Feriepenger bez tajemnic Często otrzymujemy pytania na temat feriepenger. W artykule omawiamy główne zagadnienia budzące wątpliwości w tej kwestii.

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Praca i prawo pracy

Feriepenger bez tajemnic

Udostępnij
na Facebooku
26
Feriepenger bez tajemnic


Często otrzymujemy pytania na temat feriepenger. W artykule omawiamy główne zagadnienia budzące wątpliwości w tej kwestii.


Prawo do feriepenger jest bezpośrednio związane z definicją pracownika - osoby wykonującej pracę na rzecz swojego pracodawcy. Freelancerzy czy niezależni kontrahenci nie otrzymają feriepenger.

Skąd biorą się feriepenger?


Skąd bierze się wynagrodzenie urlopowe, które może być wyższe niż standardowy dochód? Feriepenger to rozwiązanie, które Norwegowie wprowadzili po to, by pracownikom nie doskwierał brak wypłaty w trakcie letniego urlopu. Jest to swoisty dodatek wyliczany na podstawie zeszłorocznego dochodu brutto.

Jak to wygląda w praktyce?/ Feriepenger też opodatkowane


Norwescy podatnicy odnoszą wrażenie, że feriepenger są nieopodatkowane oraz że od grudniowej wypłaty potrąca się tylko połowę podatku. W rzeczywistości przez pozostałe 10,5 miesiąca płacimy większy podatek. Zaliczka na poczet podatku dochodowego (forskuddstrekk) jest rozłożona na wspomniane 10,5 miesiąca, dlatego na wakacje i święta nie jest pobierana.

Często spotykane twierdzenie, że feriepenger są nieopodatkowane i że w grudniu odciąga się tylko połowę podatku, nie jest więc prawdziwe. Jest to okres zwolniony z odprowadzania zaliczki (trekkfri), ale nie zwolniony od płacenia podatku (skattefri). Kiedy nadejdzie czas rozliczeń podatkowych za dany rok, w swoim zeznaniu musisz uwzględnić wypłaty ze wszystkich miesięcy, włącznie z okresem pobierania feriepenger.

Jak oblicza się wynagrodzenie urlopowe?


Najczęściej feriepenger stanowią 10,2% pensji brutto z ubiegłego roku. Przy wyliczaniu wynagrodzenia urlopowego nie uwzględnia się świadczeń pracodawcy takich jak diety, zakwaterowanie czy feriepenger z poprzedniego roku. Procent ten może być wyższy, gdyż zależy on od długości urlopu.

Standardowy wymiar urlopu to 4 tygodnie - dla takich osób w 2015 r. wynagrodzenie urlopowe będzie wynosiło właśnie 10,2% dochodu brutto z 2014 r. Natomiast u pracowników, którzy mają prawo do dłuższego urlopu procent ten zwiększa się. Na przykład osobom powyżej 60 roku życia przysługuje 2,3 punktów procentowych więcej, co daje urlop o tydzień dłuższy i wynagrodzenie urlopowe w wysokości 12,5% pensji brutto.

Kiedy wypłacane są feriepenger?


Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W większości przypadków pracodawca wypłaca feriepenger na początku sezonu urlopowego, czyli w okolicach czerwca. Nie jest to jednak wymogiem, a okresy wypłat tego wynagrodzenia mogą bardzo się różnić.

Niestety wielu pracodawców ustala własne reguły dotyczące wynagrodzenia urlopowego i nie do końca bierze pod uwagę prośby pracowników o wypłatę należnych pieniędzy. Feriepenger wypłaca się ostatniego dnia przed urlopem. Zgodnie z norweskim prawem, pracownik może jednak wymagać wypłaty najpóźniej na tydzień przed rozpoczęciem urlopu. Jeśli urlop jest podzielony, wypłata feriepenger powinna być odpowiednio wypłacona w częściach.

Co jeśli rozwiązuję umowę przed wypłatą?


Przepisy wskazują na konieczność wypłacenia feriepenger w ostatnim dniu przed zakończeniem pracy przez zatrudnionego. Część wynagrodzenia urlopowego, której na dany moment nie będzie można wyliczyć, może zostać wypłacona przy ostatecznym rozliczeniu wynagrodzenia za pracę.

Feriepenger w rozliczeniu podatkowym


Pamiętaj, feriepenger jest opodatkowane, jego wysokość musi więc być uwzględniona w zeznaniu podatkowym za rok, w którym dostałeś wynagrodzenie urlopowe. Jeśli w 2015 roku dostałeś wynagrodzenie urlopowe z roku 2014, kwotę tę będziesz musiał uwzględnić w zeznaniu za 2015 rok. Jeśli w 2014 roku otrzymałeś feriepenger, a nie zostało to uwzględnione w zeznaniu podatkowym za 2014 rok lub widnieje tam nieprawidłowa kwota, musisz dokonać korekty podatku.

zdjęcie: fotolia - royalty free
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


boj fra oszlo

05-04-2018 19:38

Julia51 napisał:
Czy moge dostac feriepenger za bierzący rok? Za miesiące przepracowany do dziś ...??


...a za miesiace których jeszcze nie przepracowałeś teź chciałbyś dostac feriepenger
....jak juz pracujesz a danym kraju to wypadałoby poznac przynajmniej w minimalnym zakresie system podatkowy?
..albo cierpliwie zaczekac az wyplaca!
...Ps.. mój sarkazm wynika z tego ze temat był wałkowany od poczatku tego forum
...wystarczy poszukac w prehistorii forum
...uszy do góry!

Julia51

05-04-2018 10:42

Czy moge dostac feriepenger za bierzący rok? Za miesiące przepracowany do dziś ...??

Prz Jar

24-02-2017 15:45

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Prz Jar

24-02-2017 15:45

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
K S

24-02-2017 15:32

Mój wymiar urlopu wynosi 5 tygodni, a wynagrodzenie urlopowe zapisane w kontrakcie to 12 %. Dostałam 12% feriepenger dlatego , że w czasie codziennej pół godzinnej przerwy nie mogę opuszczać miejsca pracy.....

Josef Satan

06-01-2017 14:28

AdamBomb napisał:
co za bzury. co ty jestes...jakis wielki polak norweski ole nordamnn...bo widocznie ola nordmann byl zajesty.

konczys w firmie to firma moze z dobrej woli ci wyplacic feriepenger zaras po zakonczeniu albo mozesz sie o je zapytac. jak nie,to moga je trzymac do czerwca


Coz tak atakujesz kolege? On dobrze prawi.
Przewaznie feriepenger wyplacone sa w styczniu, za poprzedni rok ( jak juz sie w danym miejscu pracy nie pracuje)
Wyplacanie feriepenger w tym samym roku co sie je wypracowalo jest niekorzystne, bo sie placi podatek od nich.
Kazden to wie, co tutaj pracuje.

adam sørby

06-01-2017 12:27

co za bzury. co ty jestes...jakis wielki polak norweski ole nordamnn...bo widocznie ola nordmann byl zajesty.

konczys w firmie to firma moze z dobrej woli ci wyplacic feriepenger zaras po zakonczeniu albo mozesz sie o je zapytac. jak nie,to moga je trzymac do czerwca

maciejpajaczkowski

06-01-2017 10:19

Witajcie
Mam do was pytanie , pracowałem w Bergen 2 miesiące.
Po zakończeniu pracy otrzymaliśmy zapłate za przepracowane dni , lecz do tej pory nie dostaliśmy zapłaty za feriepenger , na payslipie widnieje ona. Inni dostali zapłatę oraz potwierdzenie payslip , my nic. Oraz nie otrzymaliśmy świadectwa pracy . Dodam iż zakończyliśmy prace początek listopada.
Czy ktoś może mi powiedzieć co musze robić ?
Będę wdzięczny. Pozdrawiam !
Szczęśliwego nowego Roku

cysiek33

29-10-2015 06:30

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Jon Doe

28-10-2015 23:25

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok