Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i prawo pracy

Chętni do pracy w przedszkolu muszą mieć czyste kartoteki

klaudia@mojanorwegia.pl

30 listopada 2015 12:39

Udostępnij
na Facebooku
1
Chętni do pracy w przedszkolu muszą mieć czyste kartoteki

fotolia.com - royalty free

Od 1 grudnia wszystkie osoby zatrudniane przez przedszkola będą zobowiązane do przedstawienia zaświadczenia o niekaralności. Pracodawca będzie mógł także sprawdzać, czy pracownik nie był karany.
Od pierwszego grudnia wszyscy zatrudnieni na terenie przedszkoli będą musieli przedstawić zaświadczenie o niekaralności. Wymóg zaświadczenia obowiązuje absolutnie wszystkich — zarówno tymczasowych pracowników, jak i sprzątaczki czy woźnych.

Długie oczekiwanie

Do tej pory osoby, które były zatrudnione w przedszkolu na mniej niż 2 tygodnie, nie musiały przedstawiać pracodawcom zaświadczenia o niekaralności. Od 1 grudnia także oni będą zobowiązani przedstawić ten dokument.

Wymóg zaświadczenia wprowadzono, by zwiększyć bezpieczeństwo dzieci oraz zapewnić rodziców, że ich pociechami nie zajmują się osoby niepożądane.

Mimo że obowiązek okazywania przez wszystkich zaświadczeń prowadzi do zwiększenia ilości procedur biurokratycznych, to jednak jest to niezbędne zaostrzenie przepisów. Wymóg zaświadczenia może okazać się pewną trudnością, gdy przedszkola będą chciały szybko zatrudnić kogoś na zastępstwo - na zaświadczenie o niekaralności trzeba czekać bardzo długo, minimum 2 tygodnie, a czasami okres oczekiwania wydłuża się do powyżej 6 tygodni. Ponadto, ważność takiego zaświadczenia jest bardzo krótka — pracodawcy można przedstawić świadectwo o niekaralności, które nie zostało wydane później niż 3 miesiące przed jego okazaniem.

Ulepszanie systemu

W zaświadczeniu o niekaralności znajdują się dane nie tylko o przestępstwach na tle seksualnym, ale również informacje o wyrokach za sprzedaż narkotyków, przemoc czy zabójstwa. Nowe przepisy umożliwiają pracodawcom również możliwość ponownej kontroli niekaralności pracowników.
— Do tej pory to była największa słabość systemu. Pracownicy pokazywali zaświadczenie o niekaralności tylko raz, w momencie zatrudnienia i pracodawca nie mógł wymagać ponownego okazania zaświadczenia. W związku z tym pracodawcy nie mieli wiedzy o tym, jakie przestępstwa mogli popełnić pracownicy już po zatrudnieniu —  mówi Ståle Luther, kierownik oddziału Barnehus w Tromsø.

Barnehus to aparat pomocy dzieciom i osobom niepełnosprawnym umysłowo, które zostały narażone na przemoc i wykorzystywanie seksualne. W Norwegii istnieje 10 oddziałów tej organizacji.

Zmiany w przepisach są konsekwencją między innymi sprawy z Tromsø, gdzie pracownika przedszkola aresztowano za wykorzystywanie seksualne 17 dzieci. Mężczyzna pracował w przedszkolu 8 lat, dzieci zaczął molestować w ciągu ostatnich 3 lat. Grozi mu 21 lat więzienia.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Ingaa A

06-02-2017 18:45

Szukam pracy w przedszkolu, jako opiekunka w Harstad i okolicach! J.ang i mgr wczesnoszkolne i przedszkolne! Kontakt Priv

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok