a Ja takowej nie mam .
---
Jestem w Norge i tak sobie kręcę powoli ... i ... ode czasu , dode czasu ...
---
Nic nazbyt ciekawego

brzy dal

15-02-2012 16:56

...a

mowia w proffmanie

ze jak norwedzy uslysza,ze

jestes obcy (a uslysza po 1wszym slowie)

to beda zlosliwie belkotac,zebys nie zrozumial

a norweskie szczeniaki,beda cie kantowac ile wlezie,z tymi swoimi legitymacjami

no i,ze po tym 6scio miesiecznym okresie probnym (dluzszy juz nie moze byc) przyjedzie

nastepne,swieze mieso z proffmana na twoje miejsce,a ty (na99%) wrocisz do pl...itepe,itede

Basia chesterka

15-02-2012 15:09

Po tych kursach ze szczecina to ni daja zakwaterowanie chyba ze cos sie zmieniło ale mój znajomy przyjechał jako kierowca i dostał zakwaterwanie mieszkali w 6 w jednym domu .Uczcie sie Norweskiego bo ci co przyjechali to bedni byli na poczatku wydac pieniedzy nie umieli bo w autobusach sie kupuje bilet lub miesieczne nie ma biletów zeby kasowac i kupc w kiosku,i pamietajcie na rondzie koniecznie mówcie kórwa wrzuc kierunkowskaz ja zawsze po tym poznawałam ze to nasz człowiek siedzi za kierownica,bo w norwegi zadko kiedy włanczaja kierunki przy skretach, Powodzenie chlopaki

adam kowalski

13-02-2012 11:40

jasta102 napisał:
git666 napisał:
jestem kierowca autobusu maja nam powiedziec dokad nas wysla dopiero po zdanym egzaminie z jezyka 6 tyg bedzie trwala nauka..jak zdam to jade ciekawe tylo do jakiego miasta nas wysla...
to proste
wyślą cie tam
w zależności
jakiego narzecza się nauczysz
żebyś mógł rozumieć tambylców, a oni ciebie

SLUCHAJ A MAM PYTANIE DLUGO SIE UCZYLES NORWESKIEGO ZEBY SIE JAKOTAKO POROZUMIEC CO? JA DOBRZE ZNAM JEZYK ANGIESLKI I CIEKAWY JESTEM ILE MI ZAJMIE ZEBY JAKO TAKO ZROZUMIEC NORWESKI?POMOZESZ?A MOZE KTOS INNY MI POMOZE CO?
MOJ NUMER GG 33310564 MAM WIELE PYTAN CO DO NORWEGI PRACY ITP.JEZLI KTOS BY BYL TAK MILY POMOC TO BYLBYM WDZIECZNY Z GORY DZIEKUJE ZA POMOC!

adam kowalski

13-02-2012 11:34

HEHEmarianek73 napisał:
git666 napisał:
ja tez bede mial 6 miechow okresu probnego.jestem jeszcze w polsce ale juz mi powiedzieli ze podpisze umowe jak wyladujemy w NO jestem kierowca autobusu maja nam powiedziec dokad nas wysla dopiero po zdanym egzaminie z jezyka 6 tyg bedzie trwala nauka..jak zdam to jade ciekawe tylo do jakiego miasta nas wysla...

nie spodziewaj sie miasta.....
wyslą was tam, gdzie wiry w rzece urywają koniom łby podczas picia wody
Swoja droga to jakies pojebane, bo gdybys wiedział gdzie masz jezdzic, to mógłbys sie w jakis tam sposób przygotowac, poznac topografie miasta,obyczaje,etc....

Widze ze kolega ma wyostrzone poczucie humoru dzis hehe ale spoko.Masz racje jak bym wiedzial gdzie mnie wysla zaczolbym sie przygotowywac dowiedzialbym sie jaki jest koszt wynajmu mieszkania w tym miescie no i szuklabym kontaktu w tym miescie z polakami zeby dowiedziec sie wiecej jak naprawde sie tam zyje ale polacy nie sa chetni zeby mi pomoc wyslalem wiele wiadomosci na priv i nikt tak naprade mi niepomogl nawet sie niezainteresowal a przeciez zyczliwosc nic niekosztuje.jak ja bylem w londynie i ludzie z polski pisali do mnie na forum UK zawsze im pomagalem odpisywalem.dlatego bardzo sie zdziwilem ze mi nikt nieodpisal gdyz mi sie wydawalo to naturalne zeby pomoc.zyje juz ponad 30 lat i ciagle sie ucze.moze dlatego ze wierze w Polakow i wierze ze to co o nich sie mowi za graniaca to tylko glupie zlosliwosci mieszkalem wuk 5 lat i nigdy sie niebalem ze nowoprzyjezdni zabora mi prace wiec nierozumiem czemu inni sie bali.hehe pozdro

adam kowalski

13-02-2012 11:27

gabriel napisał:
kgit666 napisał: po zdanym egzaminie z jezyka 6 tyg bedzie trwala nauka..jak zdam to jade ciekawe tylo do jakiego miasta nas wysla...
A kto organizuje ten Kurs językowy...? .
---
Jaki pośrednik ?


PROFFMAN ZE SZCZECINA A CO??JESTES W NORWEGII?CO TAM PORABIASZ??

adam kowalski

13-02-2012 11:24

PROFFMAN SZCZECIN A CO?

zdzicho dobry

12-02-2012 17:01

okres próby

jest jedynie zależny od branży w jakiej pracujesz i tyle (jedni mają 3 miesiące drudzy mają 6 miesięcy)

a wszystko to zależy od umów zbiorowych pomiędzy LO,Fellesorbundet itd...

każda branża ma spisaną dla siebie umowę zbiorową co do płac minimalnych , czasu pracy i trwania np. okresu próbnego między innymi

dlatego nie można powiedzieć dokładnie co komu się należy bo każdy pracodawca odwołuje się przeważnie do taryf obowiązujących w danym sektorze


i tu trzeba dowiadywać się samemu co komu się należy


bo jeśli chodzi o pracodawcę to na pewno sam ci nie powie -- wszystkiego ...

markus d

12-02-2012 16:35

gabriel napisał:
czesio.:* napisał:
eno Anianow!!!wypadacie towarzyszu z formy????tylko tyle żeś "nafiolecił" ?

pewnie bimberek powoli dochodzi do łba i są problemy z koncentracją i klikaniem???

I CO...? LŻEJ ci ŚMIECIU ...!!!
---

Ba ...jesteś gorszy niż Ludzki śmieć , trzeba być dnem totalnym , by , w luźnej konfrontacji pomiędzy użytkownikami na Forum , naśmiewać się z NAZWISKA , a nawet go wypisywać ...
---
Zwłaszcza iż Moje Nazwisko , istnieje oficjalnie na różnych Forach ... w danych profilowych .
Ja nie ukrywam się za zajączkiem z kryką ... Forumowy kaleko ...!!! .


pierwsza ofiara ACTA

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok