Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca i pieniądze

Walka z czarnym rynkiem pracy

Udostępnij
na Facebooku
15
Walka z czarnym rynkiem pracy

21 000 przedsiębiorstw działających w branżach, w których wykryto wiele osób zatrudnionych na czarno, musi od nowego roku tworzyć listy wszystkich zatrudnionych. Skatteetaten zapowiada wzmożone kontrole.



Zespół reporterów NRK z Oslo złożył niezapowiedzianą wizytę w firmie zajmującej się naprawą samochodów. Właściciel firmy nie posługiwał się językiem norweskim. Mężczyzna, po prośbie o udzielenie wywiadu stwierdził, że... nie jest jednak szefem firmy. Zaproponował w zamian za to wymianę opon kosztującą 250 koron, czyli tyle, ile wynosi umycie samochodu.

Z takimi cenami nie próbuje nawet konkurować Kim Söderberg, mechanik w firmie Oljeskiftexpressen z Oslo. Nie ukrywa, że klienci szybko wychodzą z warsztatu po usłyszeniu ceny za wymianę opon. W innych miejscach mogą to przecież zrobić taniej:

-Większość osób docenia jednak to, że u mnie dostaną paragon, nawet jeśli usługa jest droższa o 200 koron. Klienci dostają tutaj to, za co płacą. Moim zdaniem osoby pracujące na czarno, nie mają wystarczającej wiedzy na temat swojej pracy. Klienci powinni stawiać przede wszystkim na bezpieczeństwo.

Söderberg serdecznie zaprasza pracowników Skatteetaten na wizytację, nie ma nic do ukrycia, bo wszyscy pracownicy w jego warsztacie mają legalne umowy o pracę.

pracanaczarno2.png
foto: nrk.no/Johan B. Sættem


Kto musi uważać?


W roku 2006 szwedzki odpowiednik Skatteetaten, Skatteverket, wprowadził obowiązek sporządzania list wszystkich zatrudnionych osób, w ciągu roku pojawiło się 6000 nowych nazwisk. Tym osobom wypłacono ponad miliard szwedzkich koron pensji.

Podobnie będzie teraz w Norwegii, ponieważ podjęto walkę z czarnym rynkiem pracy. Firmy z wybranych branż będą musiały prowadzić ewidencję zatrudnionych i czasu ich pracy.

Firmy, które znajdą się na celowniku Skatteetaten to m.in. warsztaty samochodowe, salony fryzjerskie, salony kosmetyczne i restauracje. Kontrole będą prowadzone przez cały rok 2014.

Dyrektor Skattetaten, Hans Christian Holte, podkreśla, że nowe rozporządzenie nie oznacza wcale rozbudowywania biurokracji, zarówno w sektorze prywatnym jak i państwowym:

-Wiemy, że w tych branżach jest wielu pracowników zatrudnionych na czarno. To niszczy konkurencję i wprowadza niezdrową rywalizację.

Skatteetaten dodaje, że w wybranych firmach kontrole będą przeprowadzane wielokrotnie.

pracanaczarno3.png
foto: nrk.no


Wielocyfrowe kary


Holte powiedział, że nie wszystkie przedsiębiorstwa będą musiały prowadzić listy pracowników. W przyszłym roku zostanie przeprowadzonych ok. 5000 kontroli, będą zapisywane wszystkie uchybienia:

-Za pierwszym razem dostaną mandat na kwotę 15 000 koron. Kolejne będą znacznie wyższe.

Źródło: nrk.no




Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jacek Zabek

06-12-2013 23:42

Dodam tak ogólnie.
Nie znam was. ale pracy jest dużo w norwegi, tylko zamiast tu siedzie, trzeba uczy się języka i znać się na robocie.

pati muzia

06-12-2013 21:25

nie ta branza

pati muzia

06-12-2013 20:36

Dzieki twojemu rzeczywistemu tu i teraz niedlugo bedziesz nadawal z polskiego IP kmiocie..jak glupia i bez honoru kurwa trzeba byc zeby od lat jechac wszystkim na wszystkich 3 forach(te dwa to dawno temu bo z hukiem wyleciales..) a pozniej skamlec jak pies o prace ?? Jestes sam jak palec i nikt tobie nie pomoze popierdolencu. Wal nadal gruche przed kompem i pruj sie na forum,bo nic wiecej nie potrafisz..
zawsze sie mozesz przeniesc na (te dwa
nie musisz pisac na na wszystkich 3 forach

Janin napisał:Cokolwiek bym nie napisal i tak daleko mi do ciebie fioletowy popaprancu!
No popatrz , nerwy puściły i pokazałeś drugie dno .
---
To twoje prawdziwe oblicze skrywanie nieudolnie .
---
Ja chociaż nikogo nie oszukuję , górnolotnymi frazesami i buńczuczną odwagą , skrywając się pod pseudonimem >Janin< .
Ja jestem Rzeczywisty tu i teraz , oraz przedstawiam rzeczy takie , jakie są w teraźniejszości .
---
A ty potrafisz jedynie , wysłać domniemaną obraźliwą wiązkę , pod Innym adresem , zakładając pewnie z góry iż odbiorca , schowa się chybcikiem pod miotłę .
---
Żałosny jezdeś człeczyno o giętkim kręgosłupie .

Michał mi$

06-12-2013 12:09

Gabriel napisał:
qmulus napisał:
.... Jak robisz na czarno to co najwyżej mozesz gościowi mordę obic.
Jesteś w błędzie , niemniej nie chce mi się drętwo dyskutować w tym temacie .
---
Napiszę jedynie tyle , że w razie "NIESZCZĘŚCIA" można swoich praw dochodzić na drodze sądowej . Tak Karnej jak i Cywilnej .
---
A JUŻ zwłaszcza w Norge ... !


Ocziwiscie ze tak. Tyle ze najpierw musisz udowodnić komuś ze to on wykonał usługę. Takich spraw w sadzie jest mnóstwo i długo trwają :/

qmulus napisał:
.... Jak robisz na czarno to co najwyżej mozesz gościowi mordę obic.
Jesteś w błędzie , niemniej nie chce mi się drętwo dyskutować w tym temacie .
---
Napiszę jedynie tyle , że w razie "NIESZCZĘŚCIA" można swoich praw dochodzić na drodze sądowej . Tak Karnej jak i Cywilnej .
---
A JUŻ zwłaszcza w Norge ... !

Michał mi$

06-12-2013 10:17

Jest jeszcze jedna wazna sprawa, dostając paragon za usługę w momencie jeśli dojdzie np do wypadku (odkreca ci się kolo) mozesz żądać odszkodowania itp. Jak robisz na czarno to co najwyżej mozesz gościowi mordę obic.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok