Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i prawo pracy

Czy feriepenger można dostać szybciej?

Udostępnij
na Facebooku
1
Czy feriepenger można dostać szybciej?

Lato się zbliża, ale ubytki w portfelu mogą być problemem wielu osób - czy można zaplanować wakacje i starać się o szybszą wypłatę feriepneger?


Feriepenger (świadczenia urlopowe) są zazwyczaj wypłacane ostatniego dnia w czasie wypłacania wynagrodzeń, albo w lipcu. Czy można jednak starać się o szybsze uzyskanie świadczeń?

Feriepenger zamiast wypłaty


Urlop jest przywilejem wszystkich pracowników, a świadczenie urlopowe wyliczane są na podstawie zeszłorocznego dochodu.

Ustawa o urlopach określa, kiedy świadczenia zostaną wypłacone - jest to zazwyczaj ostatni dzień wypłacania wynagrodzeń przed urlopem. Jeśli wysokość świadczeń urlopowych jest wyższa niż wysokość pensji, feriepenger można dostać w lipcu razem z wypłatą.

Portfel
LoboStudioHamburg/pixabay.com

Nigdy wcześniej


Adwokat Arne Christie z NHO Service (Næringslivets Hovedorganisasjon) informuje, że prawo urlopowe nie pozwala na wypłacenie feriepenger wcześniej, na przykład razem z majową wypłatą.

Gdyby jednak pracownikowi bardzo zależało na szybszej wypłacie świadczeń, to istnieją pewne przypadki, kiedy feripenger wypłacano wcześniej - o ile takie rozwiązanie odpowiadało pracodawcy.

- To oczywiście jedynie pojedyncze przypadki, nie polecam takich rozwiązań pracodawcom - powiedział Christie.

Jeśli kończysz akurat pracę, feriepenger musi zostać wypłacone razem z ostatnią pensją, pracodawca musi jednak potrącić od tej sumy podatek.

wakacje
wikipedia.org

Ryzykowne dla pracodawcy


Beate Karlsen z Arbeidstilsynet (Inspekcja Pracy) podkreśla, że pracownik nie może żądać wypłaty feriepenger razem z podatkiem. Jeśli pracodawca zgodzi się na wcześniejsze wypłacenie feriepenger, to zachodzi ryzyko, że pracownik będzie chciał otrzymać całą kwotę, razem z podatkiem.

- Pracodawca, który wypłacił świadczenie urlopowe, pomimo tego, że pracownik nie skorzystał z wolnego ryzykuje, że będzie musiał wypłacić feriepenger drugi raz, w prawidłowym terminie. Takie przypadki miały miejsce, a sądy wydawały wyroki na korzyść pracownika - opowiada Karlsen.

Źródło: dinside.no, zdjęcie frontowe:


Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


artur banaszkiewicz

12-05-2014 12:32

Ten art to bzdura, sam co roku biore feriepenger w lutym, wtedy zawsze jade na wakacje z moim synem do cieplych krajow, oczywiscie biore wtedy urlop min 3 tygodnie.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok