Praca i pieniądze
Zmiany w prawie pracy
8

Łatwiejszy dostęp do rynku pracy, więcej pracujących niedziel, dłuższe zmiany. Uzgodniono nowe zasady prawa pracy.
W ubiegły czwartek, 12 marca, partie rządzące doszły do porozumienia z Chrześcijańską Partią Ludową (Krf) i Liberalną Partią Lewicy (SV). Wynik trwających blisko miesiąc negocjacji został wczoraj zaprezentowany przez ministra pracy Roberta Erikssena. Najważniejsze zmiany zostały przedstawione poniżej.
Zasady dotyczące aktualnych godzin pracy zostały złagodzone, umożliwiając pracę na dłuższych zmianach (ale maksymalnie do 13 godzin dziennie) w zamian za więcej wolnych dni.
Pracownicy będą aktywni zawodowo aż do siedemdziesiątego drugiego roku życia.
Pracodawcom łatwiej będzie zatrudniać pracowników na tymczasowych zasadach. Według norweskiego ministra pracy sprawi to, że norweski rynek stanie się bardziej elastyczny oraz wpłynie to pozytywnie na tworzenie nowych miejsc pracy.
Porozumienie pozwala osobom chętnym spędzać więcej niedziel w pracy - nowe zasady umożliwiają pracę przez trzy niedziele z rzędu.
Partie uzgodniły także wprowadzenie nowych obowiązkowych zajęć dla osób korzystających z pomocy opieki społecznej. Jak powiedział Erlend Wiborg z partii rządzącej: "Osoby korzystające z pomocy społecznej muszą mieć powód żeby wstać rano [...]. To ważne, żeby pozostali aktywni, czekajac na powrót do pracy".

fot. MN
Rządzącym zależy także, na zwiększeniu skuteczności systemu raportującego przypadki łamania praw pracowników.
Porozumienie jest postrzegane jako wielki sukces rządu. Arve Kambe z Partii Konserwatywnej twierdzi, że "nowe zasady prawa pracy umocnią norweskie zatrudnienia na przyszłość i zapewnią łatwiejszy dostęp do rynku pracy".
Za to słowa krytyki dla nowego aktu płyną ze strony Sosialistisk Venstreparti (SV). Lider SV Audun Lysbakken, twierdzi, że nowe porozumienie nie pomoże w kreowaniu większej liczby miejsc pracy. Zamiast tego sprawi, że pojawi się więcej tymczasowych stanowisk, co szczególnie dotknie młode osoby, dopiero wchodzące na rynek pracy, sprawiajac, że otrzymanie przez nich stałej posady stanie się niemożliwe. Audun Lysbakken powiedział też: "Osłabi to wolność i bezpieczeństwo wielu pracowników. Te rozwiązanie zostało już przetestowane w innych krajach i nie zaowocało wzrostem zatrudnienia."
Jak w praktyce zmiany wpłyną na rynek pracy, dopiero się okaże. Parlament przegłosuje proponowane przekształcenia w prawie pracy 24 marca.
Zobacz także artykuły:
Źródła: tnp.no, norwaypost.no, newsinenglish.no
Zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
1
16-03-2015 06:08
0
0
Zgłoś
15-03-2015 23:47
0
-2
Zgłoś
14-03-2015 00:59
0
-2
Zgłoś
13-03-2015 15:22
0
-3
Zgłoś
13-03-2015 14:53
0
0
Zgłoś
13-03-2015 11:10
0
0
Zgłoś