Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i prawo pracy

Norwegia zaostrza wymagania dotyczące identyfikatorów na placach budów i w firmach sprzątających

Redakcja

07 czerwca 2016 14:47

Udostępnij
na Facebooku
Norwegia zaostrza wymagania dotyczące identyfikatorów na placach budów i w firmach sprzątających

Budowa na Akerbrygge Fot. Adam Łukasik

Teraz również przedstawiciel załogi ds. BHP (verneombud), zleceniodawca prac (byggeherre) i inne osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w miejscu pracy, będą miały możliwość sprawdzenia na bieżąco, czy identyfikatory pracowników są ważne.
– Walka z przestępczością w miejscu pracy jest niezwykle ważna dla rządu, a branża budowlana i sprzątająca to gałęzie przemysłu, gdzie wyzwania są szczególnie zauważalne. Poszerzamy więc możliwość kontroli identyfikatorów tak, aby również osoby prywatne odpowiedzialne za bezpieczeństwo pracy mogły sprawdzić, czy identyfikatory są ważne – mówi minister pracy i spraw społecznych Anniken Hauglie.  

Niestety zbyt wiele osób pojawia się w pracy bez identyfikatorów, albo z nieważnymi identyfikatorami. W niektórych przypadkach norweska inspekcja pracy wykryła także, że pracownicy używają identyfikatorów innuch osób.

– Tak na norweskim rynku pracy nie może być – deklaruje minister.

Kto musi mieć identyfikator? 

Zgodnie z norweskimi przepisami, wszystkie przedsiębiorstwa, zarówno norweskie jak i zagraniczne, które wykonują prace na placach budowy, muszą wyposażyć swoich pracowników w identyfikatory. Chodzi o to, by jasne było kim dana osoba jest, i dla kogo pracuje, podaje Arbeidstilsynet.

Także pracownicy zagraniczni zatrudnieni w zagranicznych przedsiębiorstwach podejmujących zlecenia w Norwegii, powinni mieć identyfikator. Identyfikatory wymagane są także w przypadku krótkotrwałych zleceń. Samodzielni przedsiębiorcy (nie zatrudniający pracowników) też muszą posiadać identyfikator. Przedsiębiorstwa, które wykonują prace tylko i wyłącznie na rynku prywatnym (rzemieślnicy) mają także obowiązek wyposażenia swoich pracowników (i/lub siebie samych) w identyfikatory.

Identyfikator powinny mieć także osoby pełniące funkcje poboczne, na przykład sprzątanie, praca na stołówce itp, o ile tylko pracują na stałe na terenie budowy. Osoby dowożące materiały na plac budowy muszą również mieć identyfikator, jeśli transport taki odbywa się regularnie.

Strategia walki z przestępczością 

W 2015 roku norweski rząd przedstawił strategię walki z przestępczością w miejscu pracy. Zmiany dotyczące identyfikatorów są jej częścią. Ze skutkiem natychmiastowym zmianie ulegają przepisy o bezpieczeństwie na budowach i przepisy o zezwoleniu na działalność w usługach sprzątania. Oprócz kontroli w czasie rzeczywistym, organy regulacyjne otrzymują szersze uprawnienia do zatrzymania nieważnych identyfikatorów.

W ubiegłym roku 10 osób zginęło na norweskich budowach. Około 100 ma trwałe uszkodzenia w wyniku urazu, a około 8 tys. zgłosiło nieobecność związaną z urazem.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok