Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i prawo pracy

Gdy w pracy nie ma zleceń – co może zrobić pracownik, który został zwolniony lub skierowany na postojowe?

info@multinor.no

04 września 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
7
Gdy w pracy nie ma zleceń – co może zrobić pracownik, który został zwolniony lub skierowany na postojowe?

Na co mogą liczyć osoby, które zostały zwolnione lub wysłane na postojowe? fotolia.com - royalty free

Liczba osób zwolnionych lub skierowanych na postojowe (permittering) zmalała w porównaniu do poprzednich lat. W lipcu zanotowano zaledwie 2 700 przypadków możliwych zwolnień lub przymusowych przerw w pracy spowodowanych brakiem zleceń w firmie. Na co mogą liczyć osoby, które znalazły się w tej sytuacji?
Norweskie urzędy otrzymują coraz mniej zawiadomień dotyczących osób zagrożonych utratą pracy lub skierowanych na postojowe (permittering). Sytuacja na rynku pracy w odniesieniu do osób bezrobotnych ulega poprawie z roku na rok.

Pomimo obiecujących prognoz, wciąż są regiony w Norwegii, w których bezrobocie utrzymuje się na stałym poziomie. Wśród takich miejsc znajduje się Rogaland. W żadnym innym regionie nie odnotowano takiej ilości złożonych zawiadomień związanych z utratą zatrudnienia. W samym lipcu NAV Rogaland przyjął informacje w sprawie ponad 1000 osób Jest to dwa razy większa ilość niż w pozostałych regionach. Ponad połowa wniosków dotyczy pracowników z branży przemysłowej, górniczej i wydobywczej.

Straciłem pracę – co mogę zrobić?

Poszukiwanie nowego zatrudnienia jest zajęciem czasochłonnym, które wymaga niekiedy konieczności wykorzystania zgromadzonych oszczędności. Dlatego też, dla wielu osób dobrym rozwiązaniem okaże się norweski zasiłek dla bezrobotnych (dagpenger), którego zadaniem jest pokrycie przerwy w dochodach do momentu znalezienia nowego zatrudnienia. Aby mieć możliwość uzyskania zasiłku dla bezrobotnych, należy spełniać określone warunki.

Jednym z nich jest wypracowane prawo do zasiłku, czyli minimalny dochód brutto. O świadczenie dla bezrobotnych mogą ubiegać się osoby, których dochód brutto przekroczył w roku poprzednim 138 864 NOK lub 277 728 NOK za trzy ostatnie lata. Ponadto, czas pracy musi ulec redukcji o minimum 50 proc., a umowa o pracę, która została rozwiązana lub uległa wygaśnięciu, musi dotyczyć zatrudnienia u pracodawcy odprowadzającego norweski podatek.

W zależności od wysokości podstawy, istnieje możliwość pobierania świadczenia przez maksymalnie 52 (przy dochodach brutto z pracy poniżej 2G) lub 104 tygodnie (przy dochodach brutto z pracy w wysokości powyżej 2G).

Czy skierowanie na permittering wiąże się z utratą zarobków?

Permittering, czyli tzw. postojowe, oznacza sytuację w której pracownik zostaje zwolniony z obowiązku świadczenia pracy na rzecz pracodawcy na pewien czas lub z powodu niewystarczającej ilości zleceń. Wraz z powinnością wykonywania pracy wygasa również obowiązek wypłaty wynagrodzenia po stronie pracodawcy. Pomimo tego, stosunek pracy pozostaje w mocy wraz z wszelkimi innymi wynikającymi z niego zobowiązaniami. Podczas postojowego osoba zatrudniona może pobierać zasiłek dla bezrobotnych, pod warunkiem spełnienia opisanych powyżej kryteriów.

Obowiązek wypłacania wynagrodzenia pracownikowi na permitteringu spoczywa na pracodawcy przez pierwszych 10 dni roboczych. Następnych 30 tygodni to czas wypłacania dagpenger  przez NAV. Po jego upływie przypada kolejny okres pracodawcy trwający 5 dni. Jeżeli pracodawca nadal nie ma możliwości zlecenia pracy, pozostaje 19 tygodni zasiłku z urzędu. Należy pamiętać, że wraz z upływem okresu pracodawcy, możliwość dalszego pobierania świadczenia w formie zasiłku dla bezrobotnych uzależniona jest od złożenia podania o przyznanie zasiłku do NAV oraz dokonania rejestracji jako osoby poszukującej pracy na stronie NAV.

Pobieranie zasiłku dla bezrobotnych do momentu znalezienia nowego zatrudnienia lub podczas trwającego postojowego stanowi korzystne wsparcie finansowe dla osób pozbawionych źródła utrzymania. Jeśli znalazłeś się w opisanej powyżej sytuacji, a jednocześnie spełniasz nałożone przepisami zasady ubiegania się o norweskie dagpenger, możesz śmiało wysłać wniosek.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Danieln

25-09-2020 12:22

Cześć mam taki problem
Pracuj w systemie rotacyjnym 3/3
Jestem teraz na swojej rotaci ale pracodawca niema dla mnie narazie pracy wie ktoś jak to jest w prawie pracy w rotaciach czy nie powinno być to płacone postojowe proszę o jakaś pomoc

Ja Gabriel

14-01-2017 13:45

Dorta napisał:
witam mam mały problem Mój znajomy był na Świeta w Polsce i korzystał z bezpłatnego urlopu
Po powrocie pracował 4 dni i się rozchorował Dostał zwolnienie od lekarza 100% a firma bemanningowa odmawia mu zapłaty za to zwolnienie
Pytanie czy ta firma ma prawo odmówić wypłaty za zwolnienie chorobowe?

- Po pierwsze w Norwegi, wszystkie urlopy standardowe są bezpłatne/ znaczy, zwykłe pracownicze.
- Po drugie, jeżeli to standardowa umowa o pracę, to tam stoi jasno iż bemanning, płaci jedynie za faktycznie wypracowane godziny u bezpośredniego pracodawcy.
- Po trzecie i następne, twój \"znajomy\", musi naprawdę rzetelnie i ze zrozumieniem czytanego tekstu, przeczytać umowę którą sam dobrowolnie podpisał, nawet to co jest drobnym druczkiem, oraz wszystkie odnośniki zewnętrzne jak paragrafy norweskiego kodeksu pracy w firmach typu bemanning.
Owocnej lektury.

Ogólnie:
Tego typu firma, ma prawo nie respektować przedłożonego zwolnienia lekarskiego o ile nie jest to ujęte w umowie o wynajem pracownika do firm zewnętrznych.

witam mam mały problem Mój znajomy był na Świeta w Polsce i korzystał z bezpłatnego urlopu Po powrocie pracował 4 dni i się rozchorował Dostał zwolnienie od lekarza 100% a firma bemanningowa odmawia mu zapłaty za to zwolnienie Pytanie czy ta firma ma prawo odmówić wypłaty za zwolnienie chorobowe?

Darek P

15-09-2016 22:14

A ja zostałam zwolniona zaraz po tym jak pracodawca dowiedział się że jestem w ciąży. W 4 miesiącu. Wysłali mnie do nav u z kwitkiem że nie ma dla mnie więcej pracy a wiem że zaraz zatrudnili 2 kolejne. Był to vikariat i fuksem nav dal mi łaskawie dagpenger. Macierzyńskie bez feriepenger i 64 proc dagpenger. Byłam w nav i nic nie poradzili że w ciąży i że tak serio zwolnili mnie miesiąc przed obowiązkowym wysłaniem na svangerskapspenger z powodu nieodpowiednich warunków pracy dla osób w ciąży, gdzie miałabym szanse na 100proc wypłaty.
Gość na boku powiedział mi abym szła z tym do gazety czy telewizji.. Już nie miałam sił i zostałam na bezrobociu.

Eliza K

05-09-2016 17:00

mirek6660 napisał:
Jak to się ma do osób zatrudnionych na tak zwanym wikariacie czyli w agencjach pracy typu Adecco ...Workshop..Jobzone ...itp
Pewnie zalezy jaka masz umowe. Jezeli masz umowe na stale o okreslonym wymiarze godzin (lub procencie), to powinienes przejsc na permitering lub dagpenger wrazie zwolnienia.
Jezeli masz prace na \"godziny\" lub \"w razie potrzeby\", to powinienes poprosic o zaswiadczenie, ze pracodawca nie ma dla ciebie pracy. Jezeli dostaniesz takie zaswiadczenie, to mozesz starac sie o dagpenger. Problem, ze czesto pracodawcy migaja sie, zeby takie zaswiadczenie dac.

MIROSLAW SZYMANOWSKI

05-09-2016 11:24

Jak to się ma do osób zatrudnionych na tak zwanym wikariacie czyli w agencjach pracy typu Adecco ...Workshop..Jobzone ...itp

Mariusz Lipka

04-09-2016 18:20

Prosze o dokonczenie rozpoczetego tematu.
"Obowiązek wypłacania wynagrodzenia pracownikowi na permitteringu spoczywa na pracodawcy przez pierwszych 10 dni roboczych. Następnych 30 tygodni to czas wypłacania dagpenger przez NAV. Po jego upływie przypada kolejny okres pracodawcy trwający 5 dni. Jeżeli pracodawca nadal nie ma możliwości zlecenia pracy, pozostaje 19 tygodni zasiłku z urzędu."

A co pozniej? Czy po tym okresie pracodawca jest zmuszony przyjac pracownika? Czy moze raczej po tym okresie pracownik zostaje juz automatycznie uznany za zwolnionego z powodu braku pracy, nie majac rowniez prawa do zasilku?

Temat w arcie interesujacy, dobrze zaczety, ale niedokonczony. Bardzo prosze o kontynuacje (wyjasnienie).

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok