Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i prawo pracy

Nadgodziny, praca dodatkowa i w wigilię. Ile godzin można pracować 24 grudnia?

Natalia Szitenhelm-Smeja

20 grudnia 2021 15:00

Udostępnij
na Facebooku
Nadgodziny, praca dodatkowa i w wigilię. Ile godzin można pracować 24 grudnia?

Ustawa o środowisku pacy określa, ile godzin można pracować np. w wigilię. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/Ourteam

Okres świąteczny, np. w handlu, usługach czy transporcie, to czas wzmożonej pracy. Bardzo często zatrudnieni choćby w tych sektorach zostają po godzinach. Ustawa o środowisku pracy reguluje, ile nadgodzin można wyrobić i jaki przysługuje za nie dodatek.
Jak informuje Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet), w Norwegii ustawa o środowisku pracy (arbeidsmiljøloven) rozróżnia trzy rodzaje godzin pracy: etat/normalne godziny pracy (alminnelig arbeidstid), dodatkową pracę (merarbeid) i nadgodziny (overtidsarbeid).

Etat

Ustawa o środowisku pracy określa limity alminnelig arbeidstid. Główna zasada jest taka, że czas pracy nie może przekraczać 9 godzin w ciągu 24 godzin i 40 godzin w ciągu siedmiu dni.

Jeśli pracownik pracuje w systemie zmianowym, w nocy lub w niedziele, za normalny wymiar czasu pracy przyjmuje się 38 lub 36 godzin na tydzień. Długość i harmonogram dziennego i tygodniowego czasu pracy ma wynikać z umowy o pracę.

Jako pracę w niedzielę zalicza się też pracę wykonywaną święta i dni ustawowo wolne od pracy.
~Arbeidstilsynet

Pracownik i pracodawca zwykle nie mogą uzgodnić normalnego czasu pracy, który jest dłuższy, niż reguluje to ustawa. Mogą jednak dogadać się i ustalić krótsze dzienne i tygodniowe godziny pracy, co nie jest rzadkością. Inspekcja Pracy informuje, że wielu norweskich pracowników zgodziło się na tygodniowy czas pracy wynoszący 37,5 godziny.

Są to podstawowe przepisy regulujące normalny czas pracy – istnieją jednak wyjątki, które pozwalają pracownikom na wypracowanie większej liczby godzin w tygodniu. W zależności od sytuacji będzie tu mowa o pracy dodatkowej (merarbeid) lub nadgodzinach (overtidsarbeid).

Praca w dodatkowych godzinach

O merarbeid mówimy, kiedy pracownik wypracuje więcej godzin, niż zakładała umowa, ale jednocześnie nie więcej niż maksymalny czas regulowany przez kodeks pracy. Oznacza to, że jeśli pracownik, który zgodnie z umową powinien pracować tygodniowo 37,5 godziny, przepracuje w danym tygodniu 40 godzin, to nadplanowe 2,5 godziny będą traktowane jako merarbeid.

Praca dodatkowa może mieć miejsce tylko w przypadku pracowników, którzy na umowie mają ustalony czas pracy krótszy niż 40 godzin tygodniowo.

Aby pracodawca mógł zlecić pracownikowi dodatkowe godziny, musi istnieć ku temu konkretna, tymczasowa potrzeba – np. większy ruch w sklepach w okresie przedświątecznym. W takich przypadkach norweski kodeks pracy nie przewiduje za nadplanowe godziny dodatku pieniężnego, chyba że taki zapis zawarty jest w konkretnej umowie lub układzie zbiorowym.

Nadgodziny

Jeśli czas pracy w ciągu tygodnia przekracza maksimum zapisane w kodeksie, każda godzina powyżej 40 godzin tygodniowo traktowana jest jako nadgodziny (overtidsarbeid) i przysługuje za nią – oprócz zwykłej stawki godzinowej – dodatkowe wynagrodzenie.

Arbeidstilsynet informuje, że pracodawca może wymagać od pracowników pracy do 10 godzin nadgodzin tygodniowo, ale nie więcej niż 25 godzin w ciągu czterech kolejnych tygodni i tylko do 200 nadgodzin w ciągu roku. Od tej zasady są jednak wyjątki, opisane tutaj

- Jeżeli istnieje potrzeba wyrobienia większej ilości nadgodzin, niż reguluje to ustawa, pracodawca musi uzyskać na to zgodę od każdego pracownika z osobna. Ponadto szef musi albo zawrzeć umowę ze związkiem zawodowym, albo wystąpić o pozwolenie do Inspekcji Pracy - tłumaczy Anette Østmo Farstad z Arbeidstilsynet, cytowana w komunikacie prasowym.

Pracownikom, którzy ze względów zdrowotnych lub ważnych społecznie wystąpią o zwolnienie z pracy poza ustalonymi godzinami pracy, przysługuje prawo do odmowy wykonywania pracy w ramach merarbeid lub overtidsarbeid.
~Arbeidstilsynet

Inspekcja pracy wyjaśnia, że dodatek za nadgodziny powinien wynosić minimum 40 proc. stawki, którą pracownik otrzymuje za pracę wykonaną w ramach podstawowego czasu.

Inspekcja Pracy informuje, że nie wolno umawiać się na niższą stawkę.

W okresie przedświątecznym np. w branży handlowej panuje duży ruch, a pracownicy pracują dłużej./zdjęcie ilustracyjne

W okresie przedświątecznym np. w branży handlowej panuje duży ruch, a pracownicy pracują dłużej./zdjęcie ilustracyjne Źródło: stock.adobe.com/standardowa

W wielu norweskich firmach, które podpisały z pracownikami odpowiednie umowy, istnieje też opcja odbioru nadgodzin (avspasering) – warto pamiętać, że korzystający z tego zapisu pracownicy nie tracą prawa do dodatku do pensji za nadgodziny. - Niemniej jednak należy podkreślić, że pracownikom należy zawsze wypłacać ustawowy dodatek za nadgodziny. Mają do tego prawo, nawet jeśli uzgodniono odbiór nadgodzin. Mamy wrażenie, że jest wielu, którzy o tym nie wiedzą - zaznacza Østmo Farstad.

Praca w wigilię

Ustawa o środowisku traktuje pracę w wigilię jako pracę wykonywaną w niedzielę. Mówi o tym w § 10-10 ustawy o środowisku pracy. Przepis określa, że 24 grudnia pracować można do godziny 15, a jeśli ktoś ma pracować w wigilię po godzinie 15, muszą być spełnione odpowiednie warunki, a praca zostać uznana za konieczną -  ta regulacja dotyczy np. pracowników biurowych. Jednak inne przepisy określające ramy godzin pracy w wigilię obowiązują sprzedawców w sklepach (zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy).
W tym przypadku główną zasadą jest to, że sklepy w wigilię muszą zostać zamknięte o 16.00.  Wyjątkiem są punkty sprzedaży, np. stacje benzynowe, kioski, o których mówi § 5 ustawy. Pracownicy zatrudnieni w nich będą więc pracować w innych godzinach niż standardowe, uregulowane w arbeidsmiljøloven.


arbeidstilsynet, lovdata
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok