Zasiłki dla bezrobotnych w Norwegii
Sprawdź
Zasiłki na dzieci w Norwegii
Sprawdź
Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Refinansiering w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Co robić, gdy pracodawca nie płaci wynagrodzenia? [PRAKTYCZNE PORADY] Praca i prawo pracy
Iga Jaruszewska 09 stycznia 2018
09:00

Co robić, gdy pracodawca nie płaci wynagrodzenia? [PRAKTYCZNE PORADY]

3
Skomentuj
Częstymi powodami braku wypłaty jest to, że pracodawca nie chce lub nie może nam zapłacić. Fot. Fotolia/ Lucian Milasan/royalty free
Każdy pracownik może znaleźć się w sytuacji, w której pracodawca nie wypłacił mu wynagrodzenia. Przyczyny mogą być różne – czasami wynika to po prostu z nieporozumień i błędów technicznych, ale czasami pracodawca nie chce lub nie jest w stanie zapłacić. Norweska Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) radzi, co robić w takiej sytuacji.
Postępowanie, które trzeba podjąć, żeby odzyskać zaległe należności, zależy od powodu, dla którego pracodawca nie wypłacił nam wynagrodzenia. W pierwszej kolejności należy więc skontaktować się z pracodawcą, żeby ustalić, dlaczego nie otrzymaliśmy wypłaty.

Istotne jest także, żeby jak najszybciej rozpocząć postępowanie w tej sprawie. Jak podaje Arbeidstilsynet, zwlekając, ryzykuje się utratę uprawnień w państwowym Funduszu Gwarancji Wynagrodzeń (Lønnsgarantien) zarządzanym przez NAV.

Przyczyny nieotrzymania wynagrodzenia mogą być inne, niż początkowo zakładaliśmy. W takim wypadku należy zmienić tok postępowania. Częstymi powodami braku wypłaty jest to, że pracodawca nie chce lub nie może nam zapłacić. Co robić w takich wypadkach?
Reklama

Pracodawca nie chce zapłacić

Kroki, które powinniśmy podjąć, gdy pracodawca nie chce wypłacić wynagrodzenia:

1. Arbeidstilsynet radzi, by wysłać do pracodawcy list polecony, w którym należy przedstawić swoje roszczenia i zażądać wypłaty w krótkim terminie (na przykład w ciągu tygodnia). W liście należy także poinformować, że jeśli kwota nie zostanie wypłacona w podanym czasie, to podejmiemy dalsze kroki prawne.   

2. W wypadku, w którym pracodawca nie wypłaci pieniędzy w wymaganym terminie albo nie odpowie na roszczenia, możemy wnieść sprawę do sądu rozjemczego (forliksrådet) w gminie, w której mieści się siedziba pracodawcy. Forliksrådet pomoże zgłosić zażalenie. Sprawa zostanie rozwiązana polubownie albo orzeczeniem komisji. Może także zostać skierowana dalej – do wyższej instancji sądowej.

3. Jeśli sprawa będzie skierowana dalej do sądu, należy zasięgnąć porady prawnej, żeby dowiedzieć się, czy istnieje podstawa, by wnieść powództwo.

4. Natomiast w przypadku, w którym sprawa w forliksrådet zakończyła się ugodą albo orzeczeniem, a pracodawca nadal nie płaci, należy skierować sprawę do komornika w celu egzekucji wierzytelności.

Pracodawca nie może zapłacić

Sprawa komplikuje się w sytuacji, kiedy pracodawca jest niewypłacalny i nie jest w stanie opłacić pracownika. W takim wypadku można rozpocząć postępowanie upadłościowe wobec przedsiębiorstwa. Po otwarciu takiego postępowania możesz złożyć wniosek o pokrycie wynagrodzenia z Lønnsgarntifondet.

1. Nie czekaj zbyt długo

Lønnsgarntifondet stawia wymagania odnośnie terminów przedawnienia pokrywanych roszczeń. Zwlekanie z rozpoczęciem postępowania upadłościowego może skutkować tym, że twoje roszczenia ulegną przedawnieniu i nie zostaną pokryte przez Lønnsgarantifondet.

Stosowne koszty związane z postępowaniem upadłościowym (np. opłaty, honoraria adwokackie) mogą być pokryte z zasobów Lønnsgarantifondet.

2. Otwarcie postępowania upadłościowego

Najprostszym sposobem na otwarcie postępowania upadłościowego jest metoda, w której zainteresowany pracownik i pracodawca zwracają się do sądu rejonowego (tingrett), a pracodawca przyznaje się do niewypłacalności (braku zdolności płatniczej).

3. Otwarcie postępowania w przypadku braku zgody pracodawcy

Jeśli pracodawca nie chce się zgodzić na taki sposób postępowania, o otwarcie postępowania upadłościowego można starać się w następujący sposób:

Påkrav, czyli upomnienie

Jeśli nie otrzymałeś wynagrodzenia w umówionym terminie, jak najszybciej powinieneś wysłać list polecony z upomnieniem do pracodawcy. W piśmie należy przedstawić sumę, którą pracodawca jest winien oraz rodzaj roszczenia i okres, którego dotyczy (Arbeidstilsynet radzi dać pracodawcy tydzień na wypłatę środków).

Konkursvarsel – ostrzeżenie o zamiarze rozpoczęcia postępowania upadłościowego

Jeśli po upomnieniu pracodawca nadal nie zapłacił, po czterech tygodniach od wysłania listu poleconego należy napisać ponowne ponaglenie do wypłaty (o zamiarze rozpoczęcia postępowania upadłościowego). To pismo powinno być doręczone pracodawcy przez urzędnika publicznego.

Nawiąż do uprzednio wysłanego upomnienia: jeszcze raz wymień sumę, którą pracodawca jest ci winien, rodzaj roszczenia i okres, którego dotyczy. Należy dać pracodawcy na zapłatę dwa tygodnie od chwili skutecznego doręczenia listu przez uprawnionego urzędnika. Napisz, że: „w razie nieuiszczenia należności w wymienionym terminie, złożony będzie wniosek o otworzenie postępowania upadłościowego” (norw. „det vil bli tatt ut konkursbegjæring dersom betaling ikke skjer innen fristens utløp”). Następnie należy poinformować, że: „w razie nieuiszczenia należności po uprzednim doręczeniu ostrzeżenia o zamiarze rozpoczęcia postępowania upadłościowego – zgodnie z § 63 konkursloven (Ustawy o postępowaniu upadłościowym) – za przyczynę takiego stanu rzeczy uznaje się niewypłacalność dłużnika, co zezwala na otworzenie postępowania upadłościowego” (norw. „insolvens ved behandlingen av konkursbegjæringen i alminnelighet skal antas å foreligge og konkurs kunne åpnes når betaling uteblir etter at konkursvarsel er forkynt i henhold til konkursloven § 63").
~Arbeidstilsynet

Konkursvarsel należy wysłać w dwóch egzemplarzach do urzędnika doręczającego pozwy sądowe w gminie, w której ma swoją siedzibę pracodawca. W miastach tymi sprawami zajmuje się osobny urząd, natomiast w okolicach mniej zaludnionych tą osobą jest z reguły komendant urzędu policji (lensmannen) – szczegółowych informacji na ten temat udzieli administracja miejska lub gminna. Następnie urzędnik lub komendant policji doręcza pracodawcy ostrzeżenie o zamiarze rozpoczęcia postępowania upadłościowego.
Konkursbegjæring wniosek o otworzenie postępowania upadłościowego

Po upływie dwutygodniowego terminu zapłaty, należy złożyć do sądu rejonowego wniosek o otworzenie postępowania upadłościowego, który powinien dotrzeć tam w ciągu dwóch tygodni od upływu terminu zapłaty wyznaczonego w ostrzeżeniu.

Ważne jest, by wniosek o otworzenie postępowania upadłościowego spełniał wszystkie wymagania formalne. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na tej stronie.

Nie zwlekaj z działaniem

Arbeidstilsynet podkreśla, że aby zapewnić sobie uprawnienia Lønnsgarntifondet, ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie postępowania. Proces egzekucji bywa skomplikowany i stawia ścisłe wymagania formalne co do samej procedury otwierania postępowania upadłościowego. Praktycznym rozwiązaniem wydaje się więc zlecenie tej pracy adwokatowi.

Arbeidstilsynet udziela porad o sposobie postępowania w sytuacji, gdy pracodawca zalega z wypłatą wynagrodzenia lub wynagrodzenia urlopowego (feriepenger) oraz o przepisach regulujących wypłatę wynagrodzenia, dodatku za pracę w nadgodzinach oraz feriepenger.

źródło: arbeidstilsynet.no
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Sławek Pachota
Sławek Pachota 21-01-2018 16:48

zna ktoś numer do Arbeidstilsynet prosze o pomoc

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Karol1980
Karol1980 09-01-2018 17:07

Szkoda tylko, ze do Arbeidstilsynet jest platny nr.tel. taki chichot z osoby w potrzebie.

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
PIG DRIVER
PIG DRIVER 09-01-2018 15:02

to trzeba zmienić kraj i pracodawce jak nie płaca

-7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Multinor LOGO białe
Planujesz wziąć kredyt w Norwegii?
Sprawdź warunki Strzałka BOKSY
Eff.14,0%, 65000kr, 5 år, Etab.950kr, Tot.89093kr
Przejdź do witryny Zasób 1

Bliżej nas