Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Praca i prawo pracy

Inspekcja Pracy z prawem do bezpośredniego karania firm grzywnami

Redakcja

09 stycznia 2014 09:43

Udostępnij
na Facebooku
Inspekcja Pracy z prawem do bezpośredniego karania firm grzywnami

Od 1. stycznia 2014 roku Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) ma prawo bezpośrednio nakładać grzywny na firmy łamiące prawo pracy.


Ustawy, których przestrzegania pilnuje Inspekcja Pracy

Grzywna może zostać nałożona za złamanie przepisów ustaw, nad których przestrzeganiem czuwa Inspekcja, mianowicie ustawy o środowisku pracy (arbeidsmiljøloven), ustawy o upowszechnieniu umów zbiorowych (allmenngjøringsloven), ustawy o cudzoziemcach (utlendingsloven), ustawy o szkodliwości palenia tytoniu (tobakkskadeloven), ustawy o zamówieniach publicznych (lov om offentlige anskaffelser) oraz rozporządzeń przynależnych do ww. ustaw.

Grzywny

W praktyce grzywny nakładane będą za poważne i/lub powtarzające się przypadki łamania prawa pracy. O tym, czy kara grzywny zostanie wymierzona i jak będzie wysoka, Inspekcja zadecyduje po rozpatrzeniu konkretnego przypadku. Na ocenę wpływać będą takie czynniki, jak waga naruszenia prawa, to, czy złamanie prawa przyniosło bądź też mogło przynieść firmie korzyści, sytuacja finansowa przedsiębiorstwa oraz efekty prewencyjne kary.
Wysokość grzywien nakładanych przez Inspekcję Pracy nie będzie mogła być wyższa niż piętnastokrotność stawki G (G-beløp), czyli wg. obecnych stawek nie więcej niż niecałe 1,3 miliona koron. Najwyższe grzywny będą nakładane na firmy zamożne, które dopuściły się poważnych naruszeń prawa pracy i uzyskały dzięki temu istotne korzyści finansowe.



 
fot.: Arbeidstilsynet

 

Podstawa prawna

Możliwość nakładania grzywien została przyznana Inspekcji Pracy na mocy nowego paragrafu Ustawy o środowisku pracy, mianowicie § 18-10.

Grzywny należą do sankcji administracyjnych, co oznacza, że zanim grzywna zostanie nałożona, firma otrzyma ostrzeżenie oraz możliwość wypowiedzenia się i przedstawienia swoich racji. Firma będzie mieć też prawo odwołania się od decyzji o nałożeniu grzywny.


Źródło: Arbeidstilsynet

Zdjęcie nagłówkowe: 





Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok