Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca i pieniądze

Wolne w okresie świątecznym?

Udostępnij
na Facebooku
Wolne w okresie świątecznym?

Kto ma do niego prawo? Prawie nikt. Można jednak żądać wypłacenia stawki jak za nadgodziny. Przedstawiamy regulacje związane z pracą w święta.



Są osoby, które lubią pracować w święta, ponieważ wiąże się to z wyższymi zarobkami. Niektórzy woleliby jednak odpocząć i spędzić ten czas z rodziną. Jak sytuacja ze świętami wygląda z punktu widzenia prawa?

Wigilia rządzi się własnymi prawami


Dniami wolnymi od pracy w okresie świąteczno-noworocznym są pierwszy i drugi dzień świat oraz 1 stycznia.

Pomimo tego, że wigilia nie jest dniem wyróżnionym w kalendarzu, rządzi się ona swoimi własnymi prawami. Arbeidsmiljøloven podaje, że w wigilię powinno się kończyć pracę o 15 i nie zaczynać jej przed godziną 22 w kolejny dzień roboczy. Dodatkowo przed dniami wolnymi ustawowo powinno się kończyć pracę przed 18. Takie godziny pracy liczy się jako niedzielne.

Nie ma prawa do wolnego w okresie świątecznym


Dni między końcem świąt a nowym rokiem to dni, w których należy pojawić się w pracy. Wiele firm redukuje wtedy godziny pracy, jednak nie obowiązują tutaj żadne regulacje prawne.

Nie wszystkie branże mogą pozwolić sobie na zaprzestanie świadczenia usług. Dotyczy to sektora zdrowia, transportu i przemysłu - tam obowiązują ustalenia wewnętrzne.

Dodatki do pensji


Wszystkie osoby, które muszą pracować w dni wolne mają prawo do:

-dopłaty w wysokości 90 koron za godzinę za każdą standardową godzinę pracy;

-100% dopłaty do pensji za każdą nadgodzinę.

Źródło: abcnyheter.no



Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok