Dłuższy czas oczekiwania na dagpenger przy rezygnacji z pracy

fotolia.com - royalty free
Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych?
Istnieje możliwość otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych nawet w przypadku, gdy sam rozwiążesz umowę o pracę. W tej jednak sytuacji urząd w ewentualnej decyzji o przyznaniu zasiłku ma prawo nałożyć na Ciebie karencję, podczas której nie otrzymasz zasiłku. Od 1 stycznia 2016 obowiązywać będzie nowy okres oczekiwania na rozpoczęcie wypłaty świadczenia.
Co się zmieniło?
Urząd może nałożyć na Ciebie tego typu karencję nie tylko w przypadku, gdy odejdziesz z pracy. Bardzo ważnym kryterium, od którego zależy Twoje prawo do wypłaty zasiłku dla bezrobotnych, jest aktywne poszukiwanie pracy. Dlatego też jeśli urząd uzna, że nie zależy Ci na zdobyciu nowego zatrudnienia podczas pobierania świadczenia, może wstrzymać wypłatę Twojego zasiłku na czas określony lub całkowicie odebrać świadczenie.
Urząd ma prawo zatrzymać wypłatę zasiłku na czas określony, jeśli podczas pobierania zasiłku odrzucisz propozycję rozpoczęcia nowej pracy. Jak dotąd przy pierwszej odmowie wstrzymywano wypłatę dagpenger na 8 tygodni. Przy powtórzeniu się podobnej sytuacji w trakcie kolejnych 12 miesięcy, zasiłek wstrzymywano na 12 tygodni. Według nowej zasady pierwsze odrzucenie oferty pracy będzie skutkowało 12 tygodniami karencji, następne rezygnacje z ofert – 26 tygodni.
Źródło: www.nav.no
To może Cię zainteresować
24-07-2016 10:55
3
0
Zgłoś