Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i prawo pracy

Czy otrzymam dagpenger, jeśli sam zrezygnowałem z pracy?

Udostępnij
na Facebooku
Czy otrzymam dagpenger, jeśli sam zrezygnowałem z pracy?

fotolia.com - royalty free

Zasiłek dla bezrobotnych przyznawany jest również osobom, które same zrezygnowały z pracy. Stawka świadczenia nie zmienia się, trzeba jednak dłużej poczekać na pierwszą wypłatę świadczenia.
Być może zastanawiałeś się: czy mam prawo do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych (dapgneger), jeśli to ja złożyłem wypowiedzenie z pracy? Czy muszę spełniać jakieś inne wymagania w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego?

Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega ubieganie się o zasiłek dla bezrobotnych w przypadku wypowiedzenia przez pracodawcę oraz przy własnej rezygnacji.

Co mam zrobić, żeby dostać zasiłek dla bezrobotnych?

Podstawowym warunkiem do spełnienia aby otrzymać dagpenger jest osiągnięcie w poprzednich latach odpowiednio wysokiego dochodu. Aby obliczyć, czy możesz ubiegać się o świadczenie, musisz wziąć pod uwagę stawkę G systemu ubezpieczeń społecznych (grunnbeløp). Od 1 maja 2015 do 1 maja 2016 wynosi ona 90 068 NOK. Przy wnioskowaniu o zasiłek dla bezrobotnych wymagane jest osiągnięcie dochodu brutto w wysokości 1,5 G za ubiegły rok podatkowy. To oznacza, że Twój dochód brutto w roku 2015 nie mógł być niższy niż 135 102 NOK. Warunek minimalnego dochodu jest również spełniony, gdy w latach 2013-2015 osiągnąłeś dochód brutto w wysokości 270 204 NOK – równowartość 3G.

Aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych należy zarejestrować się w systemie elektronicznym NAV jako osoba poszukująca pracy. Nie zwlekaj, gdyż data utworzenia profilu jest bardzo ważna - od niej może zależeć, kiedy zostanie przyznane Ci prawo do zasiłku. Podczas starania się o zasiłek musisz również wypełniać co 14 dni elektroniczne karty meldunkowe (meldekort). Służą one do informowania urzędu o Twojej aktualnej sytuacji: czy pracowałeś, czy byłeś na zwolnieniu lekarskim, czy wyjeżdżałeś z Norwegii itd. Karty meldunkowe musisz wysyłać również przez cały okres pobierania świadczenia.

Jak długo będę czekać na wypłatę?

Na każdego świadczeniobiorcę nakładany jest okres karencji nazywany po norwesku ventedager. Zasiłek dla bezrobotnych nie jest wypłacany za dni wchodzące w karencję. W przypadku utraty pracy nie z Twojej winy, są to trzy dni od daty uzyskania prawa do zasiłku. Jeżeli sam rozwiązałeś umowę bez uzasadnionej przyczyny albo zostałeś zwolniony dyscyplinarnie, okres ten wydłuża się do dwunastu tygodni. Jest to zasada, która weszła w życie na początku roku 2016 – wcześniej osoby, które zrezygnowały z pracy musiały czekać osiem tygodni na pierwszą wypłatę przyznanego zasiłku. Wysokość zasiłku dla bezrobotnych nie zmienia się w przypadku rezygnacji z pracy.

Aktywne poszukiwanie pracy jest kolejnym warunkiem otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych. Urząd może na określony czas wstrzymać wypłatę Twojego świadczenia, jeśli odrzucisz jakąś propozycję pracy. Wówczas czeka Cię znów dwanaście tygodni bez zasiłku. Kolejne rezygnacje mogą spowodować wstrzymanie wypłaty dla dłuższy okres lub nawet całkowite przerwanie wypłacania zasiłku dla bezrobotnych.

Przed złożeniem podania upewnij się, czy przysługuje Ci prawo do zasiłku. Najważniejsze to pamiętać o załączeniu wszystkich niezbędnych dokumentów. Przy niekompletnej dokumentacji czas oczekiwania na decyzję urzędu się wydłuża, więc dopilnuj formalności.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok